Grecy mają swój sposób na parawaning. Aplikacja zamiast ręcznika

Ze świata

ShutterstockParawaning to nie tylko polski problem

Grecy nowymi technologiami walczą z parawaningiem. Stworzyli aplikację, która pozwala turystom zarezerwować leżak na plaży.

Mowa o bezpłatnej aplikacji o nazwie „Plazz”, którą uruchomiła firma Marketing Greece. System zainstalowany na smartfonie, tablecie, czy komputerze pozwala na zarezerwowanie miejsca na popularniejszych greckich plażach. Wśród nich są m.in. plaże w pobliżu Aten, na Mykonos, Korfu, Santorini, czy Zakynthos.

Rezerwacja

Co ważne miejsce na piasku, czy leżaku można „zaklepać” z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Oznacza to, że nie ma potrzeby na wstawania w wakacje bladym świtem, aby zająć na plaży (otoczyć parawanem - stąd parawaning) najlepsze miejsce. A do takich sytuacji w ostatnich latach nagminnie dochodzi w turystycznych miejscowościach w Polsce. Oczywiście parawaning to nie tylko polski problem. Z podobnym zjawiskiem można spotkać się m.in. we włoskich, czy hiszpańskich kurortach. Nic więc dziwnego, że w niektórych z nich np. hiszpańskim Costa Blanca wprowadzono prawo, które zabrania pozostawiania na plaży parasoli, czy ręczników pod karą grzywny.

Na czym polega tzw. parawaning? Zobacz materiał wideo:

Na czym polega tzw. parawaning?tvn24bis

Autor: msz/gry / Źródło: ekathimerini.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock