"Najmłodsza miliarderka świata" stawiła się do więzienia

Aktualizacja:
Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Elizabeth Holmes, założycielka nieistniejącego już startupu Theranos, stawiła się w więzieniu we wtorek - informują zagraniczne media. Kobieta, niegdyś okrzyknięta przez media "najmłodszą miliarderką na świecie", pod koniec ubiegłego roku została skazana na ponad 11 lat pozbawienia wolności za oszukanie inwestorów.

Holmes stawiła się w więzieniu we wtorek. - Możemy potwierdzić, że Elizabeth Holmes przybyła do federalnego więzienia Bryan w Teksasie - powiedział rzecznik ośrodka w odpowiedzi na pytania CNN.

Elizabeth Holmes została skazana pod koniec listopada 2022 roku na 11 lat i trzy miesiące więzienia za oszukanie inwestorów. Prokuratura zarzucała jej fałszywe przedstawianie technologii i finansów Theranosu. To startup, który miał zmienić system opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych i pomóc milionom Amerykanów.

Holmes twierdziła, że opracowała metodę, dzięki której do wykonania aż 200 badań laboratoryjnych wystarczy kilka kropli krwi, pobranych z opuszka palca. Przekonywała, że na wyniki testów trzeba czekać niecałą godzinę, czyli o wiele mniej niż w przypadku tradycyjnych metod. Okazało się jednak, że ta metoda nigdy nie działała, a do testów potajemnie wykorzystywano konwencjonalne urządzenia innych firm.

Więzienie i potężna kara finansowa

Holmes została wcześniej zobowiązana do poddania się karze i rozpoczęcia odbywania wyroku 27 kwietnia. Na kilka dni przed tym terminem 39-latka złożyła apelację, starając się pozostać na wolności, w czasie gdy odwołuje się od wyroku.

Sąd jednak odrzucił wniosek Holmes o zwolnienie za kaucją do czasu rozpatrzenia apelacji. Od wtorku Holmes powinna przebywać w więzieniu. Na tym nie kończą się jednak konsekwencje dla byłej "innowatorki". W innym orzeczeniu sędzia Edward Davila nakazał Holmes oraz jej byłemu partnerowi Rameshowi Balwaniemu (były dyrektor operacyjny Theranosu) wypłatę 452 milionów dolarów odszkodowania ofiarom ich oszustwa.

Czytaj także: "Najmłodsza miliarderka świata" próbowała uciec przed więzieniem. W tle oszustwa i duże pieniądze

Oszukała najbogatszych

Kilka lat temu Holmes została okrzyknięta najmłodszą miliarderką świata, która sukces finansowy zawdzięcza samej sobie. Jej majątek był wyceniany na 4,5 mld dolarów.

Do zainwestowania w swój startup udało jej się namówić wielu znanych i bogatych ludzi. Wśród nich byli m.in. potentant medialny Ruper Murdoch czy założyciel Oracle Larry Ellison. Doradzał jej były sekretarz stanu Henry Kissinger. Startup upadł w 2018 roku po tym, jak dochodzenie wykazało, że technologia oferowana przez Holmes nie działa.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości