Z kraju

Ponad 20 milionów Polaków dostanie list z ZUS. Dowiemy się, ile mamy na koncie

Z kraju

Pieniądze z OFE na IKE czy do ZUS? Ekspert tłumaczyTVN24 BiS
wideo 2/6

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął największą w roku zbiorczą wysyłkę korespondencji z informacją o stanie konta ubezpieczonego - poinformował rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. Dowiemy się z niego także, ile mamy pieniędzy zgromadzonych w OFE. Maksymalnie do końca sierpnia listy trafią do około 20,5 miliona Polaków.

Andrusiewicz przypomniał, że Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) zawiera stan naszych finansów na koncie w ZUS na dzień 31 grudnia 2018 r. i obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 r.

We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja ze wskaźnikiem 109,2 proc. Dodatkowo nasz kapitał ubogacony jest o wpłacone składki z całego 2018 r.

Symulacja hipotetycznej emerytury

- Miniony rok mamy dodatkowo w IOSKU rozbity na poszczególne miesiące z przypisanymi do nich kwotami wpłaconych składek. Klienci odkładający składki w tzw. II filarze w ZUS dowiedzą się z listu również, jak wygląda stan ich subkonta - podkreślił rzecznik ZUS.

- Obok kwoty ogólnej stan subkonta oraz kwota przekazana przez ZUS do Otwartego Funduszu Emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE) przedstawione są z wyróżnieniem składek, które należało odprowadzić i które zostały rzeczywiście odprowadzone. W większości przypadków obie kwoty są tożsame - dodał. Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, otrzymają w korespondencji również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS.

Jak wyjaśnił Andrusiewicz, ZUS stosuje dwa warianty tych wyliczeń. - Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy. Pamiętajmy przy tym, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami co do dalszej kariery zawodowej - zaznaczył.

"Zachęcam do przeczytania korespondencji"

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego trafi do około 20,5 mln osób, które mają opłaconą w ostatnich 20 latach przynajmniej jedną składkę na swoje ubezpieczenie emerytalne lub posiadają wyliczony już kapitał początkowy, który odtwarza składki płacone przed 1999 r. Blisko 2,5 mln z nich otrzyma tę korespondencję elektronicznie, na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. - Zachęcam każdego naszego klienta do przeczytania korespondencji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo ważne, by mieć świadomość stanu swoich finansów odkładanych na emerytalną przyszłość. Równie istotne jest zweryfikowanie, czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. List z ZUS-u to nasza przyszłość, więc okażmy jej należytą troskę – podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zakład zwraca uwagę, że informacja o stanie konta ubezpieczonego napisana jest prostym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję, jak czytać poszczególne pozycje danych. Wysyłka informacji powinna zakończyć się do 31 sierpnia tego roku.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock