Po blisko dwóch latach MAX wrócił na europejskie niebo

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Testy na wrocławskim lotnisku mają zwalniać z konieczności odbywania kwarantanny po przylocie do Polski
Testy na wrocławskim lotnisku mają zwalniać z konieczności odbywania kwarantanny po przylocie do PolskiTVN24
wideo 2/4
TVN24Testy na wrocławskim lotnisku mają zwalniać z konieczności odbywania kwarantanny po przylocie do Polski

Pierwszy samolot Boeing 737 MAX wrócił na europejskie niebo. W środę maszyna należąca do belgijskich linii lotniczych TUI fly pokonała trasę z Brukseli do Malagi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Był to pierwszy od 22 miesięcy komercyjny lot Boeinga 737 MAX z pasażerami w Europie. Z informacji dostępnych na stronie Flightradar24 wynika, że samolot wystartował o godz. 9.43 i wylądował o godz. 12.15 w Maladze.

Przez niemal dwa lata cztery boeingi 737 MAX w barwach TUI były uziemione na lotnisku w Brukseli. Przewoźnik zapewnia, że "maszyny były regularnie kontrolowane i konserwowane co tydzień", a następnie były przeprowadzane "loty przygotowawcze do operacji" bez pasażerów.

"Podczas tych około godzinnych lotów testowych wykonywano podejścia i odejścia na drugi krąg w celu przetestowania automatycznego i ręcznego lądowania" – wyjaśniono w komunikacie belgijskich linii.

Uziemienie boeingów 737 MAX

Wszystkie boeingi 737 MAX były uziemione przez 20 miesięcy z powodu katastrof w 2018 roku w Indonezji i w 2019 roku w Etiopii, w których łącznie zginęło 346 osób. Ich przyczyną było błędnie działające oprogramowanie kontrolujące system MCAS, automatycznie zapobiegający przeciągnięciu (utracie siły nośnej).

Jako pierwsza zezwolenie na powrót boeingów 737 MAX do latania z pasażerami wydała 18 listopada 2020 roku Federalna Agencja Lotnictwa USA (FAA). Wkrótce podobną decyzję wydał brazylijski regulator lotniczy i w grudniu zeszłego roku odbył się pierwszy po 20 miesiącach lot komercyjny z pasażerami, z Sao Paulo do Porto Alegre.

Pod koniec stycznia tego roku Agencja UE ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zezwoliła na powrót do latania zmodyfikowanych boeingów 737 MAX.

W trakcie uziemienia wszystkie samoloty tego typu musiały przejść modyfikacje, z których główna dotyczyła zmiany oprogramowania kontrolującego system odpowiadający za siłę nośną maszyn, wprowadzone miały też być zmiany w okablowaniu samolotów i przeprowadzone miały zostać odpowiednie szkolenia dla pilotów.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości