TVN24 Biznes | Ze świata

Bruksela hojna dla Polski. Miliardy na ratowanie klimatu

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Premier: fundusz odbudowy w połączeniu z budżetem UE to wielki impuls finansowy
Premier: fundusz odbudowy w połączeniu z budżetem UE to wielki impuls finansowyTVN24
wideo 2/4
TVN24Premier: fundusz odbudowy w połączeniu z budżetem UE to wielki impuls finansowy

Aż 8 z 40 miliardów euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji ma przypaść Polsce. To propozycja Komisja Europejskiej. Jeśli tak się stanie, będziemy największym beneficjentem Funduszu.

Komisja Europejska, prezentując w środę założenia projektu unijnego budżetu na kolejne lata, zaproponowała wzmocnienie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji do 40 mld euro.

Fundusz ten ma pomóc państwom członkowskim w przyspieszeniu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Oznacza to duże wzmocnienie finansowane, bo o 32,5 mld euro (w styczniowej propozycji budżet Funduszu miał wynosić 7,5 mld euro na siedem lat).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Pierwotna propozycja

W pierwotnej propozycji Polsce miały przypaść 2 mld euro. Z opublikowanych w czwartek przez Komisję dokumentów wynika, że w ramach nowej, zwiększonej puli Polska miałaby otrzymać 8 mld euro, a to najwięcej spośród 27 krajów UE. Drugim największym beneficjentem wsparcia miałaby być Rumunia, dla której KE zaproponowała 4,4 mld euro.

Oprócz proponowanych wcześniej 7,5 mld euro Komisja proponuje dodatkowe finansowanie w wysokości 2,5 mld euro w ramach kolejnego długoterminowego budżetu UE i 30 mld euro z mechanizmu odbudowy.

Środki finansowe zostaną wykorzystane na złagodzenie społeczno-ekonomicznych skutków transformacji w regionach najbardziej dotkniętych, na przykład poprzez wspieranie przekwalifikowania pracowników czy pomoc małym i średnim firmom.

Mechanizm sprawiedliwej transformacji (fundusz ma być jego częścią) ma być finansowym ramieniem Europejskiego Zielonego Ładu. W założeniu KE ma być dźwigną dla pozyskania ogromnych środków finansowych, aby wesprzeć przemiany na drodze do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej. Komisja oczekuje, że mechanizm sprawiedliwej transformacji zmobilizuje co najmniej 150 mld euro inwestycji publicznych i prywatnych.

Budżet UE na lata 2021-2027 - propozycja KEPAP

Autor:kris

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości