Propozycja poluzowania zakazu handlu w niedziele. Jest odpowiedź minister

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Inflacja w Polsce. O ile wzrosły ceny w sklepach?
Inflacja w Polsce. O ile wzrosły ceny w sklepach?TVN24
wideo 2/5
TVN24Inflacja w Polsce. O ile wzrosły ceny w sklepach?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od ponad czterech lat. Co jakiś czas powracają jednak pytania o zmiany w przepisach. Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej zapytała, czy rząd planuje przywrócenie przynajmniej dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Na interpelację odpowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Interpelację w tej sprawie skierowała Aleksandara Gajewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Jak wskazała, "pandemia COVID-19 oraz obecna sytuacja ekonomiczna w Polsce spowodowały, że polscy przedsiębiorcy są niepewni jutra".

Gajewska przypomniała, że 1 marca 2018 roku weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele oraz święta. "Zdaniem rządzących, celem wprowadzenia tej ustawy było polepszenie relacji rodzinnych. Z raportu Bisnode Polska opublikowanego w styczniu 2021 roku wynika, iż od momentu wprowadzenia ustawy do początku 2021 roku zostało zamkniętych blisko 2300 sklepów" - zwróciła uwagę.

Posłanka KO zapytała zatem, czy "rząd planuje przywrócenie przynajmniej do dwóch niedziel handlowych w miesiącu" oraz czy "rozważa przyznanie pracownikom tej branży prawa do dwóch wolnych niedziel w miesiącu zamiast całkowitego zakazu handlu".

W pierwszym okresie po wejściu zakazu handlu w niedziele, w każdym miesiącu - co do zasady - były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 2019 roku handel można było prowadzić w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. W 2020 roku rozpoczął się trzeci etap wdrażania zakazu - handlowych niedziel miało być siedem. Ostatecznie jednak liczba niedziel handlowych, w związku z epidemią COVID-19, w 2020 roku wzrosła do ośmiu. W 2022 roku - tak samo jak w 2021 roku - handlowych niedziel jest siedem.

Zakaz handlu w niedziele 2022

Odpowiedzi na interpelację poselską udzieliła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Szefowa MRiPS przypomniała, że z dniem 1 lutego br. weszła w życie nowelizacja przepisów, która "uzupełniła i doprecyzowała obowiązujące rozwiązania w celu eliminacji zidentyfikowanych nieprawidłowości i zapewnienia skuteczności prowadzonych dotychczas ograniczeń".

Jednocześnie - jak wskazała - ustawa przewiduje "ponad 30 enumeratywnie wymienionych przypadków", w których wspomniany zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje. "Wyłączenie zakazu handlu w tych przypadkach uzasadnia rodzaj prowadzonej działalności, w szczególności gdy prowadzenie handlu wynika z użyteczności społecznej i codziennych potrzeb ludności" - podała Maląg.

Szefowa MRiPS zwróciła uwagę, że wśród wyłączeń spod zakazu handlu, ustawa o ograniczeniu handlu przewiduje m.in. możliwość prowadzenia handlu w dni ustawowo objęte zakazem przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. "Przedsiębiorcy ci mają możliwość korzystania z nieodpłatnej pomocy wskazanych w ustawie członków rodziny, niebędących ich pracownikami lub zatrudnionymi" - dodała minister rodziny.

ZOBACZ CAŁĄ ODPOWIEDŹ

Maląg zauważyła przy tym, że ustawa wskazuje łącznie siedem niedziel w roku, w których zakaz nie obowiązuje. Ostatnia taka niedziela w tym roku wypada 18 grudnia.

PAP

"Przedstawiając powyższe, uprzejmie informuję, że w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie są planowane prace legislacyjne zmierzające do uchylenia ustawy o ograniczeniu handlu, jak również zmiany jej przepisów, które miałaby na celu umożliwienie prowadzenia handlu w dwie niedziele w miesiącu" - podsumowała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości