Ukraina tonie w długach. Co zrobi z zadłużeniem?

Ze świata


Ukraińska minister finansów Natalia Jaresko powiedziała w piątek, że restrukturyzacja zadłużenia zagranicznego Ukrainy będzie łączyć redukcję płatności związanych z kapitałem i odsetkami, a także wydłużenie okresów zapadalności.

Minister odbyła tego dnia telekonferencję z kredytorami i mediami. - Proporcje każdego z tych elementów będą omawiane z kredytodawcami - oświadczyła Jaresko.

Jakie działania?

Zaznaczyła, że zadłużenie niektórych ukraińskich firm państwowych, w tym banków Oschadbank i Ukreximbank, będzie włączone do restrukturyzacji, tak samo jak wypuszczone przez Kijów eurobligacje. Ukraina przystąpiła w piątek do konsultacji z firmami zarządzającymi funduszami inwestycyjnymi, które posiadają znaczne ilości ukraińskich papierów dłużnych, jak Franklin Templeton, PIMCO, BlackRock. Ministerstwo Finansów liczy, że rozwiązania uda się wynegocjować w ciągu dwóch miesięcy.

Obligacje

Sprawą otwartą pozostaje, czy Rosja, która posiada obligacje Ukrainy warte 3 mld dol., zechce uczestniczyć w programie restrukturyzacji. Termin zapadalności tych obligacji to grudzień. Jeden z kredytodawców, którego fundusze są zainwestowane na Ukrainie, powiedział, że negocjacje będą trudne. - Nie wiem, co powie rosyjski rząd o redukcji ukraińskiego długu. Czy bez tej zgody w kwestii obligacji o wartości 3 mld dolarów Ukraińcy zdołają przeprowadzić restrukturyzację - zastanawiał się w rozmowie telefonicznej.

Plan pomocy

MFW zatwierdził w środę pomoc dla Ukrainy w formie czteroletniego programu rozszerzonego finansowania (EFF) w wysokości 17,5 mld dolarów. Według MFW pomoże to w ustabilizowaniu gospodarki Ukrainy, a w perspektywie średnioterminowej pozwoli przywrócić wzrost gospodarczy i poprawić warunki życia obywateli. Oczekuje się, że dzięki kredytowi MFW do pomocy dla Ukrainy przyłączą się inne międzynarodowe instytucje.

Warunkiem realizacji programu pomocowego, który ma zapewnić przywrócenie stabilności makroekonomicznej i wzrostu gospodarczego, jest wprowadzenie przez Kijów reform gospodarczych i administracyjnych. Wśród najbardziej niepopularnych reform, jakie czekają Ukrainę, wylicza się 15-procentową obniżkę części emerytur oraz trzykrotny wzrost ceny gazu.

Według danych Ministerstwa Finansów Ukrainy łączny dług publiczny tego kraju pod koniec 2014 roku wynosił blisko 73 mld dolarów. W tym zadłużenie zagraniczne wynosiło 39,84 mld dolarów, a wewnętrzne 33,16 mld dolarów.

MFW pomoże Ukrainie. Potężna pożyczka na 14-18 mld dol.TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: PAP