Sondaż: większość Brytyjczyków chce referendum w sprawie umowy brexitowej

Ze świata

ShutterstockWiększość Brytyjczyków chce referendum w sprawie umowy o brexicie

Ponad połowa Brytyjczyków jest zdania, że ostateczna umowa o wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej powinna być poddana pod głosowanie w ogólnokrajowym referendum - wynika z opublikowanego w środę sondażu Kantar.

Poddanie pod referendum umowy o brexicie popiera 52 proc. ankietowanych. Sprzeciw wobec takiego kroku wyraziło 29 proc. badanych, a 19 proc. zadeklarowało, że nie ma na ten temat zdania. Jednocześnie z sondażu wynika, że rządząca Partia Konserwatywna cieszy się dużo większym poparciem niż Partia Pracy.

Na konserwatystów premiera Borisa Johnsona zagłosowałoby obecnie 42 proc. ankietowanych Brytyjczyków, a na główną partię opozycyjną - 28 proc. uczestników badania.

Polityczny impas

Wielka Brytania powinna opuścić UE 31 października. Kraj jednak od miesięcy tkwi w politycznym impasie dotyczącym warunków wyjścia ze Wspólnoty. Johnson już jako premier zażądał od Brukseli renegocjacji umowy wyjścia i zagroził, że jeśli UE nie spełni jego oczekiwań, zdecyduje się na brexit bez umowy. UE odmawia jednak renegocjowania umowy o wyjściu, a dopuszcza możliwość zapisów w dołączonej do porozumienia deklaracji politycznej.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock