Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2018 roku 81 lat - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej z wynikiem 77,7 lat.
Kobiety i mężczyźni
Aż 10 regionów Unii Europejskiej o najwyższym poziomie oczekiwanej długości życia kobiet w chwili narodzin znajdowało się w Hiszpanii lub we Francji. Hiszpański region stołeczny (Wspólnota Madrytu) mógł pochwalić się najwyższą oczekiwaną długością życia kobiet (88,1 lat).
Natomiast jedne z najwyższych poziomów oczekiwanej długości życia mężczyzn w chwili urodzenia odnotowano w północnych i środkowych Włoszech. Najwyższy wynik odnotowano w Prowincji Autonomicznej Trydentu (82,7 lat).
Z zestawienia Eurostatu wynika, że w 2018 roku przeciętny mieszkaniec UE, który miał wówczas 65 lat, mógł przeżyć jeszcze średnio 20 lat życia.
Najwyższe poziomy oczekiwanej długości życia w tym wieku odnotowano w regionach północnej Hiszpanii, zachodniej i południowej Francji i północnej i środkowej części Włoch, a także w północno-zachodnin greckim Ipeiros.
Wschód z najniższymi wynikami
Na drugim biegunie znalazła się Bułgaria. Najniższą oczekiwaną długość życia po ukończeniu 65 lat odnotowano w dwóch tamtejszych regionach, gdzie osoba w tym wieku może przeżyć jeszcze średnio 15,7 lat.
Jak zauważa Eurostat, oczekiwana długość życia w wieku 65 lat była znacznie niższa w zdecydowanej większości regionów we wschodnich i bałtyckich krajach Wspólnoty.
W Bułgarii znajduje się też region ( Severozapaden), w którym dziecko urodzone w w 2018 roku miało najkrótszą w UE oczekiwaną długość życia - 73,6 lat.
Jak wypadła Polska?
W Polsce średnia długość życia nowonarodzonego w 2018 roku dziecka jest prognozowana na 77,7 lat, czyli poniżej unijnej średniej.
Spośród wszystkich polskich regionów najniższą oczekiwaną długość życia dla nowonarodzonego dziecka odnotowano w województwie łódzkim (76,3 lat) i mazowieckim (bez regionu stołecznego) - 76,8, Najwyższą w województwie podkarpackim (79,4 lat) i warszawskim regionie stołecznym (79,1 lat).
Źródło: Eurostat
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock