TVN24 Biznes | Ze świata

Uziemione Boeingi 737 MAX mogą wkrótce wrócić do służby. Podano możliwy termin

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/3
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Uziemione samoloty Boeing 737 MAX mogą otrzymać zgodę organów regulacyjnych na wznowienie lotów w listopadzie i wrócić do służby jeszcze w tym roku - poinformowała Agencja Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).

"Po raz pierwszy od półtora roku mogę powiedzieć, że zbliża się koniec prac nad MAX-em" - powiedział Patrick Ky, dyrektor EASA, głównego europejskiego organu nadzoru bezpieczeństwa lotniczego.

Jak dodał, EASA najpewniej zniesie zakaz lotów "niedługo" po amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), prawdopodobnie w listopadzie, ale otrzymanie krajowych zezwoleń potrzebnych poszczególnym liniom lotniczym do wznowienia lotów w Europie może potrwać dłużej. Powiedział też, że Chiny prawdopodobnie będą potrzebowały więcej czasu na udzielenie własnej zgody.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Boeingi 737 MAX

Boeingi 737 MAX uziemiono w rezultacie dwóch katastrof: w Indonezji w październiku 2018 roku i w Etiopii w marcu 2019 roku. Łącznie zginęło w nich 346 osób.

Przyczyną obu katastrof było najprawdopodobniej oprogramowanie kontrolujące system MCAS automatycznie zapobiegający przeciągnięciu (utracie siły nośnej). Wszystkie samoloty 737 MAX, będące w posiadaniu linii lotniczych na całym świecie, zostały wycofane z eksploatacji do czasu uzyskania nowego certyfikatu dopuszczającego je do lotów z pasażerami.

EASA zawiesiła loty samolotami Boeing 737 MAX w marcu 2019 roku. W listopadzie ub.r. EASA informowała, że samoloty Boeing 737 MAX mają szansę odzyskać pozwolenie na loty w obrębie Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2020 roku.

PAP/Małgorzata Latos

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości