TVN24 Biznes | Z kraju

Dni wolne od pracy i nauki, ograniczenia w handlu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Mueller o obostrzeniach: to zawsze jest trudna decyzja, jak szybko podejmować decyzje
Mueller o obostrzeniach: to zawsze jest trudna decyzja, jak szybko podejmować decyzjeTVN24
wideo 2/6
TVN24Mueller o obostrzeniach: to zawsze jest trudna decyzja, jak szybko podejmować decyzje

Od czwartku 1 kwietnia do wtorku 6 kwietnia potrwa przerwa od nauki. Ustawowo wolne od pracy są niedziela i poniedziałek (4 i 5 kwietnia). Ograniczenia będą dotyczyć też handlu. Wszystko w związku ze Świętami Wielkanocnymi.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Kiedy wypada Wielkanoc?

Wielkanoc jest świętem ruchomym i przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że musi wypaść pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.

W tym roku pierwsza pełnia Księżyca wiosną nastąpi 28 marca, zaś pierwszą niedzielą po tej dacie jest 4 kwietnia. W ubiegłym roku Niedziela Wielkanocna wypadała 12 kwietnia. W roku 2022 będzie to z kolei 17. dzień tego miesiąca.

Wielkanoc 2021 - dni wolne od pracy i od szkoły

W 2021 roku przerwa świąteczna w szkołach potrwa od 1 do 6 kwietnia, czyli od czwartku do wtorku. Na kolejne dni wolne od szkoły dzieci będą musiały poczekać do majówki.

Tak długiej przerwy nie będą mieć pracownicy. Dni wolne od pracy przysługują im tylko w Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny (4 i 5 kwietnia).

Handel w okresie wielkanocnym

Zakupów w większych placówkach handlowych nie zrobimy zarówno w Wielkanoc, jak i Poniedziałek Wielkanocny. W Wielką Sobotę sklepy będą czynne tylko do godziny 14.

28 marca, tydzień przed Wielkanocą, wypada natomiast niedziela handlowa.

Handel w niedziele i święta w 2021 rokuPAP/Maciej Zieliński

Obostrzenia w Wielkanoc

Nie wiadomo jeszcze, jakie obostrzenia związane z pandemią będą obowiązywać w te święta.

O restrykcje przypadające na Wielkanoc był pytany kilka dni temu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

- Na pewno nie będą to jeszcze takie święta, do jakich przywykliśmy, zanim pojawił się koronawirus - powiedział.

- Będą to jeszcze święta, które powinniśmy spędzić jedynie w gronie najbliższych osób. Jeżeli chcemy, żeby późna wiosna i wczesne lato były okresem, kiedy obostrzeń będzie coraz mniej, kiedy koronawirusa będzie coraz mniej, to te święta będziemy musieli spędzić jeszcze tak jak wcześniejsze święta Wielkiejnocy i ostatnie święta Bożego Narodzenia - powiedział rzecznik resortu zdrowia.

Od dwóch tygodni zaostrzone obostrzenia obowiązują w województwie warmińsko-mazurskim. W sobotę 13 marca wprowadzono je też na Pomorzu. W poniedziałek 15 marca zaczną obowiązywać również w województwie mazowieckim i lubuskim.

Zgodnie z rządowymi deklaracjami dodatkowe obostrzenia w tych czterech województwach są przewidziane do 28 marca. Możliwe są jednak zarówno przesunięcie terminu, jak również zmiany na liście województw z dodatkowymi obostrzeniami.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Anwar2/wikipedia.org/ (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe wiadomości