Tego nie obejmują sankcje na Rosję i Białoruś. Wiceminister podał dane o imporcie

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Henryk Kowalczyk pożegnał się z pracownikami ministerstwa rolnictwa
Henryk Kowalczyk pożegnał się z pracownikami ministerstwa rolnictwaTVN24
wideo 2/7
TVN24Henryk Kowalczyk pożegnał się z pracownikami ministerstwa rolnictwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało najnowsze dane dotyczące importu warzyw i owoców z Rosji i Białorusi do Polski. "W ostatnich miesiącach do resortu rolnictwa napływały sygnały od producentów o wzmożonym imporcie warzyw szklarniowych, głównie pomidorów i ogórków" - wskazał wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Jak zaznaczył, analiza danych "wskazuje na stosunkowo niewielką skalę importu".

Interpelację do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie importu rosyjskich warzyw i owoców do Polski skierowała Katarzyna Osos z Koalicji Obywatelskiej. "Dla wielu osób niezrozumiałe jest, dlaczego po roku trwania wojny w Ukrainie sankcje UE wymierzone w Federację Rosyjską nie uwzględniają importu tych produktów spożywczych, a Rosja zarabia na warzywach i owocach sprzedawanych w krajach UE, w tym w Polsce" - napisała parlamentarzystka.

Posłanka KO wskazywała przy tym, że "przyzwolenie na ten proceder uderza także w naszych rolników". Sankcje UE nałożone na Rosję i Białoruś nie dotyczą bowiem sektora rolnego.

Import warzyw z Rosji i Białorusi do Polski

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski zwrócił uwagę, że "w ostatnich miesiącach do resortu rolnictwa napływały sygnały od producentów o wzmożonym imporcie warzyw szklarniowych, głównie pomidorów i ogórków, z Rosji, jak również z Białorusi". Kowalski wskazywał, że warzywa są wprowadzane na polski rynek głównie za pośrednictwem rynków hurtowych, do bezpośredniej konsumpcji.

Resort rolnictwa w odpowiedzi na te sygnały w ostatnich miesiącach monitorował napływ warzyw zarówno z Rosji, jak i Białorusi. "Jednocześnie na potrzeby bieżących analiz wielkości importu pomidorów i ogórków i z Rosji i Białorusi, ministerstwo zwróciło się do Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów o cotygodniowe przekazywanie najbardziej aktualnych danych dotyczących przywozu ogórków i pomidorów z tych krajów" - przekazał wiceminister.

Janusz Kowalski zaznaczył, że "analiza danych handlowych za 2022 r. i styczeń 2023 r. wskazuje na stosunkowo niewielką skalę importu pomidorów i ogórków z Rosji i Białorusi".

Z danych przekazanych przez wiceszefa MRiRW wynika, że w całym 2022 roku przywieziono do Polski 49 ton pomidorów z Rosji (wobec 238 ton w 2021 roku) i 196 ton pomidorów z Białorusi (wobec 77 ton w 2021 roku). "Należy przy tym zauważyć, że całkowity import tych warzyw do Polski w 2022 r. wyniósł 181 tys. ton, zaś polska produkcja pomidorów pod osłonami w 2022 r. kształtowała się na poziomie 700 tys. ton. W styczniu 2023 r. import pomidorów z Rosji wyniósł 7 ton przy całkowitym imporcie 16,7 tys. ton, nie zanotowano importu z Białorusi" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Z kolei w przypadku ogórków w 2022 roku na polski rynek trafiło 4 tys. ton tych warzyw z Rosji (wobec 8,6 tys. ton w 2021 roku) i 3,1 tys. ton z Białorusi (wobec 1,9 tys. ton w 2021 roku) przy całkowitym imporcie ogórków wynoszącym około 77 tys. ton. "Jednocześnie krajowa produkcja ogórków pod osłonami corocznie przekracza 300 tys. ton rocznie (w 2022 r. – 330 tys. ton). W styczniu 2023 r. przywóz ogórków z Rosji do Polski wyniósł 68 ton przy całkowitym imporcie 9,6 tys. ton, a z Białorusi – 90 ton" - poinformował Kowalski.

Jednocześnie wiceszef MRiRW zwrócił uwagę na fakt, iż "dane handlowe za lata 2020-2022 wskazują na utrzymujące się dodatnie saldo w handlu artykułami rolnospożywczymi pomiędzy Polską a Rosją oraz Polską a Białorusią".

Bez unijnych sankcji

Wiceminister rolnictwa poinformował, że resort wraz z pojawiającymi się sygnałami o wzmożonym imporcie warzyw szklarniowych z Rosji i Białorusi, podjął działania także na forum Komisji Europejskiej.

"Już w październiku 2022 r. Polska sygnalizowała służbom Komisji Europejskiej sprawę importu do UE pomidorów i ogórków z Rosji i Białorusi w korespondencji e-mailowej, jak również na forum właściwej jednostki DG AGRI (Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich) ds. rynku produktów proponując rozważenie możliwości podjęcia działań na poziomie UE w celu rozwiązania tego problemu" - podał Janusz Kowalski.

W odpowiedzi - jak dodał - Komisja Europejska zwróciła się o bardziej szczegółowe informacje, np. dane handlowe, potwierdzające skalę opisanego problemu. "W tym celu MRiRW w ostatnich miesiącach monitorowało import tych warzyw zarówno z Rosji oraz z Białorusi. Analiza danych handlowych wskazała na niewielki udział wolumenu importu pomidorów i ogórków z ww. krajów do Polski w ich całkowitym imporcie" - zaznaczył wiceszef MRiRW.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Basthamp / Shutterstock

Pozostałe wiadomości