Gautam Adani już jest najbogatszym człowiekiem w Azji, a teraz stał się trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie. Z podium zepchnął prezesa LVMH Bernarda Arnaulta.
Adani został pierwszą osobą z Azji, która zajęła tak wysokie miejsce na liście miliarderów Bloomberga - podał portal stacji CNN. Majątek Adaniego, szefa jednego z największych koncernów w Indiach, jest obecnie wart około 137 miliardów dolarów.
Adani na podium listy miliarderów
Na liście najbogatszych ludzi świata Adani znalazł się za prezesem Tesli Elonem Muskiem i założycielem Amazona Jeffem Bezosem, których fortuny oszacowano odpowiednio na 251 miliardów i 153 miliardy dolarów.
Podobnie jak w przypadku innych miliarderów na całym świecie majątek Adaniego gwałtownie wzrósł w trakcie pandemii. Założyciel Grupy Adani kontroluje wiele firm - od portów i lotnictwa po energię słoneczną i węgiel - podał CNN.
Dodał, że jego fortuna wzrosła od początku globalnego kryzysu pandemicznego, ponieważ inwestorzy postawili na jego zdolność do rozwijania działalności w sektorach, które premier Indii Narendra Modi uznał za priorytetowe dla rozwoju. Według agencji Bloomberg, Adani skorzystał również na wzroście zużycia węgla, co przyspieszyło wzrost jego majątku w ostatnich miesiącach.
W lutym Adani wyprzedził na liście miliarderów innego indyjskiego potentata - Mukesha Ambaniego, dzięki czemu stał się najbogatszym człowiekiem w regionie.
Adani, Gates i lista miliarderów
Jak zwrócił uwagę CNN, skok Adaniego w światowych rankingach bogactwa nastąpił, gdy niektórzy członkowie tak zwanego klubu 1 procent rozdają więcej swoich zasobów.
W lipcu współzałożyciel Microsoft (MSFT), Bill Gates, ogłosił, że przeznaczy 20 miliardów dolarów na dotację Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Powtórzył też, że zamierza zniknąć "z listy najbogatszych ludzi na świecie". Gates to obecnie piąta najbardziej zamożna osoba na świecie według indeksu Bloomberga, z majątkiem 117 miliardów dolarów.
W Indiach Adani dba o swój wizerunek na inne sposoby. W zeszłym tygodniu wywołał spore zamieszanie, gdy ogłosił wrogą ofertę przejęcia wpływowego nadawcy - New Delhi Television (NDTV). Transakcja jest realizowana przez AMG Media Networks, która wchodzi w skład konglomeratu Adaniego - podał CNN.
Próba przejęcia wywołała niepokój co do niezależności NDTV, jednej z najbardziej szanowanych sieci informacyjnych w kraju - napisał portal amerykańskiej stacji.
Źródło: CNN, Bloomberg