Francja przygotowuje się do "wielkiego dnia strajku". Apel o odwołanie lotów

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Paryskie lotnisko Orly. Wideo archiwalne
Paryskie lotnisko Orly. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/4
Reuters ArchiveParyskie lotnisko Orly. Wideo archiwalne

Francuskie związki zawodowe wzywają do "wielkiego dnia strajku i demonstracji" przeciwko reformie emerytalnej - protest miałby się odbyć 6 czerwca. Kontrolerzy ruchu lotniczego mają się przyłączyć do strajku i związku z tym Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC) zwróciła się do linii lotniczych o odwołanie jednej trzeciej lotów na lotnisku Paryż-Orly i innych portach lotniczych.

Akcją strajkową mają zostać również objęte lotniska w Lyonie, Marsylii, Nicei, Tuluzie, Bordeaux i Nantes - poinformował DGAC w komunikacie prasowym w czwartek, ostrzegając, że "zakłócenia i opóźnienia" są bardzo prawdopodobne.

Strajk nie dotyczy lotniska Paryż-Roissy-Charles-de-Gaulle.

Strajki we Francji

Spodziewany jest tzw. efekt kaskadowy dla całego europejskiego ruchu lotniczego.

Szef linii Ryanair Michael O'Leary wystosował petycję, w której zwraca się do Unii Europejskiej o ochronę lotów z terytorium Francji w przypadku niepokojów społecznych. Petycja uzyskała ponad 1,1 mln podpisów – podał dziennik „Le Figaro”.

Europejski organ monitorujący ruch lotniczy Eurocontrol oszacował, że w okresie od marca do początku kwietnia strajki we Francji dotknęły 10 mln pasażerów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości