Przejęcie Carrefoura pod znakiem zapytania. "Moja odpowiedź jest niezwykle jasna"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP

Minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire wyraził w piątek ostry sprzeciw francuskiego rządu wobec możliwego przejęcia Carrefour przez kanadyjską firmę Alimentation Couche-Tard. - Moja odpowiedź jest niezwykle jasna: nie popieramy tej umowy. "Nie" jest uprzejme, ale jasne i ostateczne - powiedział.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Bruno Le Maire takie stanowisko uzasadniał troską o bezpieczeństwo żywnościowe kraju. - Ten kryzys zdrowotny nauczył nas jednego: bezpieczeństwo żywnościowe jest bezcenne - powiedział francuski minister w rozmowie z BFM TV. Dodał, że jest to sprawa strategiczna dla państwa.

- Zakup Carrefoura przez zagraniczną firmę byłby dla nas wszystkich dużym problemem - ocenił Le Maire. Agencja AFP przypomniała, że rząd mógłby zablokować ten krok powołując się na przepisy dotyczące kontroli inwestycji zagranicznych pozwalające na blokowanie przejęć w przemyśle spożywczym.

- Dysponujemy instrumentem prawnym, którego wolałbym nie używać - powiedział Le Maire. Zapowiedział, że wykorzysta go, jeżeli będzie to konieczne.

Bruno Le MaireEPA/THOMAS COEX

Potencjalne przejęcie sieci Carrefour

Informacje o propozycji przejęcia sieci francuskich supermarketów przez kanadyjski koncern prowadzący sieci małych sklepów spożywczych pojawiły się w środę. Agencja Reutera podała, że transakcja mogłaby być warta 20 mld dolarów.

Wraz z innymi sieciami handlowymi posiadający około jednej piątej francuskiego rynku spożywczego Carrefour odegrał główną rolę w zapewnieniu płynnych dostaw żywności podczas kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przypomniał Reuters.

Carrefour jest również największą siecią supermarketów w Europie i największym prywatnym pracodawcą we Francji.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/THOMAS COEX

Pozostałe wiadomości