TVN24 Biznes | Ze świata

Elon Musk radzi się internautów, czy ma sprzedać 10 procent udziałów w Tesli

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, Reuters

Dyrektor generalny Tesla Inc, Elon Musk, zapytał w sobotę 62,5 miliona obserwujących na Twitterze, czy powinien sprzedać 10% swoich akcji Tesli. Najbogatszy człowiek na świecie powiedział wcześniej, że w tym roku może zmierzyć się z „ogromnym” podatkiem, ponieważ musi skorzystać z dużej liczby opcji na akcje, które zapadają w przyszłym roku. Majątek Elona Muska przekroczył granicę 300 miliardów dolarów - wynika z rankingu Bloomberg Billionaires Index.

Dyrektor generalny Tesla Inc, Elon Musk, zapytał w sobotę 62,5 miliona obserwujących na Twitterze, czy powinien sprzedać 10% swoich akcji Tesli.

Udział Muska w Tesli wynosi około 170,5 miliona akcji na dzień 30 czerwca, a sprzedaż 10% jego akcji wyniosłaby blisko 21 miliardów dolarów w oparciu o piątkowe zamknięcie, według obliczeń agencji Reutera.

Elon Musk pyta użytkowników Twittera co ma zrobić z akcjami Tesli?

"Ostatnio sporo się mówi o tym, że nierealizowanie zysków jest jednym ze sposobów unikania podatków. W związku z tym proponuję sprzedaż 10 procent moich akcji Tesli. Czy popierasz to?"

Najbogatszy człowiek na świecie powiedział wcześniej, że w tym roku może zmierzyć się z „ogromnym” podatkiem, ponieważ musi skorzystać z dużej liczby opcji na akcje, które zapadają w przyszłym roku. „Uwaga, nigdzie nie biorę wynagrodzenia ani premii w gotówce. Mam tylko akcje, więc jedynym sposobem na zapłacenie podatków osobiście jest sprzedaż akcji” – napisał Musk w sobotę.

Nowe podatki i opłaty dla miliarderów w USA

Musk skrytykował propozycję, która wpłynie na 700 miliarderów i nałoży podatki od długoterminowych zysków kapitałowych z aktywów zbywalnych, niezależnie od tego, czy zostały sprzedane, czy nie. Musk powiedział, że będzie przestrzegał wyników sondażu, niezależnie od tego, co się stanie. Ankieta otrzymała blisko 2 miliony odpowiedzi w siedem godzin po jej opublikowaniu, a 55% respondentów zaaprobowało propozycję sprzedaży akcji. Ankieta ma się zakończyć około godziny 14 polskiego czasu w niedzielę. Udział Muska w Tesli wynosi około 170,5 miliona akcji na dzień 30 czerwca, a sprzedaż 10% jego akcji wyniosłaby blisko 21 miliardów dolarów w oparciu o piątkowe zamknięcie, według obliczeń agencji Reutera.

Tesla w gronie spółek wartych ponad bilion dolarów

Musk ma opcję kupna 22,86 miliona akcji po 6,24 dolarów za sztukę, która wygasa 13 sierpnia przyszłego roku, zgodnie z oświadczeniem Tesli. Cena zamknięcia Tesli wyniosła w piątek 1222,09 USD. We wrześniu Musk powiedział, że prawdopodobnie zapłaci podatki w wysokości ponad połowy zysków, które osiągnąłby z realizacji opcji. Odrzucił również możliwość, że zaciągnie pożyczki pod zastaw akcji Tesli. „Akcje nie zawsze idą w górę. Spadną” – powiedział na konferencji. Niektórzy członkowie zarządu Tesli, w tym jego brat Kimbal Musk, sprzedali dużą liczbę akcji po tym, jak akcje Tesli osiągnęły rekordowy poziom pod koniec października. Musk niedawno powiedział na Twitterze, że sprzeda akcje Tesli o wartości 6 miliardów dolarów i przekaże je Światowemu Programowi Żywności (WFP), pod warunkiem, że organizacja ujawni więcej informacji o tym, jak wydała swoje pieniądze.

Komentarze po wpisie Muska na Twitterze

„Jesteśmy świadkami, jak masy Twittera decydują o wyniku rzutu monetą o wartości 25 miliardów dolarów” – napisał na Twitterze inwestor Chamath Palihapitiya. „Nie możemy się doczekać dnia, w którym najbogatsza osoba na świecie płacąca podatek nie będzie zależeć od sondażu na Twitterze” – napisał na Twitterze ekonomista z Berkeley, Gabriel Zucman.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Elon Musk - majątek

Według Bloomberg Billionaires Index majątek Elona Muska w ciągu doby urósł o 9,32 mld dolarów i jest obecnie wyceniany na 311 mld dolarów. To pierwsza osoba w historii zestawienia, której majątek jest wyceniany na ponad 300 mld dolarów.

Miliarder od początku roku zyskał 141 mld dolarów. Tym samym rośnie jego przewaga nad kolejnymi osobami na liście najbogatszych ludzi na świecie. Drugi jest Jeff Bezos z majątkiem wycenianym na 195 mld dolarów. Na najniższym stopniu podium znajduje się Bernard Arnault - 167 mld dolarów. 

Elon MuskNick_ Raille_07 / Shutterstock

Agencja Reutera przypominała w ostatnich dniach, że Musk nie otrzymuje wynagrodzenia z Tesli. Dostaje za to opcje na akcje, które są uruchamiane, gdy kapitalizacja rynkowa Tesli osiąga konkretne cele. W ramach opcji miliarder może kupować akcje producenta samochodów po 70 dolarów za sztukę.

Ponadto należy pamiętać, że Musk jest głównym udziałowcem i dyrektorem generalnym SpaceX. Wartość przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego jest wyceniana na około 100 mld dolarów. 

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Nick_ Raille_07 / Shutterstock

Pozostałe wiadomości