Ze świata

Chiny rozpoczęły budowę rurociągu Siła Syberii. Popłynie nim gaz z Rosji

Ze świata

GazpromSiła Syberii połączy pola gazowe we Wschodniej Syberii z Oceanem Spokojnym

Chiny rozpoczęły w zeszłym tygodniu budowę rurociągu, którym od 2018 roku będą sprowadzały gaz z Rosji – poinformował we wtorek Gazprom. Porozumienie w tej sprawie oba kraje zawarły w zeszłym roku.

Rurociąg nazywa się Siła Syberii. Pierwszy odcinek po stronie chińskiej ma się zaczynać w Heihe przy granicy z Rosją i prowadzić do miasta Changling w prowincji Jilin na północnym wschodzie kraju. Docelowo rurociąg ma dotrzeć do Szanghaju.

Największy projekt na świecie

Rurociągiem Siła Syberii ma być dostarczane do Chin 38 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie przez 30 lat. Na Syberii budowa gazociągu z Rosji do Chin oficjalnie ruszyła we wrześniu zeszłego roku. - Rozpoczynamy największy projekt budowlany na świecie - powiedział wtedy rosyjski prezydent Władimir Putin podczas uroczystości w miejscowości Us Chatyn w Jakucji. Chiński wicepremier Zhang Gaoli, również obecny na uroczystości w Jakucji, zapowiedział, że Chiny rozpoczną budowę swojego odcinka tego gazociągu w pierwszej połowie 2015 roku. Siła Syberii połączy pola gazowe we Wschodniej Syberii z Oceanem Spokojnym. W rejonie Błagowieszczeńska zostanie wybudowane odgałęzienie prowadzące do Chin.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom

Pozostałe wiadomości