TVN24 Biznes | Z kraju

Zbigniew Gryglas trafił do rady nadzorczej państwowej spółki

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Hausner o podwyżkach cen prądu
Prof. Hausner o podwyżkach cen prądu TVN24
wideo 2/5
TVN24Prof. Hausner o podwyżkach cen prądu

Zbigniew Gryglas został powołany do rady nadzorczej spółki PGE Polska Grupa Energetyczna. Do początku września był wiceministrem aktywów państwowych.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PGE Polska Grupa Energetyczna w poniedziałek odwołało ze składu rady nadzorczej Jerzego Sawickiego. Jego miejsce zajął Zbigniew Gryglas, który rozpoczął pełnienie nowej funkcji z dniem 15 listopada br.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kim jest Zbigniew Gryglas?

Spółka przekazała w komunikacie, że Zbigniew Gryglas "posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa zdobyte w Ministerstwie Skarbu Państwa 1996-2006 i Ministerstwie Aktywów Państwowych 2019-2021". Gryglas został odwołany z funkcji wiceministra aktywów państwowych na początku września tego roku. Na tym stanowisku zastąpił go Karol Rabenda.

Zbigniew Gryglas wykonywał mandat posła VIII kadencji Sejmu w latach 2015-2019. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku zdobył 1011 głosów. Do izby niższej parlamentu trafił z list Nowoczesnej, z którą rozstał się w październiku 2017 roku. W przeszłości Gryglas był karany przez Nowoczesną naganą za to, że przemawiał z mównicy sejmowej w opasce Narodowych Sił Zbrojnych na ramieniu.

Gryglas następnie trafił do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Jednak w kolejnych wyborach parlamentarnych nie udało mi się wejść do Sejmu, odnalazł się jednak w rządzie.

Współtworzył Porozumienie, którego był wiceprezesem w latach 2017-2021. Prezydium zarządu partii w lutym br. zdecydowało jednak o jego zawieszeniu, a następnie decyzją sądu koleżeńskiego został wykluczony z ugrupowania.

W czerwcu brał udział w powstaniu Partii Republikańskiej, na czele której stanął Adam Bielan. Znaleźli się w niej byli politycy Porozumienia Jarosława Gowina, między innymi członek Rady Ministrów Michał Cieślak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek i ówczesny podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas.

Spółka PGE podała, że Gryglas ma "wieloletnie doświadczenie w pracy w organach spółek prawa handlowego w tym z sektora energii". W przeszłości był przewodniczącym rady nadzorczej Nafty Polskiej S.A. oraz Naftoport Sp. z o.o.

Podmiotem kontrolującym PGE jest Skarb Państwa, który posiada 57,39 proc. udziału w kapitale zakładowym.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości