ZUS wyśle ponad 19 milionów listów do przyszłych emerytów

Z kraju

19 mln listów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na co zwrócić uwagę?TVN24 BiS
wideo 2/3

Ponad 19 milionów osób otrzyma w najbliższym czasie list od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z informacją między innymi o środkach zgromadzonych na koncie emerytalnym, kapitale początkowym oraz wysokości hipotetycznej emerytury. Listy trafią do ubezpieczonych najpóźniej do końca sierpnia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął coroczną akcję wysyłania Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) pod koniec czerwca bieżącego roku. Do końca sierpnia każda osoba, urodzona po 31 grudnia 1948 roku, jeśli na jej indywidualne konto w ZUS trafiła choćby jedna składka, powinna w skrzynce na listy znaleźć list z Zakładu.

Co w liście?

Jest to przede wszystkim szczegółowa informacja o koncie emerytalnym, czyli zgromadzonych tam środkach osób ubezpieczonych i ich kapitale początkowym do 2017 roku. Członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych lub pracownicy rozpoczynający pracę po 31 stycznia 2014 roku znajdą też w liście informację o subkoncie.

Ważnym punktem IOSKU jest prognozowana wysokość emerytury - po osiągnięciu wieku emerytalnego. Taką symulację otrzyma każdy ubezpieczony po 35. roku życia.

ZUS zaznacza jednak, że prognozowane wyliczenia mają charakter orientacyjny i nie uwzględniają takich zmiennych jak wzrost zarobków, które następują wraz z rozwojem kariery zawodowej.

"Ostatecznie to od każdego ubezpieczonego zależy, jaki będzie efekt jego aktywności zawodowej"- czytamy na stronie Zakładu.

ZUS przypomina, że bieżący stan konta emerytalnego można także śledzić w internecie, po zarejestrowaniu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24