"Inwestorzy walczą o przetrawienie". Duże spadki na Wall Street

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Zapowiedzi Glapińskiego na temat inflacji
Zapowiedzi Glapińskiego na temat inflacjiTVN24
wideo 2/5
TVN24Zapowiedzi Glapińskiego na temat inflacji

W poniedziałek miała miejsce gwałtowna wyprzedaż na Wall Street, indeks S&P 500 jest na najniższym poziomie od marca 2021 roku. Rynki boją się recesji w związku z polityką banków centralnych, które podnoszą stopy procentowe, by walczyć z inflacją.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 876 punktów, czyli 2,79 proc. i wyniósł 30.516,74 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 3,88 proc. i wyniósł 3.749,63 pkt. Indeks znalazł się na koniec dnia w strefie bessy, notując zniżkę od poprzedniego szczytu o ponad 20 proc. Ostatni raz S&P 500 był w strefie niedźwiedzia wiosną 2020 roku, tuż po wybuchu pandemii koronawirusa.

Nasdaq Composite spadł o 4,68 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.809,23 pkt. Indeks jest na najniższym poziomie od listopada 2020 roku.

DJI
SP500
NASDAQ

Spadki na Wall Street

Rynki obawiają się o pogarszające się otoczenie makroekonomiczne. - Majowy raport o CPI w USA wykazał niewielkie oznaki szczytu inflacji, chociaż nadal spodziewamy się, że nastąpi on wkrótce. Raport sugeruje również bardziej jastrzębią komunikację Fedu i wyższe ryzyko recesji. Nastroje inwestorów i konsumentów pogorszyły się. Widzimy 40-proc. szansę na wystąpienie łagodnej recesji - ocenił Ed Yardeni, prezes Yardeni Research.

- Inwestorzy walczą o przetrawienie ciągłej ewolucji ryzyka. Najnowsze dane o inflacji w USA nie dostarczyły oznak szczytowej presji cenowej, na którą wielu miało nadzieję, a dane gospodarcze ogólnie mówią nam, że jesteśmy pod koniec cyklu - powiedziała Madison Faller, globalny strateg w JPMorgan Private Bank.

W środę o 20.00 czasu polskiego opublikowany zostanie komunikat po posiedzeniu Rezerwy Federalnej USA, a 20.30 prezes J. Powell będzie miał konferencję prasową.

- Sytuacja trochę się pogorszy. Bardzo trudno będzie o wzrosty na rynkach akcji, gdy Fed nadal będzie wywierać jastrzębią presję. Nie ma mowy, żeby z ekonomicznego punktu widzenia mogli nacisnąć hamulce przy inflacji bez hamowania wzrostu PKB. To zabawne, że wciąż mamy osoby zaprzeczające nadchodzącej recesji – powiedziała Victoria Greene, dyrektorka ds. inwestycji w G Squared Private Wealth.

- Przekonanie, że istnieje możliwość miękkiego lądowania to kpina. Chociaż zacieśnianie polityki monetarnej aż do możliwości wystąpienia recesji to nie jest łatwe zadanie, Rezerwa Federalna musi wskazać chęć podniesienia stóp procentowych o ponad pół punktu procentowego na nadchodzących posiedzeniach, jeśli inflacja nadal będzie zaskakiwać w górę - wskazywała Danielle DiMartino Booth, główny strateg Quill Intelligence.

Rynkowe kontrakty przewidują podwyżkę benchmarkowej stopy procentowej w USA o 175 pb do września br.: dwie podwyżki po 50 pb i jedną - o 75 pb. Ostatnio Fed podwyższył stopy o 75 pb w listopadzie 1994 r. W piątek podano, że CPI w USA maju wzrosły o 8,6 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 1 proc. Oczekiwano +8,3 proc. rdr i +0,7 proc. mdm.

- Chociaż Fed nie może powiedzieć, że musi spowodować tymczasowe wstrzymanie tworzenia miejsc pracy, w zasadzie to jest to, co muszą zrobić, jeśli mają teraz odzyskać kontrolę nad inflacją. Gdy patrzy się na prognozy dotyczące stóp proc. w USA, to widać, że warto zająć długie pozycje USD – powiedział Richard Kelly, analityk z TD Securities.

- Na rynkach niepokój się utrzyma, jeśli Fed zostawi drzwi otwarte na dodatkową podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu. Chcemy obserwować sytuację do końca roku, aż presja inflacyjna nieco osłabnie - powiedział Wei Li, główny globalny strateg inwestycyjny w BlackRock, w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.

Spółki, kryptowaluty, obligacje

Podczas poniedziałkowej sesji na Wall Street spadały akcje spółek, które mogą najmocniej ucierpieć w czasie recesji - Marriott, Hilton, Deere i Delta Air Lines zniżkowały o co najmniej 3 proc.

Spółki turystyczne Carnival i Norwegian Cruise Line spadały po 10 proc., a Boeing i Chevron traciły 9 i 5 proc. odpowiednio.

Salesforce zniżkował ponad 6 proc., American Express stracił przeszło 4 proc.

Akcje spółek technologicznych, m.in. Amazon, Tesla i Netflix również szły w dół o co najmniej 6 proc. Nvidia traciła 7,5 proc.

Giełda kryptowalut Coinbase spadała o 14 proc., po tym, jak kurs bitcoina szedł w dół o 14 proc. poniżej 24.000 USD. Microstrategy, który posiada sporo bitcoinów w portfelu aktywów, spadł o 27 proc. Bank specjalizujący się w kryptowalutach Silvergate Capital spadł o 18 proc.

DocuSign spadł o 12 proc. po spadku o 24 proc. na poprzedniej sesji. W piątek spółka podała, że kwartalny zysk i przychody firmy zajmującej się technologią podpisów elektronicznych okazały się niższe od prognoz analityków z Wall Street.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych rosła o 15 pb do 3,3 proc., najwyżej od listopada 2018 r. Dochodowość 30-letnich obligacji rosła o 13 pb do 3,32 proc. Rentowność 2-letnich obligacji skarbowych w USA osiągnęła najwyższy poziom od 2007 r.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 6 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 184 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 117,69 USD za baryłkę, po spadku o 2,52 proc., sierpniowe futures na Brent idą w dół o 2,41 proc. do 119,07 USD/b.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości