Ze świata

Chcesz robić biznes w Chinach? Musisz pozwolić się szpiegować

Ze świata

c28e4a7a-82af-11e3-96c1-0025b511226e

Jeśli prowadzisz firmę technologiczną i chcesz robić interesy w Państwie Środka, najpierw będziesz musiał oddać chińskim władzom klucz do swojego królestwa. Chodzi o nowe, surowe przepisy, zgodnie z którymi zagraniczne firmy są zobowiązane do udostępnienia chińskim urzędnikom wglądu w swoje oprogramowanie.

Przykład? Jeżeli oprogramowanie Microsoftu jest zainstalowane w bankomatach w Chinach to amerykańska firma będzie musiała przekazać władzom kod źródłowy do obsługującego je programu. A to jest zazwyczaj pilnie strzeżoną informacją.

Biznes w Chinach

To sprawia, że robienie biznesu w Chinach przez zagraniczne firmy naraża je na niebezpieczeństwo związane z atakiem hakerów. Przeciwko tym zasadom zaprotestowało w tym tygodniu 18 głównych amerykańskich grup biznesowych. Poprosiły one przywódców komunistycznej partii do przeanalizowania tych ograniczeń, które nazwali “mętnym, dyskryminującym podejściem do bezpieczeństwa cybernetycznego”. List skierowany do chińskiego rządu został podpisany m.in. przez Izbę Handlu USA, Krajowe Stowarzyszenie Producentów oraz inne instytucje odgrywające ważną rolę w relacjach handlowych na linii Chiny-USA. Jak możemy przeczytać w liście, wprowadzone zasady wpisują się nacjonalistyczne trendy w Chinach, gdzie coraz trudniej odnieść sukces firmom zza granicy.

Uzasadnione obawy

Trudno dziwić się obawom firmom z branży IT. Chińscy hakerzy sponsorowani przez rząd w Pekinie znani są z wykradania danych zagranicznych korporacji dając rządowym firmom ogromną przewagę.

Teraz będzie jeszcze łatwiej. Hakerzy nie będą musieli już atakować zagranicznych koncernów, bo te będą zmuszane do przekazania kodów źródłowych otwierających tym samym chińskim urzędnikom furtkę do ich danych. Kryzys w relacjach chińsko - amerykańskich trwa od dłuższego czasu. Stosunki znacząco się pogorszyły, kiedy były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Edward Snowden ujawnił, że amerykański rząd posługuje się firmami technologicznymi do szpiegowania chińskich przywódców. Państwowe media w Chinach wzywały nawet polityków do “surowego ukarania” takich firm jak Cisco, Facebook, Microsoft i Yahoo za to, że są “pionkami Stanów Zjednoczonych. W międzyczasie rząd USA wielokrotnie blokował telekomunikacyjną firmę Huawei oskarzajac ją o szpiegostwo dla Chin.

Autor: tol / Źródło: CNN Money

Pozostałe wiadomości