Dobry wynik PZU. Zyski rosną szybciej od prognoz

Z kraju

Grupa PZU to jedna największych instytucji finansowych w Polscetvn24
wideo 2/2

Zysk netto grupy PZU w trzecim kwartale 2017 roku wzrósł do 700 mln zł - podała spółka w raporcie. To więcej niż przed rokiem i powyżej oczekiwań rynku.

Grupa PZU w trzecim kwartale tego roku osiągnęła zysk netto w wysokości 700 mln złotych. To o 51 mln złotych więcej niż rok wcześniej.

Więcej od prognoz

Zysk okazał się 4 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 671,6 mln zł. Oczekiwania ośmiu biur maklerskich co do wyniku netto za trzeci kwartał wahały się od 570 mln zł do 735 mln zł. Składka przypisana brutto grupy w III kwartale wyniosła 5,327 mld zł. PZU podało, że wzrost sprzedaży dotyczył przede wszystkim ubezpieczeń komunikacyjnych w segmencie klienta masowego głównie w związku ze wzrostem średniej składki oraz liczby ubezpieczeń, ubezpieczeń komunikacyjnych w segmencie klienta korporacyjnego w związku ze wzrostem średniej składki i liczby ubezpieczeń oraz ubezpieczeń od ognia i innych szkód majątkowych w wyniku zawarcia kilku umów o wysokiej wartości jednostkowej.

Odszkodowania

Odszkodowania netto wyniosły w trzecim kwartale 2017 roku 4.038 mln zł i były zgodne z konsensusem. Rynek spodziewał się odszkodowań na poziomie 3.956,6 mln zł w przedziale oczekiwań 3.767-4.115 mln zł.

Na wzrost tej kategorii wpłynął m.in. wzrost wartości odszkodowań i świadczeń w grupie ubezpieczeń komunikacyjnych w segmencie klienta korporacyjnego oraz masowego w konsekwencji rozwoju portfela ubezpieczeń oraz wyższy poziom szkodowości w grupie ubezpieczeń szkód powodowanych żywiołami w segmencie klienta masowego i korporacyjnego wskutek wystąpienia ponadnormatywnej liczby zgłoszeń szkód powodowanych przez zjawiska atmosferyczne (huragan, nawalne opady gradu).

PZU podało, że w trzech kwartałach 2017 rozpoznano jednorazowy efekt wyższego niż średnia z ostatnich 3 lat poziomu szkód powodowanych zjawiskami atmosferycznymi (nawałnice) w wysokości 120 mln zł.

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty: