Partia Sarkozy'ego chce zniesienia sankcji wobec Rosji

Ze świata


Największa partia opozycyjna we Francji, czyli Republikanie, wezwała we wtorek prezydenta Francoisa Hollande'a do działań na rzecz zniesienia unijnych sankcji nałożonych na Rosję za jej działania na Ukrainie. W czwartek francuski szef państwa będzie w Moskwie, gdzie przyjmie go prezydent Władimir Putin.

- To rozsądne stanowisko - powiedział Christian Jacob, prezes Republikanów, czyli francuskiej opozycji, którą kieruje były prezydent Nicolas Sarkozy.

Sankcje przedłużone o pół roku

Tymczasem, w niedzielę Reuters powołując się na wysokie rangą źródło w dyplomacji UE poinformował, że USA, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Francja uzgodniły podczas niedawnego szczytu przywódców G20, że przedłużą do lipca 2016 roku sankcje nałożone na Rosję za rolę w konflikcie na Ukrainie.

To znaczy, że przywódcy pięciu krajów porozumieli się, by przedłużyć obowiązywanie sankcji o pół roku.

Prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, brytyjski premier David Cameron, szef rządu Włoch Matteo Renzi oraz szef MSZ Francji Laurent Fabius, reprezentujący prezydenta Francois Hollande'a, uczestniczyli w krótkim spotkaniu przed zakończeniem ubiegłotygodniowego szczytu G20 w tureckiej Antalyi.

Sankcje nałożone na Rosję za jej udział w kryzysie ukraińskim wygasają w styczniu, a więc przed planowanym pełnym wdrożeniem tzw. porozumień pokojowych z Mińska, które ma zakończyć zbrojny konflikt między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy.

Sankcje przeciwko Rosji zostały wprowadzone latem 2014 roku.

Władimir Putin zbiera kolejne pochwały od zachodnich liderów. Materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb/gry / Źródło: Reuters