Najtańsze i najdroższe państwa Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Ze świata

Ekspertka: warzywa i owoce będą taniećtvn24
wideo 2/3

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w Polsce wyniosły 69 procent średniej w Unii Europejskiej - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Najdroższa pod tym względem jest Dania, na drugim końcu zestawienia jest Rumunia.

Z danych Eurostatu wynika, że w 2018 roku między najdroższym a najtańszym krajem Wspólnoty była dwukrotna różnica w poziomie cen żywności i napojów bezalkoholowych.

Najwyższe ceny płacą Duńczycy. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w tym kraju wyniosły 130 procent unijnej średniej. Na kolejnych miejscach znalazły się Luksemburg i Austria - po 125 procent, Irlandia i Finlandia - po 120 procent oraz Szwecja - 117 procent.

Najniższe poziomy cen zaobserwowano zaś w Rumunii - 66 procent unijnej średniej, Polsce - 69 procent, Bułgarii - 76 procent, na Litwie - 82 procent, w Czechach - 84 procent i na Węgrzech - 85 procent.

Ceny w UE

W przypadku chleba i zbóż poziom cen wahał się od 54 procent średniej UE w Rumunii do 152 procent w Danii. W Polsce ceny ceny pieczywa stanowiły 68 procent średniej w Unii Europejskiej.

Ceny wyrobów mięsnych w Polsce i Rumunii stanowiły 63 procent średniej, podczas gdy w Austrii - 146 procent.

Z danych Eurostatu wynika, że Polska ma najniższe w całej Unii ceny mleka, serów i jajek. Stanowiły one 71 procent unijnej średniej. Dla porównania najwyższe ceny odnotowano na Cyprze - 136 procent.

Ceny alkoholi w Polsce stanowiły 86 procent średniej dla UE. Taniej jest w Bułgarii i Rumunii - po 74 procent średniej UE oraz na Węgrzech - 77 procent. Najwięcej za alkohol zapłacimy zaś w Finlandii - 182 procent unijnej średniej, Irlandii - 177 procent oraz Szwecji - 152 procent.

Tymczasem ceny papierosów w najdroższym kraju były aż czterokrotnie wyższe niż w najtańszym. Najniższe ceny zaobserwowano w Bułgarii - 49 procent unijnej średniej.

Ceny papierosów w Polsce wyniosły 60 procent średniej, a w Chorwacji 62 procent. Zdecydowanie najwięcej za papierosy trzeba zaś zapłacić w Wielkiej Brytanii - 204 procent średniej oraz Irlandii - 201 procent.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock