Zerowa stawka VAT na żywność będzie legalna w przyszłości - powiedział w środę na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. gospodarczych Paolo Gentiloni. Nie sprecyzował, kiedy dokładnie się to stanie. Według doniesień medialnych Komisja Europejska ma "przymknąć oko" na przyspieszone obniżenie tego podatku w Polsce.
- Obowiązujące obecnie przepisy nie pozwalają na zerową stawkę VAT w przypadku produktów żywnościowych. (...) Ostatnio w Radzie przyjęto jednak przepisy, które będą na to pozwalać w przyszłości. Teraz jesteśmy w momencie przejściowym. Oznacza to w praktyce, że nie jest to rzecz dopuszczona unijnymi przepisami w tej chwili, ale wiemy, że stanie się legalna. (...) Komisja przyjęła do wiadomości decyzję polskiego rządu, mimo że nie jest ona zgodna z obowiązującymi teraz przepisami - oświadczył Gentiloni.
Jak wcześniej informowała brukselska korespondentka RMF FM - Komisja Europejska "po prostu przymknie oczy" na fakt, że Polska przez kilka miesięcy nie będzie w zgodzie z aktualną dyrektywą VAT-owską. Bruksela ma się zgadza się, dlatego że za kilka miesięcy wejdzie w życie nowa dyrektywa - uzgodniona 7 grudnia przez ministrów finansów UE, która już na to pozwala.
Tadeusz Kościński o zerowym VAT na żywność
- To nie jest jeszcze oficjalna wiadomość, ale mamy takie informacje, że KE przychyli się do prośby premiera Mateusza Morawickiego w tej sprawie - powiedział Kościński w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Jak tłumaczył, zerowa stawka VAT może wejść w życie od 1 lutego, bo trzeba czasu na przerejestrowanie kas fiskalnych. Dodał, że obniżka będzie dotyczyć wszystkich produktów, które dziś mają stawkę VAT 5 proc.
Szef resortu finansów pytany o wysoką inflację przypomniał o tarczy antyinflacyjnej i zapewnił, że w budżecie są zasoby, aby ją przedłużyć, jeśli będzie taka potrzeba. Wskazał, że nie jest teraz moment, żeby zmieniać budżet ze względu na inflację. - Trzeba poczekać, bo wnioskować i prognozować jest bardzo trudno, trzeba poczekać, co się stanie, czy inflacja będzie wyższa, czy uda się ją zbić obniżeniem VAT - powiedział Kościński.
Rzecznik rządu o decyzji KE
Rzecznik rządu w mediach społecznościowych przypomniał, że rząd niedawno złożył wniosek o zgodę na obniżenie podatku VAT na żywność i paliwo poniżej progów wymuszonych prawem UE. Zaznaczył, że premier Mateusz Morawiecki o tej sprawie rozmawiał w ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia Rady Europejskiej z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen oraz komisarzem odpowiedzialnym za gospodarkę Paolo Gentilonim.
Müller napisał we wpisie na Twitterze, że środki na obniżkę podatków pochodziłyby z budżetu polskiego.
"Nadal czekamy na odpowiedź Komisji Europejskiej" - dodał rzecznik rządu.
Media: jest zgoda na obniżkę VAT
Jeszcze podczas weekendu źródła w KE przekazały dziennikarce RMF FM Katarzynie Szymańskiej-Borginon, że 'zerowa stawka VAT na żywność będzie możliwa w ramach nowej dyrektywy VAT'. Problem w tym, że nowa dyrektywa wejdzie w życie pod koniec pierwszej połowy przyszłego roku, a aktualna dyrektywa nie zezwala na zerową stawkę VAT na żywność" - czytamy na portalu radia RMF FM.
"Polskie władze zabiegały natomiast o zerową stawkę przed wejściem nowego unijnego prawa, czyli de facto od zaraz. Teraz już wiadomo, że KE nie będzie się sprzeciwiać, gdy polskie władze wprowadzą zerowy VAT na żywność już w najbliższych tygodniach" - pisze portal.
"Komisja Europejska po prostu przymknie oczy na fakt, że Polska przez kilka miesięcy nie będzie w zgodzie z aktualną dyrektywą VAT-owską. Bruksela zgadza się, dlatego że za kilka miesięcy wejdzie w życie nowa dyrektywa - uzgodniona 7 grudnia przez ministrów finansów UE, która już na to pozwala" - informuje RMF FM.
Zerowy VAT. Mateusz Morawiecki o tarczy antyinflacyjnej
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest wysokie prawdopodobieństwo obniżki stawki VAT do zera na podstawowe artykuły żywnościowe od lutego na co najmniej pół roku.
Szef rządu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przypomniał, że niedawno skierował wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe.
- My zastosujemy, niezależnie od odpowiedzi z Komisji Europejskiej, pakiet osłonowy, dodatki osłonowe - zapewnił. - Chcę też powiedzieć, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że już od lutego obniżymy do zera, na co najmniej pół roku, VAT na podstawowe artykuły żywnościowe - przekazał Morawiecki.
Zadeklarował, że zrobi wszystko, aby "ta polska tarcza antyinflacyjna była jak najszersza i jak najbardziej obszerna".
Źródło: RMF FM, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock