USA nakładają sankcje na białoruskie firmy i samolot Łukaszenki

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Rzecznik MSZ o wyroku wobec Cichanouskiej: to jest dowód pewnej desperacji
Rzecznik MSZ o wyroku wobec Cichanouskiej: to jest dowód pewnej desperacjiTVN24
wideo 2/5
TVN24Rzecznik MSZ o wyroku wobec Cichanouskiej: to jest dowód pewnej desperacji

Amerykański resort finansów poinformował o nałożeniu sankcji na trzy podmioty i ośmiu urzędników z Białorusi - chodzi tu między innymi o producenta ciężarówek BiełAZ, Mińską Fabrykę Samochodów (MAZ) oraz prezydencki samolot Alaksandra Łukaszenki.

"Autorytarny reżim Łukaszenki polega na przedsiębiorstwach państwowych, by generować znaczące przychody, które umożliwiają dokonywanie represyjnych działań przeciwko Białorusinom" - oznajmił w oświadczeniu podsekretarz finansów USA Brian Nelson.

USA nakłada sankcje na BiełAZ i samolot Łukaszenki

Działania podjęte przez administrację USA w przeddzień białoruskiego Dnia Wolności - i podczas wizyty w USA liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej - skupione są przede wszystkim na dwóch państwowych fabrykach samochodów ciężarowych, BiełAZ i MAZ, należących do największych firm na Białorusi oraz ich dyrektorów. Obie podlegają już sankcjom UE i Kanady.

Dodatkowo restrykcje nałożono na siedmiu nowych członków białoruskiej Centralnej Komisji Wyborczej, a także na prezydencki Boeing 737 używany przez Łukaszenkę i jego rodzinę.

USA nakładają sankcje na samolot Alaksandra ŁukaszenkiSalma Bashir Motiwala / Shutterstock.com

Z kolei Departament Stanu wydał zakaz wjazdu do USA 14 urzędnikom reżimu, odpowiedzialnym za "politykę zastraszania odważnych Białorusinów, korzystających ze swoich praw człowieka i fundamentalnych swobód".

- Stany Zjednoczone będą kontynuować nakładanie kosztów na reżim i tych, którzy go wspierają, za ich represje wobec narodu białoruskiego i za trwające wsparcie reżimu dla niesprowokowanej i nielegalnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie - oświadczył sekretarz stanu Antony Blinken.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Salma Bashir Motiwala / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości