Warszawski dostawca prądu na celowniku Francuzów. Spekulacje o przejęciu

Ze świata

tvn24Minister Szyszko o bezpieczeństwie energetycznym

Już niedługo na rynku energetycznym może dojść do dużych zmian. Jak podaje agencja Bloomberg. Niemiecka spółka Innogy SE, której warszawiacy płaca rachunki za prąd, może zmienić właściciela. Koncern RWE skomentował, że "wszystkie opcje są brane pod uwagę".

Źródła agencji Bloomberg zastrzegają, że rozważania mają charakter wstępny. Sprawę w ostatnim tygodniu był pytany prezes RWE.

- Badamy wszystkie opcje, wszystkie to znaczy wszystkie - podkreślił na konferencji prasowej w Essen Rolf Martin Schmitz, który był pytany także o to, czy Innogy połączy się z inną spółką niemiecką - Uniper.

O potencjalne przejęcie zapytaliśmy również przedstawicieli polskich oddziałów.

"Nie komentujemy spekulacji rynkowych" - poinformowała tvn24bis.pl Aleksandra Smolarska z biura prasowego firmy.

Jak zaznacza Bloomberg, na obecnym etapie trudno ocenić, czy ostatecznie dojdzie do złożenia oferty.

Duże zmiany

RWE jest właścicielem około 77 procent udziałów Innogy. Spółka została wydzielona z portfela niemieckiej spółki energetycznej w ubiegłym roku, a jej wartość rynkowa szacowana jest na blisko 19 miliardów euro.

W przypadku sprzedaży Innogy "RWE miałby dużo pieniędzy, ale bez trwałego modelu biznesowego", wskazał w rozmowie telefonicznej Erkan Aycicek, analityk Landesbank Baden-Wuerttemberg. Samo RWE notuje pokaźne straty.

Wedle styczniowego raportu Goldman Sachs, sektor użyteczności publicznej może w najbliższym czasie zaobserwować "duże zmiany w grze", to znaczy fuzje i przejęcia.

To właśnie Goldman Sachs doradzał RWE wydzielenie Innogy. Niemiecki koncern współpracuje bowiem z dwoma firmami doradczymi w sprawie strategii dla na najbliższe lata.

- Po wypuszczeniu dżina z butelki o zainteresowaniu Innogy przez Engie, nawet jeśli nie dojdzie do transakcji, będzie więcej ludzi myślących o podobnych przejęciach. Możemy być świadkami większych transakcji - ocenił w rozmowie telefonicznej John Musk, analityk RBC Europe.

Firmy energetyczne

Innogy notuje dobre wyniki finansowe, dlatego - jak wskazuje Bloomberg - może przyciągnąć zainteresowanie ze strony innych dużych europejskich firm energetycznych chcących wzmocnić swoją ofertę na rynku odnawialnych źródeł energii.

Wśród nich wymieniana jest Engie, której 29 procent znajduje się w rękach francuskiego państwa, a firma stara się odejść od paliw kopalnianych. Jednocześnie w planach Engie są inwestycje w wysokości 15 miliardów euro w rozszerzenie usług energetycznych, odnawialne i rurociągi gazowe, które są bardziej opłacalne.

Innogy jest częścią Grupy RWE. Firma została utworzona 1 kwietnia 2016 roku, a 7 października zadebiutowała na parkiecie we Frankfurcie. Innogy jest obecne także w Polsce i dostarcza energię między innymi dla mieszkańców Warszawy.

Autor: mb/ms / Źródło: Bloomberg News Energy Finance, tvn24bis.pl