Topnieją majątki najbogatszych

Autor:
jr/dap
Źródło:
"The Wall Street Journal"

20 najbogatszych miliarderów technologicznych straciło w tym roku pół biliona dolarów za sprawą dużych spadków na giełdzie - informuje "The Wall Street Journal". Firmy technologiczne cieszyły się silnym wzrostem kursów akcji na początku pandemii, ale teraz odczuwają skutki wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych.

Najbogatsi ze świata technologii - w tym Elon Musk, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Bill Gates, Larry Ellison - stracili od początku roku ponad 480 miliardów dolarów - podał "WSJ", powołując się na Bloomberg Billionaires Index, który oparty jest na bieżących wycenach akcji spółek.

Wartość majątku Zuckerberga tylko w ubiegły czwartek spadła o 11,2 mld dolarów. Akcje najważniejszej jego firmy, Meta Platforms Inc (wcześniej Facebook), straciły jedną czwartą swojej wartości za sprawą rozczarowujących wyników. W tym roku majątek szefa Meta spadł o ponad 89 miliardów dolarów. Jego obecna wartość wynosi 36 miliarda dolarów, co daje mu 29 miejsce wśród najbogatszych osób na świecie. Dla porównania wcześniej w tym roku był w pierwszej dziesiątce.

Współzałożyciele Google Larry Page i Sergey Brin, którzy są wśród 10 najbogatszych ludzi na świecie, stracili po 40 miliardów dolarów, między innymi po tym jak pierwszy raz w historii YouTube rok po roku odnotował spadek sprzedaży reklam.

Rywalizujący wcześniej o palmę pierwszeństwa na liście najbogatszych na świecie: Elon Musk, współzałożyciel lub założyciel PayPal, SpaceX i Tesli, oraz Jeff Bezos, założyciel Amazona, stracili od początku 2022 roku po niemal 70 mld dolarów. Majątek Muska jest obecnie wyceniany na 203 mld dolarów, co pozwala mu utrzymać pierwszą pozycję w rankingu najbogatszych, natomiast majątek Bezosa jest wyceniany na 126 mld dolarów., co daje czwarte miejsce na liście.

Elon MuskTaylor Hill/Getty Images

Większość najbogatszych przedsiębiorców technologicznych z listy Bloomberga to amerykańscy potentaci technologiczni, ale kilku pochodzi spoza USA. Jack Ma zbudował między innymi od podstaw Alibaba Group Holding Ltd. Według Bloomberg Billionaires Index Jack Ma stracił w tym roku 10 mld dolarów i obecnie wartość netto jego majątku wynosi 28,8 mld dolarów.

Firmy technologiczne cieszyły się znacznym wzrostem kursów akcji w czasie pandemii, kiedy byliśmy zamknięci w domach w obawie przed rozprzestrzeniającym się wirusem. Teraz jednak odczuwają skutki wysokiej inflacji, rosnących stóp procentowych i spowalniającego wzrostu sprzedaży reklam. Wiele firm próbuje ograniczać swoje koszty, monitoruje liczbę pracowników lub nawet przeprowadza zwolnienia. Obawy o przyszłość widać na wykresie skupiającego firmy technologiczne indeksu Nasdaq, który spadł w tym roku o 29 procent.

NASDAQ

Kto zwiększył majątek?

Z 20 najbogatszych miliarderów technologicznych tylko dwóch zwiększyło w tym roku swój majątek. Wycena aktywów należących do Zhanga Yiminga, założyciela właściciela TikToka, firmy ByteDance Ltd., wzrosła o 10,4 mld dolarów do poziomu 54,9 mld dolarów.

Robert Pera, założyciel producenta sprzętu bezprzewodowego Ubiquiti Inc. i właściciel drużyny NBA Memphis Grizzlies, odnotował wzrost majątku o 1,81 mld dolarów, co daje w sumie 15,2 mld dolarów.

Czytaj więcej: Twitter może być płatny dla niektórych użytkowników. Elon Musk rozważa zmiany

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: "The Wall Street Journal"

Źródło zdjęcia głównego: Taylor Hill/Getty Images

Pozostałe wiadomości