Ze świata

Szykują premie. Za wymianę samochodów i ocieplanie domów

Ze świata

[object Object]
Nowe stawki opłat za parking? "Im więcej palisz, tym więcej płacisz"TVN Turbo
wideo 2/3

Francuski rząd planuje serię bodźców finansowych, mających zachęcać do wycofywania z ruchu starszych, zanieczyszczających środowisko samochodów oraz do ocieplania domów, co służy oszczędzaniu energii.

Minister ochrony środowiska Nicolas Hulot powiedział dziennikowi "Liberation" (wydanie poniedziałkowe), że w projekcie budżetu na 2018 rok zawarte będą przedsięwzięcia służące ograniczeniu zanieczyszczania środowiska. Przewiduje się też pomoc dla rodzin o niskich dochodach. Projekt budżetu ma być przedstawiony w przyszłym tygodniu.

Jakie premie?

Hulot zapowiedział, że zaproponuje, by premia w wysokości od 500 do 1000 euro za wymianę samochodu na nowszy, bardziej przyjazny dla środowiska model, przysługująca obecnie rodzinom o niskich dochodach, była od 2018 roku dostępna dla wszystkich posiadaczy samochodów z silnikami benzynowymi zarejestrowanych przed 1997 rokiem i samochodów z silnikami dieslowskimi zarejestrowanych przed 2001 rokiem. Premia ma być przyznawana nie tylko przy zakupie nowego samochodu, lecz także względnie nowego pojazdu z drugiej ręki, charakteryzującego się niewielką emisją CO2. Dla rodzin o niskich dochodach premia ta ma zostać podwojona, tzn. wynieść 2 tys. euro. Do takiej wymiany w trosce o stan środowiska kwalifikuje się we Francji ok. 3 mln samochodów. Resort środowiska ma nadzieję, że w przyszłym roku wymienionych zostanie 100 tys. pojazdów. Posiadacze pojazdów z silnikami spalinowymi, którzy zdecydują się zamienić je na samochody z napędem elektrycznym, otrzymają dodatkowo 2500 euro, ponad przewidziane już 6 tys. euro. Hulot zaproponuje też, by od 2019 roku ulgi podatkowe za ocieplanie domów były przekształcane w premie wypłacane natychmiast po zakończeniu prac. Rząd planuje też subsydia w wysokości do 3 tys. euro dla rodzin o niskich dochodach, które zamienią instalacje grzewcze w swoich domach na systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości