Ropa najdroższa od 32 miesięcy

Autor:
ToL
Źródło:
PAP
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu
wideo 2/3
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku są na najwyższym poziomie od 32 miesięcy. Surowiec kosztuje już ponad 71 dolarów za baryłkę.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 71,24 dolarów, wyżej o 0,47 proc. i najwyżej od października 2018 r.

WTI zaliczyła poprzednie trzy tygodnie ze zwyżkami notowań, a obecnie zmierza do zaliczenia 5. kwartalnego wzrostu cen, co byłoby najlepszym wynikiem dla tego surowca od 2010 r.

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 73,03 dolarów za baryłkę, wyżej o 0,47 proc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Ceny ropy mogą rosnąć w nadchodzących tygodniach"

Analitycy wskazują, że wprowadzanie szczepionek na koronawirusa wspiera perspektywy popytu na paliwa w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Według sondażu przeprowadzonego dla CBS News Amerykanie coraz częściej spotykają się z przyjaciółmi, powracają do pracy stacjonarnej i biorą udział w wydarzeniach na dużą skalę - to spowodowało, że liczba codziennych podróży lotniczych przekroczyła 2 miliony - po raz pierwszy od początku pandemii Covid-19.

- Ceny ropy mogą rosnąć w nadchodzących tygodniach, w stopniowym tempie - ocenia Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna oceniła tymczasem, że globalny popyt na ropę powróci do poziomu sprzed pandemii pod koniec przyszłego roku. Agencja wezwała kraje OPEC i jego partnerów do utrzymania równowagi na rynkach ropy poprzez wykorzystanie ich dużych wolnych mocy produkcyjnych.

Inwestorzy będą w tym tygodniu śledzić doniesienia dot. rozmów światowych mocarstw z Iranem w sprawie odnowienia irańskiego porozumienia nuklearnego z 2015 r.

Osiągnięcie ugody o ożywieniu umowy nuklearnej z Iranem potencjalnie umożliwiłoby zniesienie amerykańskich sankcji i zwiększenia dostaw na rynki irańskiej ropy naftowej.

Wiceminister spraw zagranicznych Iranu Abbas Araghchi poddał jedna w wątpliwość szanse na wznowienie umowy nuklearnej przed wyborami prezydenckimi w Iranie 18 czerwca.

ROPA (WTI)

Autor:ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości