Czy w Polsce wystarczy gazu na zimę? Dwa scenariusze na horyzoncie

Źródło:
TVN24 Biznes
Daniel Czyżewski o zapasach gazu
Daniel Czyżewski o zapasach gazuTVN24
wideo 2/6
Daniel Czyżewski o zapasach gazuTVN24

Polska wydaje się być relatywnie dobrze przygotowana na scenariusz całkowitego wstrzymania dostaw gazu z Rosji do Unii Europejskiej - wskazuje w najnowszym raporcie BNP Paribas. W ocenie banku nie należy jednak bagatelizować "czarnego" scenariusza, zgodnie z którym w Polsce zaczęłoby brakować gazu w styczniu 2023 roku. Według autorów raportu ewentualna konieczność racjonowania surowca miałaby silnie niekorzystne skutki dla gospodarki.

We wtorek bank BNP Paribas opublikował raport "Polska: Czy wystarczy nam gazu na zimę? Przegląd sytuacji na rynku gazu ziemnego", przygotowany przez Departament Analiz Ekonomicznych i Sektorowych. Wskazano w nim, że "Polska wydaje się być relatywnie dobrze przygotowana na scenariusz całkowitego wstrzymania dostaw gazu z Rosji do UE". "Jednak informacje, iż zakontraktowanie przepustowości w gazociągu Baltic Pipe na przyszły rok wynosi tylko 45 procent sugeruje, że 'czarnego' scenariusza braku surowca zimą nie należy bagatelizować" - zaznaczyli autorzy raportu.

Zużycie gazu w Polsce

Według danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat, zużycie gazu w Polsce wyniosło w ubiegłym roku 23,4 mld m3. Jak czytamy w raporcie, w pierwszej połowie tego roku wykorzystanie gazu obniżyło się o ponad 14 proc. "Wpływ na to miały zapewne wysokie ceny, które skłoniły do poszukiwania alternatywnych źródeł energii i/lub zoptymalizowania zużycia. Dodatkowo mniejsza konsumpcja wynikała także z korzystnych warunków pogodowych w pierwszych miesiącach roku" - wyjaśniono.

Z prognoz BNP Paribas wynika, że utrzymanie spadków tej skali do końca roku oznaczałoby, że w całym 2022 roku zużycie gazu wyniesie około 20 mld m3.

Zdaniem autorów raportu, zmniejszenie ryzyka niedoborów gazu wymaga jednak jeszcze większych oszczędności. "W pierwszych sześciu miesiącach roku konsumpcja gazu była o około 5 procent mniejsza niż średnia w ostatnich 5 latach. Sądzimy, że spadek o 10-15 procent względem 5-letniej średniej (roczne zużycie na poziomie 18-19 mld m3) znacząco zwiększyłby bezpieczeństwo ciągłości dostaw" - zaznaczono.

BNP Paribas

Ile gazu popłynie gazociągiem Baltic Pipe?

Bank BNP Paribas zwrócił uwagę, że pod koniec września br. ma zostać otwarty gazociąg Baltic Pipe, łączący Polskę ze złożami gazu na Morzu Północnym. Zauważono, że przepustowość do końca roku ma wynosić 2-3 mld m3, a od początku 2023 roku powinna wzrosnąć do 10 mld m3. Gaz, który będzie płynął gazociągiem, ma pochodzić ze złóż PGNiG oraz od innych dostawców. "Faktyczne wydobycie PGNiG w ostatnich trzech kwartałach na poziomie około 770 mln m3 gazu wskazuje, że spółka powinna być w stanie wypełnić gazociąg gazem z własnych zasobów do końca bieżącego roku" - zaznaczono.

Autorzy raportu mają jednak obawy o zakontraktowanie gazu do Baltic Pipe w kolejnych miesiącach. "Informacje podane przez minister klimatu Annę Moskwę wskazują jednak, że zakontraktowanie gazu do przesyłu gazociągiem Baltic Pipe w przyszłym roku wynosi obecnie 4,5 mld m3 i jest wyraźnie niższe niż maksymalna przepustowość połączenia w 2023 roku (45 procent)" - czytamy.

Jednocześnie wiceprezes PGNiG Przemysław Wacławski poinformował w sierpniu br. w rozmowie z PAP Biznes, że spółka cały czas rozmawia z dostawcami gazu z szelfu norweskiego o dostawach w 2023 roku, jednak nie udziela na ten temat żadnych informacji. - Jesteśmy w mocno zaawansowanych rozmowach z co najmniej kilkoma podmiotami na Szelfie. Nie możemy i nie chcemy ujawniać ich przebiegu - powiedział Wacławski.

Zdaniem autorów raportu istotnym zabezpieczeniem konsumpcji gazu w Polsce jest wysokie wypełnienie krajowych magazynów, które jest bliskie 100 proc. "Pojemność magazynów wynosi jednak tylko 36,4 TWh gazu, co pozwala na pokrycie zużycia przez mniej niż dwa zimowe miesiące" - zwrócono uwagę.

BNP Paribas

Różne scenariusze

Departament Analiz Ekonomicznych i Sektorowych BNP Paribas przygotował kilka scenariuszy kształtowania się sytuacji, by ocenić, czy konsumpcja gazu będzie w danych warunkach zabezpieczona. Zaznaczono, że nie jest to prognoza, a jedynie skrajne możliwości.

W "czarnym" scenariuszu założono, że począwszy od września 2022 roku, zużycie gazu kształtuje się na średnim poziomie z ostatnich 5 lat, import LNG jest bliski maksymalnym możliwościom gazoportu w Świnoujściu, produkcja krajowa jest równa wartościom sprzed roku, import z Niemiec jest niemożliwy ze względu na wstrzymanie dostaw gazu z Rosji, przesył gazu z Litwy pozostaje na poziomach zbliżonych do obecnych, a transfer gazu przez Baltic Pipe ograniczony jest w całym okresie jedynie do surowca wydobywanego w Norwegii przez PGNiG. "W takim scenariuszu Polsce zaczęłoby brakować gazu już w styczniu 2023 roku a całkowity niedobór surowca w okresie wrzesień 2022-maj 2023 wyniósłby około 24 TWh" - czytamy.

"Dostatni" scenariusz przewiduje, że począwszy od września 2022 roku, zużycie gazu ziemnego kształtuje się na poziomie niższym od osiąganego średnio w ostatnich 5 latach o 15 proc., import LNG jest bliski maksymalnym możliwościom gazoportu w Świnoujściu, produkcja krajowa jest równa wartościom sprzed roku, import z Niemiec jest zbliżony do obecnego, przesył gazu z Litwy także pozostaje na poziomach zbliżonych do obecnych, a transfer gazu przez Baltic Pipe przez cały okres analizy jest równy maksymalnej przepustowości. "W takim scenariuszu poziom zapasów przez cały okres zimowy pozostaje bardzo wysoki i już w marcu 2023 roku magazyny są w pełni wypełnione. Jest to bardzo optymistyczna wizja wydarzeń. Zazwyczaj bowiem po zimie poziom wypełnienia gazu w magazynach spada do około 40 procent" - wyjaśnili autorzy raportu.

BNP Paribas

Według BNP Paribas w rzeczywistości sytuacja kształtować będzie się gdzieś pomiędzy "czarnym" i "dostatnim" scenariuszem. "W naszym scenariuszu bazowym przyjmujemy, że ograniczenie zużycia gazu, utrzymanie wysokiego importu LNG, wykorzystanie jak największej przepustowości Baltic Pipe oraz pełne magazyny pozwolą uniknąć sytuacji, w której gazu ziemnego zabraknie" - wskazali.

Skutki dla gospodarki

Autorzy raportu podkreślili, że ewentualna konieczność racjonowania surowca miałaby silnie niekorzystne skutki dla gospodarki. Jak wyjaśnili, gaz ziemny odpowiada za ponad 16 proc. całkowitej energii wykorzystywanej w Polsce. "Prosta reguła kciuka mówiłaby więc, iż niedobór 10 procent gazu obniża PKB o 1,6 procent" - dodali.

Wśród sektorów najbardziej narażonych przez niedobór gazu wymieniono sektor tekstylny, surowcowy, żywnościowy oraz maszynowy, gdzie gaz ziemny odpowiada za ponad 30 proc. zużywanej energii. "Przy produkcji nawozów gaz ziemny nie jest wykorzystywany w celach energetycznych. Nie oznacza to jednak, że jego niedobór nie oddziaływałby na produkcję" - zwrócili uwagę autorzy.

W raporcie przytoczono dane, z których wynika, że zużycie gazu w celach nieenergetycznych w całej gospodarce wyniosło w 2020 roku 23,9 TWh i stanowiło ponad 11 proc. całkowitej konsumpcji.

BNP Paribas

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

We wrześniu bieżącego roku średnie ceny mieszkań wzrosły w 9 spośród 16 największych polskich miast - wynika z Barometru Cen Mieszkań opublikowanego przez portal tabelaofert.pl. Zdaniem ekspertów ceny na rynku nieruchomości są stabilne, a zmiany wynikają głównie ze zmian w strukturze oferty.

Tak zmieniają się ceny mieszkań w Polsce

Tak zmieniają się ceny mieszkań w Polsce

Źródło:
PAP

Podwyżka wysokości premii dla prezesa i wiceprezesów Narodowego Banku Polskiego sprawi, że "dwór prezesa" będzie mógł zarabiać ponad 800 tysięcy złotych rocznie - przekazał członek Rady Polityki Pieniężnej Paweł Litwiniuk. Jak dodał, przewidywany wzrost wynagrodzeń, zgodnie z uchwałą dotyczącą premii, sięgnie około 20 procent.

800 tysięcy złotych rocznie dla "dworu prezesa" w NBP

800 tysięcy złotych rocznie dla "dworu prezesa" w NBP

Źródło:
PAP

"Zmarnowany czas i zrujnowane życie wielu osób, miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy oraz zniszczona spółka PKP Cargo, kiedyś narodowy champion" - napisał na portalu X Jakub Karnowski, były prezes PKP w latach 2012-15, odnosząc się do decyzji sądu o umorzeniu trwającego od ośmiu lat postępowania w sprawie wyrządzenia szkody majątkowej spółce PKP Cargo.

"Miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy i zniszczona spółka". Sąd umarza sprawę

"Miliony złotych na sfabrykowane ekspertyzy i zniszczona spółka". Sąd umarza sprawę

Źródło:
TVN24, X

Irlandzka Komisja Ochrony Danych przekazała w piątek informację o wszczęciu dochodzenia w sprawie niezgodnego z prawem wykorzystywania przez Ryanair technologii rozpoznawania twarzy. Dochodzenie ma wyjaśnić czy stosowane przez irlandzką linię lotniczą metody weryfikacji są zgodne z rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

Ryanair mógł złamać prawo. Jest dochodzenie

Ryanair mógł złamać prawo. Jest dochodzenie

Źródło:
PAP

Albański rząd zachęca inwestorów do nabywania nieruchomości zlokalizowanych na terenach górskich za symboliczne jedno euro - informuje portal Euronews. Plan Tirany zakłada budowę nowych kurortów i kompleksów turystycznych lub przedsiębiorstw zapewniających długoterminowe miejsca pracy.

Nieruchomości za 1 euro. Tak kraj próbuje przyciągnąć inwestorów

Nieruchomości za 1 euro. Tak kraj próbuje przyciągnąć inwestorów

Źródło:
PAP

Powodzianie, którzy w ferworze walki z żywiołem nie byli w stanie opłacić polisy OC, mogą liczyć na nadzwyczajne zlikwidowanie kary albo rozłożenie jej na raty. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie umarzał lub obniżał opłaty za brak obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Anulowanie kary ma objąć osoby, które dotknęła klęska żywiołowa.

Powodzianie nie zapłacą kar za brak OC

Powodzianie nie zapłacą kar za brak OC

Źródło:
TVN Turbo, TVN24

W sobotę wejdą w życie opublikowane w piątek w Dzienniku Ustaw przepisy dotyczące pomocy dla powodzian. Obejmują one między innymi wsparcie dla kredytobiorców, zasiłek w wysokości tysiąca złotych, dodatkowe dni urlopu i pomoc dla przedsiębiorców.

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Dodatkowe dni urlopu, pomoc dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka, awansował na drugie miejsce listy najbogatszych ludzi świata. Jego fortuna wyceniana jest na 206 miliardów dolarów. Taką informację podaje Bloomberg.

Mark Zuckerberg dołącza do ekskluzywnego klubu

Mark Zuckerberg dołącza do ekskluzywnego klubu

Źródło:
CNN

Jest śledztwo w sprawie popularnego kantoru online. Po informacjach o tym, że Cinkciarz.pl opóźniał realizację wymiany walut i przekazów pieniężnych - nawet po kilka dni, ruszyła lawina. Sprawą najpierw zajęła się Komisja Nadzoru Finansowego, a obecnie śledztwo miała wszcząć Prokuratura Regionalna w Poznaniu - wynika z ustaleń RMF FM.

Jest śledztwo prokuratury w sprawie kantoru online

Jest śledztwo prokuratury w sprawie kantoru online

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wywieranie presji na użytkowników, nakłanianie ich do wydawania pieniędzy i brak możliwości zrezygnowania z subskrypcji - to niektóre z pułapek czyhających na internautów, które zidentyfikowała Komisja Europejska w ramach przeglądu skuteczności unijnych przepisów cyfrowych. Jak podała KE, szkodliwe praktyki handlowe online kosztują unijnych konsumentów co najmniej 7,9 mld euro rocznie.

Pułapki w sieci. Jakie metody stosują oszuści i jak się przed nimi bronić

Pułapki w sieci. Jakie metody stosują oszuści i jak się przed nimi bronić

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do wdrożenia w Polsce globalnego podatku minimalnego. Jak zapowiedziano podczas piątkowej konferencji prasowej, ma on obowiązywać od stycznia 2025 roku. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało rozwiązanie, które ma utrzymać atrakcyjne dla przedsiębiorców warunki inwestowania. Chodzi o grant gotówkowy.

Od stycznia zmiana w podatkach. Zapowiedź ministerstwa

Od stycznia zmiana w podatkach. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Serię szczepionki przeciwko WZW typu B prewencyjnie wstrzymano w obrocie po informacji o śmierci pacjenta z nawracającą obturacją oskrzeli (zapalenia dróg oddechowych, w trakcie którego dochodzi do ich zwężenia). Decyzję podjęto mimo braku jednoznacznych przesłanek wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego – poinformował GIS.

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Seria szczepionki wycofana po śmierci pacjenta

Źródło:
PAP

Firma Meta musi ograniczyć wykorzystanie danych osobowych zebranych z należącego do niej portalu społecznościowego Facebook do spersonalizowanych reklam - orzekł w piątkowym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Wyrok TSUE w sprawie Facebooka

Wyrok TSUE w sprawie Facebooka

Źródło:
PAP

W tym tygodniu na stacjach paliw padły kolejne cenowe minima, ale już pojawiają się takie, na których paliwo drożeje - wskazali analitycy Refleksu. Z kolei portal e-petrol.pl zwrócił uwagę, że w reakcji na eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie ceny paliw w hurcie już rosną.

Co będzie z cenami na stacjach? "To efekt eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie"

Co będzie z cenami na stacjach? "To efekt eskalacji wojny na Bliskim Wschodzie"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że otrzymała wystarczające poparcie od członków UE, aby nałożyć cła. Taryfy mają się wahać od 7,8 do 35,3 procent w zależności od producenta. Są dodatkiem do standardowego unijnego cła importowego na samochody wynoszącego 10 procent. Chiny wyraziły już swój stanowczy sprzeciw.

Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Cła na chińskie elektryki. Większość krajów UE daje zielone światło

Źródło:
Reuters, PAP

Balony ze śmieciami nadlatujące z Korei Północnej spowodowały liczne opóźnienia w operacjach lotniczych na lotnisku Seul-Inczon - przekazała gazeta "Korea JoongAng".

Media: balony ze śmieciami z Korei Północnej wywołały opóźnienia w ruchu lotniczym

Media: balony ze śmieciami z Korei Północnej wywołały opóźnienia w ruchu lotniczym

Źródło:
PAP

Alkohol w opakowaniach do 200 mililitrów ma być tylko w butelkach albo puszkach - wynika z treści projektu rozporządzenia. Co więcej, opakowania nie mogą wprowadzać w błąd i mają się odróżniać od innych produktów spożywczych, w szczególności dla dzieci.

Zmiany dla alkoholi w małych opakowaniach. Jest projekt

Zmiany dla alkoholi w małych opakowaniach. Jest projekt

Źródło:
PAP

Bezrobocie we wrześniu było na poziomie 5,0 procent - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Podkreśliło przy tym, że jest to najniższy wynik w tym miesiącu od ponad 30 lat.

Nie było tak od ponad 30 lat. Ministerstwo podało dane

Nie było tak od ponad 30 lat. Ministerstwo podało dane

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Powodem tej decyzji jest zgłoszenie niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Szczepionka dla dzieci wstrzymana w obrocie

Szczepionka dla dzieci wstrzymana w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanym w piątek wyroku oddalił skargi siedmiu krajów, w tym Polski, na unijne przepisy tak zwanego pakietu mobilności, które dotyczą kierowców ciężarówek. Stwierdził jednak nieważność obowiązku powrotu pojazdów do bazy przedsiębiorstwa transportowego co osiem tygodni.

Przepisy mogą mocno uderzyć w branżę transportową. Porażka Polski

Przepisy mogą mocno uderzyć w branżę transportową. Porażka Polski

Źródło:
PAP

Jak zapewnił szef Ministerstwa Obrony Narodowej, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz mamy rekordowy budżet na obronność - 186 miliardów 600 milionów złotych. To są wydatki z budżetu i z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych na bezpieczeństwo państwa polskiego - dodał.

Rekordowy budżet na obronność. "Polisa ubezpieczeniowa"

Rekordowy budżet na obronność. "Polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Zmiana czasu z letniego na zimowy coraz bliżej. W tym roku nastąpi to w nocy z 26 na 27 października.

Zmiana czasu już niedługo

Zmiana czasu już niedługo

Źródło:
tvn24.pl, PAP