Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.
W komunikacie poinformowano, że zawiadomienie zostało złożone na podstawie raportu, który wykazał, że wprowadzenie nowego wzoru munduru dla pracowników LP nie miało żadnego uzasadniania ekonomicznego ani podstawy prawnej. Przeprowadzanie zakupu oraz okoliczności produkcji munduru zostały określone jako "rażąca niegospodarność". Dodano, że poprzednie władze firmy nie uzasadniły w żaden sposób decyzji o wprowadzeniu nowych mundurów.
Wojskowe mundury dla leśników
W opublikowanym komunikacie Lasy Państwowe przypomniały, że w sprawie nowego umundurowania swoje wątpliwości zgłosiło m.in. Stowarzyszenie Edukatorów Leśnych.
"Leśnicy są służbą paramundurową i zmiany w kierunku przekształcenia obowiązujących uniformów w mundury stricte wojskowe nie mają podstaw prawnych: leśnicy są zatrudniani w oparciu o stosunek pracy; zatrudnieni są objęci ubezpieczeniem powszechnym. Służba leśna nie funkcjonuje w oparciu o łańcuchy dowodzenia charakterystyczne dla służb mundurowych jak wojsko czy policja" - oceniał przedstawiciel stowarzyszenia Witold Ciechanowicz. W komunikacie dodano, że w ostatnich dniach do prokuratury zostało skierowane także zawiadomienie "w sprawie innych zakupów dokonywanych przez władze z nadania Solidarnej Polski". Zmianę umundurowania wprowadzono na podstawie rozporządzenia ministra klimatu i środowiska z dnia 12 grudnia 2023 r. w sprawie wzorów mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia. Nowy wzór munduru leśnika miał nawiązywać do leśnych tradycji mundurowych II Rzeczypospolitej. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2024 r., natomiast okres przejściowy obowiązywania dotychczasowych mundurów miał trwać do 31 grudnia 2025 r.
Dotychczasowe zawiadomienia Lasów Państwowych do prokuratury
W piątkowym komunikacie poinformowano również o zawiadomieniu złożonym do prokuratury przez dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, dotyczącym "rzekomego przekazania 149 szt. toreb medycznych przedstawicielowi Ukrainy. Audyt w Lasach Państwowych przeprowadzany przez IAS wykazał, że kierownictwo Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych nie dopełniło obowiązku nadzoru oraz poświadczyło nieprawdę w dokumencie dotyczącym przekazania, do którego prawdopodobnie wcale nie doszło" - poinformowano. Lasy Państwowe zapowiedziały wyjaśnianie kolejnych odkrytych nieprawidłowości.
W czerwcu LP skierowały wnioski do prokuratury w sprawie 11 osób, w tym byłego szefa LP Józefa Kubicy, w związku z wydaniem w latach 2020-2023 ponad 26 mln zł na "działania medialne promujące polityków środowiska Suwerennej Polski". Największymi kwotami wsparto tygodniki "Do Rzeczy" (2,48 mln zł) oraz "Sieci" (ponad 1,1 mln zł). Zaznaczono, że środki otrzymała również Polska Press oraz TVP, lecz nie podano wysokości kwot. Lasy Państwowe są największą w Unii Europejskiej organizacją zarządzającą lasami należącymi do Skarbu Państwa, gospodarują na jednej czwartej powierzchni Polski. LP zatrudniają około 26 tysięcy osób.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24