Wysoka inflacja, stopy procentowe w górę. Najnowsze prognozy

Źródło:
PAP
Prof. Kowalski o podwyżkach cen prądu
Prof. Kowalski o podwyżkach cen prąduTVN24
wideo 2/7
Prof. Kowalski o podwyżkach cen prąduTVN24

Po zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki wysokich taryf na sprzedaż energii elektrycznej i gazu ekonomiści podnoszą prognozy dla inflacji i stóp procentowych. "Z uwagi na nowe okoliczności nasza prognoza stopy docelowej na poziomie 2,5 procent jest nieaktualna. Stopę docelową widzielibyśmy raczej w okolicach 4 procent" - napisali analitycy mBanku. "Średnioroczny wzrost cen konsumpcyjnych może przyszłym roku wynieść nawet 8 procent, ze szczytem w okolicach 9,5 procent w kwietniu" - prognozują eksperci Banku Pekao.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wyniesie ok. 24 proc. w stosunku do roku 2021.

Prezes URE zatwierdził też nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Rachunki za gaz netto odbiorców domowych w 2022 roku wzrosną o około 54 proc.

Czytaj także: Bardzo duże podwyżki cen energii. "Szczyt inflacji się przesuwa"

Stopy procentowe w Polsce. mBank podnosi prognozy

Po zatwierdzeniu przez URE wysokich taryf na sprzedaż energii elektrycznej i gazu ekonomiści mBanku podnieśli swoją prognozę docelowej stopy procentowej w Polsce w okolice 4 proc. (obecnie stopa referencyjna to 1,75 proc. - red.) - tak wynika z poniedziałkowego raportu banku. Ekonomiści zrewidowali ponadto w górę szacunek średniorocznej inflacji w 2022 r. do 7,8 proc. (poprzednio 6,3 proc.).

Wysoka inflacja oznacza, że coraz więcej będziemy płacić za ten sam koszyk towarów i usług. Z kolei wyższe stopy procentowe przełożą się na wyższe raty kredytów, a w przypadku oszczędności można liczyć na wzrost oprocentowania lokat.

"Bardzo wysoka - i relatywnie płaska - inflacja w 2022 roku powoduje znaczącą komplikację dla polityki pieniężnej, gdyż prawdopodobieństwo osiągnięcia celu inflacyjnego (definiowanego nawet jako < 3,5 proc.) w 2023 roku istotnie spadło. Podróż przez 2022 rok będzie również problematyczna. Utrzymywać będzie się presja inflacyjna, a gospodarka będzie hamować. W obecnych warunkach pojawia się naszym zdaniem potrzeba zbicia inflacji co najmniej o dodatkowe 0,5-1,0 pkt. proc. w 2023 roku (aby prawdopodobieństwo znalezienia się w przedziale 2,5 proc.-3,5 proc. było dominujące), co z kolei implikuje konieczność dodatkowego zacieśnienia monetarnego o 100-200 pb w 2022 roku" - napisano w raporcie.

"Z uwagi na nowe okoliczności nasza prognoza stopy docelowej na poziomie 2,5 proc. jest nieaktualna. Stopę docelową widzielibyśmy raczej w okolicach 4 proc. Piętrzące się ryzyka dla wzrostu PKB oznaczają naszym zdaniem, że RPP będzie próbowała bardziej rozłożyć te podwyżki w czasie. Można nastawić się na cały rok zacieśnienia polityki pieniężnej, choć główne uderzenie wykonane zostanie najprawdopodobniej w pierwszej połowie roku. Nie wykluczamy przy tym, że stopy w 2023 roku mogą być już redukowane - ryzyko większego spowolnienia na horyzoncie, zbliżający się koniec cyklu" - dodano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński

Bank Pekao: szczyt inflacji może wynieść 9,5 proc. w kwietniu

Zdaniem ekonomistów Banku Pekao po zatwierdzeniu przez URE nowych taryf - które mocno zmieniają ścieżkę inflacji w najbliższych latach - nie można wykluczyć, że na koniec 2022 roku stopa referencyjna w Polsce wyniesie ok. 4,00-4,50 proc.

"Z naszych prognoz wynika, że średnioroczny wzrost cen konsumpcyjnych może przyszłym roku wynieść nawet 8 proc., ze szczytem w okolicach 9,5 proc. w kwietniu. Jest to najbardziej pesymistyczny scenariusz, który zakłada, że cały wzrost odbędzie się jednorazowo od 1 stycznia, a obniżki VAT będą obowiązywały tylko przez pierwsze 3 miesiące 2022. Wówczas od kwietnia przeciętny rachunek za prąd będzie o 24 proc. wyższy niż obecnie, a rachunek za gaz o 54 proc. Jednocześnie spodziewamy się, że tempo wzrostu cen żywności będzie w 2022 r. wyraźnie wyższe niż obserwowaliśmy w ostatnich latach" - napisano w raporcie.

"W obliczu tak wysokiej presji inflacyjnej rząd może wydłużyć w czasie i rozszerzyć zasięg tarczy antyinflacyjnej, co sugerował w niedawnych wypowiedziach premier (Mateusz) Morawiecki, jednak oznacza to jedynie odroczenie w czasie nieuchronnego wyroku w postaci wzrostu cen. Co więcej, tego rodzaju działania (zwłaszcza obniżki podatków) przesuwają w czasie szczyt inflacji i wydłużają okres jej powrotu do celu NBP. W tym kontekście zejście inflacji w okolice 3,5 proc. na koniec 2023 r. staje się coraz mniej prawdopodobne. Tym samym skala podwyżek stóp procentowych będzie w 2022 r. wyższa niż do niedawna się wydawało. Nie można wykluczyć, że przyszły rok zakończymy ze stopą referencyjną w okolicach 4,00-4,50 proc." - dodano.

Bank Millennium: skutki działania tarczy antyinflacyjnej będą przejściowe

Ekonomiści Millennium Banku oceniają, że stopy w Polsce wzrosną do co najmniej 4 proc., a inflacja średnioroczna w 2022 roku wyniesie 7,7 proc. wobec 6,5 proc. prognozowanych wcześniej.

"To wyraźnie wyższa skala korekty cen niż oczekiwania ekonomistów, szczególnie jeśli chodzi o podwyżki taryfy na gaz. Jej efektem jest rewizja ścieżki inflacji na 2022 rok. Tarcza antyinflacyjna, której elementem jest m.in. obniżka stawek podatku VAT na energię elektryczną, paliwa i gaz, a także akcyzy na energię elektryczną zneutralizuje część wzrostu kosztu energii i gazu ograniczając wzrost inflacji w pierwszym kwartale 2022. Skutki jej działania będą jednak przejściowe, co oznacza, że szczyt inflacji zostanie przesunięty na drugi kwartał przyszłego roku, kiedy inflacja CPI wyniesie ok. 9 proc. rdr" - napisali analitycy Millennium.

Analitycy banku piszą, że rząd może przedłużyć jej obowiązywanie, co przesunie w czasie ujawnienie efektów korekty cen.

"Według aktualnych szacunków, średnioroczna inflacja może wynieść w przyszłym roku 7,7 proc rdr, a nie 6,5 proc. rdr jak prognozowaliśmy dotychczas. Tak znaczna skala rewizji prognoz inflacji, choć wynika z czynników podażowych i niezależnych od władz monetarnych, skłania do rewizji oczekiwań co do stóp procentowych. W naszej ocenie, wyceniany obecnie przez rynki finansowe scenariusz wzrostu stopy referencyjnej do poziomu ok. 3 proc. może być niewystarczający do sprowadzenia inflacji do celu NBP w średnim okresie. W naszej ocenie, coraz poważniej należy brać pod uwagę cykl zacieśniania monetarnego, w którym stopy procentowe wzrosną do co najmniej 4 proc." - podkreślono.

Inflacja w listopadziePAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Ta nowelizacja jest przygotowana. Jest wysłana do Zespołu do Spraw Programowania Prac Rządu - przekazał Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia, na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia o etapie prac nad przepisami uszczelniającymi przepisy, między innymi dotyczące zakazu sprzedaży tak zwanych alkotubek. Wiceminister przedstawił także kolejne zmiany, które mają być opracowywane.

"Albo minimalna cena grama alkoholu, albo podwyżka akcyzy"

"Albo minimalna cena grama alkoholu, albo podwyżka akcyzy"

Źródło:
tvn24.pl

Spór o zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców trwa w najlepsze. Cofnięcie reformy z czasów PiS, czyli tak zwanego Polskiego Ładu, było jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych. Jednak, pomimo kilku propozycji na stole, ostatecznego rozwiązania wciąż nie ma. W środę Poseł Polski 2050 Ryszard Petru zapowiedział kolejny projekt ustawy zakładający obniżenie składki zdrowotnej, po tym jak we wtorek wpisano do wykazu prac rządu projekt zmian w bardzo okrojonym zakresie.

Coraz goręcej w sprawie kluczowej obietnicy wyborczej. Co dalej ze składką zdrowotną?

Coraz goręcej w sprawie kluczowej obietnicy wyborczej. Co dalej ze składką zdrowotną?

Źródło:
tvn24.pl

Nowe bardziej równościowe prawo budzi wątpliwości. Od lipca 2026 roku wszystkie duże spółki będą musiały stosować parytet płci. Polska poszła o krok dalej i to nie wszystkim się podoba. Według Giełdy Papierów Wartościowych nowe prawo "może osłabić zainteresowanie giełdą wśród obecnych i potencjalnych emitentów". GPW zwraca też uwagę na nieproporcjonalne sankcje w tym zakresie.

Równość płci na warszawskiej giełdzie. Nowe przepisy "mogą osłabić zainteresowanie"

Równość płci na warszawskiej giełdzie. Nowe przepisy "mogą osłabić zainteresowanie"

Źródło:
PAP

Wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów byłym członkom zarządu spółki ORLEN Trading Switzerland GmbH Samerowi A. i Marcinowi O. - przekazała w środę prokuratura.

Kontrakty na ropę i ogromna strata. Decyzja w sprawie zarzutów

Kontrakty na ropę i ogromna strata. Decyzja w sprawie zarzutów

Źródło:
PAP

Utworzenie rejestru psów i kotów oraz wprowadzenie obowiązku identyfikacji i rejestracji tych zwierząt - zakłada projekt ustawy przygotowany w resorcie rolnictwa. Jak zauważa "Dziennik Gazeta Prawna", baza może stać się dla samorządów źródłem dodatkowych dochodów, ponieważ pozwoli zweryfikować, kto posiada psa i powinien za to uiścić opłatę. Jednocześnie za niedopełnienie obowiązków związanych z oznakowaniem i rejestracją właścicielowi będzie groziła kara grzywny.

Rejestr psów i kotów. Mogą posypać się kary

Rejestr psów i kotów. Mogą posypać się kary

Źródło:
PAP, "DGP"

"Podjęliśmy bolesną decyzję o postawieniu firmy w stan likwidacji" - napisali w poście na Facebooku właściciele browaru Wrężel, ogłaszając zakończenie działalności po dziesięciu latach.

Browar ogłasza "bolesną decyzję"

Browar ogłasza "bolesną decyzję"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Polski 2050 Ryszard Petru zapowiedział kolejny projekt ustawy zakładający obniżenie składki zdrowotnej. Adrian Zandberg z Lewicy stwierdził, że to nieodpowiedzialna propozycja i prezent dla najbogatszych kosztem publicznego systemu ochrony zdrowia.

Gorący spór w Sejmie. "To jest po prostu nieodpowiedzialne"

Gorący spór w Sejmie. "To jest po prostu nieodpowiedzialne"

Źródło:
PAP

Amerykańskie władze poinformowały, że mogą zwrócić się do sędziego o zmuszenie Google do zbycia części swojej działalności. Chodzi o przeglądarkę Chrome i system operacyjny Android, które mają być wykorzystywane do utrzymania nielegalnego monopolu w wyszukiwarkach internetowych - podał Reuters.

USA rozważają podział firmy Google w przełomowej sprawie

USA rozważają podział firmy Google w przełomowej sprawie

Źródło:
Reuters

Na stacjach benzynowych w wielu regionach Florydy skończyła się benzyna. Mieszkańcy przygotowują się na huragan Milton - przekazał portal stacji CNN.

Długie kolejki i braki na stacjach. "Paliwa kończą się szybciej niż w innych przypadkach"

Długie kolejki i braki na stacjach. "Paliwa kończą się szybciej niż w innych przypadkach"

Źródło:
CNN, PAP

1000 euro za rok pracy - to najnowszy pomysł niemieckiego rządu, który ma zachęcić bezrobotnych nie tylko do podejmowania, ale także utrzymania zatrudnienia. Plan wzbudza już kontrowersje, nie tylko wśród opozycji, ale także wewnątrz obozu władzy.

Dodatkowe 1000 euro za rok pracy

Dodatkowe 1000 euro za rok pracy

Źródło:
DW

Fikcyjne zatrudnianie dotyczy przede wszystkim naszej spółki zależnej, czyli PKO BP Finat. Ona była źródłem wielu nieprawidłowości - wskazał prezes PKO Banku Polskiego Szymon Midera.

"Nie ma śladów ich logowania". Prezes giganta o fikcyjnym zatrudnieniu

"Nie ma śladów ich logowania". Prezes giganta o fikcyjnym zatrudnieniu

Źródło:
tvn24.pl

Sejm zajmie się w środę projektem ustawy budżetowej na 2025 rok. O komentarz w tej sprawie został poproszony przez dziennikarzy prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: to jak powiedzieć, że jestem wysokim blondynem

Kaczyński: to jak powiedzieć, że jestem wysokim blondynem

Źródło:
PAP

Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie, o tym, co się wydarzyło na Ukrainie i jakie to ma konsekwencje również dla firm - mówił na antenie TVN24 szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o spotkanie z Jackiem Olczakiem, szefem Philip Morris International. Doszło do niego w trakcie rządowych prac nad ustawą antytytoniową.

Spotkanie wicepremiera z szefem tytoniowego giganta. "Normalne"

Spotkanie wicepremiera z szefem tytoniowego giganta. "Normalne"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska przyjęła propozycję przepisów w sprawie cyfryzacji paszportów i dowodów osobistych. - Proces przedstawiania dokumentu tożsamości na granicy Schengen będzie łatwiejszy i bezpieczniejszy, ponieważ straż graniczna będzie mogła identyfikować dokumenty o wiele szybciej - tłumaczyła komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Duże zmiany dla podróżnych. Nowy pomysł

Duże zmiany dla podróżnych. Nowy pomysł

Źródło:
PAP

W przyjętym przez rząd planie na lata 2025-2028 resort finansów założył zejście deficytu poniżej 3 procent PKB w 2028 roku i stopniową redukcję długu docelowo poniżej 60 procent PKB w 2030 roku - przekazał szef MF Andrzej Domański.

Rząd odkrywa karty. "Wierzymy, że ścieżka zostanie zaakceptowana"

Rząd odkrywa karty. "Wierzymy, że ścieżka zostanie zaakceptowana"

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy zdecydował, że GreenX Metals otrzyma odszkodowanie od Polski. Chodzi o sprawę kopalni Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl, że decyzje co do dalszego trybu postępowania zostaną podjęte po przeprowadzeniu analizy orzeczenia. Zwróciła jednocześnie uwagę, że "trybunał uznał za niezasadne roszczenia na kwotę około 4,9 miliarda złotych".

Polska przegrywa przed trybunałem. Ogromne odszkodowanie

Polska przegrywa przed trybunałem. Ogromne odszkodowanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zmiany w radzie nadzorczej Cyfrowego Polsatu. We wtorek akcjonariusze odwołali z jej składu syna Zygmunta Solorza - Tobiasa Solorza oraz prawnika Jarosława Grzesiaka.

Syn Zygmunta Solorza odwołany z rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu

Syn Zygmunta Solorza odwołany z rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Poziom oszczędności Polaków w pierwszym kwartale 2024 roku był bardzo niski w porównaniu z wieloma krajami Unii Europejskiej - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Nad Wisłą wskaźnik ten wynosił 4,9 procent, podczas gdy w strefie euro - 15,4 procent. W Niemczech, kraju na czele unijnego zestawienia, stopa oszczędności sięgnęła 21,2 procent.

W Polsce trzy razy gorzej niż w strefie euro

W Polsce trzy razy gorzej niż w strefie euro

Źródło:
PAP

Od 1 października rodzice złożyli blisko 270 tysięcy wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najpopularniejszym świadczeniem jest Aktywnie w żłobku, o które zawnioskowało niemal 137 tysięcy osób.

Nawet 1900 złotych miesięcznie. Fala wniosków o nowe świadczenia

Nawet 1900 złotych miesięcznie. Fala wniosków o nowe świadczenia

Źródło:
PAP

Po ostatniej aferze z alkotubkami, a także alarmujących danych dotyczących spożycia alkoholu, rząd zapowiedział szereg zmian w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi. Koniec promocji cenowych, nowe opakowania i ograniczona sprzedaż to tylko niektóre nowości. Jaki jest plan rządu na walkę z alkoholizmem w Polsce?

Będą zmiany w sprzedaży alkoholu. Co szykuje rząd?

Będą zmiany w sprzedaży alkoholu. Co szykuje rząd?

Źródło:
tvn24.pl, PAP, MZ, gov.pl

W Orlenie i jego spółkach trwają kontrole i audyty obejmujące okres od stycznia 2016 r. do lutego tego roku. Jak podaje spółka "spośród 28 kluczowych śledztw 12 dotyczy Orlenu, a 16 pozostałych spółek z grupy kapitałowej". Do tej pory skierowano 8 zawiadomień do prokuratury, a kolejne są w przygotowaniu. W dwóch z nich zaniechania poprzedniego zarządu spowodowały straty na ponad 5 mld zł - poinformowała spółka.

Wielkie sprzątanie w Orlenie. 28 śledztw, 8 zawiadomień do prokuratury i utracone miliardy

Wielkie sprzątanie w Orlenie. 28 śledztw, 8 zawiadomień do prokuratury i utracone miliardy

Źródło:
PAP

Lidl Polska opublikował komunikat o wycofaniu artykułu spożywczego, który dostępny był w sklepach sieci. Badania mąki żytniej chlebowej, wyprodukowanej przez firmę Gdańskie Młyny, wykazały przekroczenie dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A - substancji toksycznej mającej pochodzenie grzybiczne.

Wycofanie produktu z popularnej sieci. Jest skażony toksyną wywołującą raka

Wycofanie produktu z popularnej sieci. Jest skażony toksyną wywołującą raka

Źródło:
tvn24.pl

Chiny biorą odwet za nałożenie dodatkowych ceł na ich samochody elektryczne. Państwo Środka ogłosiło wprowadzenie czasowych "środków antydumpingowych" na brandy importowane z Unii Europejskiej. Dotknie to takie marki jak Hennessy czy Remy Martin. Chińskie ministerstwo handlu stwierdziło, że przeprowadzone dochodzenie wstępnie wykazało, że towary z EU zagrażają tamtejszemu sektorowi brandy.

Alkoholowy odwet. Chińczycy odpowiadają na cła na elektryki

Alkoholowy odwet. Chińczycy odpowiadają na cła na elektryki

Źródło:
Reuters

Sundog, spółka założona między innymi przez Olgę Tokarczuk, otrzyma od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości blisko 17 milionów złotych na technologię do tworzenia gier. W projekcie pomoże rzesza specjalistów oraz firma, której akcjonariuszem są Movie Games i Robert Lewandowski - podał "Puls Biznesu" w poniedziałek. W ramach programu Ścieżka SMART dofinansowanie otrzyma ponad 200 firm na łączną kwotę 1,4 mld złotych.

Spółka noblistki z wielomilionowym dofinansowaniem

Spółka noblistki z wielomilionowym dofinansowaniem

Źródło:
PAP

Na zakup 55-metrowego mieszkania w Warszawie trzeba przeznaczyć już 92 średnie pensje brutto. Oznacza to, że osobom o takich zarobkach uzbieranie na nowy lokal w teorii zajęłoby dziewięć lat - informuje "Rzeczpospolita".

92 pensje na zakup mieszkania. Dziewięć lat odkładania na 55 metrów

92 pensje na zakup mieszkania. Dziewięć lat odkładania na 55 metrów

Źródło:
PAP