TVN24 Biznes | Z kraju

"Kredytobiorcy odzyskają co najmniej 1,5 miliarda złotych". UOKiK o zwrotach od banków

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Trudniej o kredyt mieszkaniowy
Trudniej o kredyt mieszkaniowyTVN24
wideo 2/3
TVN24Trudniej o kredyt mieszkaniowy

14 największych banków zwraca pobrane części opłat w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu - stosuje przy tym metodę liniową. Zgodnie z nią szacowana wartość zwrotów wyniesie co najmniej 1,5 miliarda złotych - informuje w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Już w 2016 r. urząd wydał stanowisko, zgodnie z którym instytucja finansowa powinna rozliczyć się z klientem w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Co więcej, we wrześniu 2019 r. interpretację tę potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Odbyłem wiele spotkań z branżą finansową, podczas których mówiłem o tym, że przy obliczaniu zwrotu powinno się stosować metodę liniową, która jest zrozumiała dla konsumentów, przejrzysta i sprawiedliwa. Takie stanowisko przekazałem bankom i firmom pożyczkowym w toku prowadzonych działań. Branża przyjęła postulowaną przez Urząd liniową metodę rozliczeń. Konsumentów zachęcam do składania reklamacji, aby jak najszybciej odzyskać pieniądze - mówi cytowany w komunikacie Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

14 banków

Jak podaje Urząd, na proporcjonalny zwrot opłat za wcześniej spłacony kredyt zgodnie z metodą liniową mogą liczyć klienci: Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Nest Bank, PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank i Volkswagen Bank Polska.

"Oczekujemy, że Plus Bank oraz Bank Handlowy także jak najszybciej dostosują swoją praktykę do zaleceń Urzędu" - napisano w komunikacie.

Wyjaśniono również, że metoda liniowa polega na tym, że instytucja finansowa dzieli wszystkie koszty przez liczbę dni kalendarzowych, w których miała obowiązywać umowa. Wynik mnoży przez liczbę dni, o które skrócono okres kredytowania i tę kwotę powinna oddać konsumentowi.

UOKiK zastrzega jednak, że o zwrot spłaconego wcześniej kredytu konsumenckiego lub pożyczki można się ubiegać, jeśli zawarło się umowę po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim - po 18 grudnia 2011 roku. Dodaje też, że terminy przedawnienia roszczeń wynoszą 10 lat dla spłat dokonanych przed 9 lipca 2018 roku oraz 6 lat dla spłat dokonanych po tej dacie.

Na stronie Urzędu przygotowano specjalny kalkulator kredytowy, który ma pomóc w wyliczeniu orientacyjnej kwoty do zwrotu według metody liniowej. Ponadto można też skorzystać ze wzoru formularza przygotowanego przez UOKiK i wysłać go instytucji finansowej.

Wzór formularza - wniosek o zwrot z tytułu przedterminowej spłaty kredytu

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości