Wakacje kredytowe z problemami. Rośnie liczba skarg

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Krzysztof Pietraszkiewicz oraz Maciej Samcik o wnioskach o wakacje kredytowe
Krzysztof Pietraszkiewicz oraz Maciej Samcik o wnioskach o wakacje kredytoweTVN24
wideo 2/6
TVN24Krzysztof Pietraszkiewicz oraz Maciej Samcik o wnioskach o wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe weszły w życie w miniony piątek. Mimo że przepisy obowiązują zaledwie kilka dni, to do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wpłynęło już około 300 skarg na zachowania banków. Jak poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny, pierwsze zarzuty wobec banków, które wprowadzają klientów w błąd, mogą być postawione w tym tygodniu.

Jak wyjaśnił, ok. 150 skarg wypłynęło w piątek, drugie tyle - w sobotę. - To jest dość dużo, zważywszy na to, że część wpływa do rzecznika finansowego - powiedział na antenie radia RMF FM prezes UOKiK zapytany, ile skarg dotąd wpłynęło do UOKiK na zachowania banków w sprawie wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe. Do UOKiK trafiają skargi

Dodał, że skargi te będą przez UOKiK uwzględniane w decyzji, czy wszczynać postępowania względem banków, które ograniczają prawa konsumenta.

- Klienci skarżą się na utrudnienie procesu wnioskowania, system elektroniczny, bankowość internetową. Druga sprawa to prozaiczne rzeczy jak kwestia otwarcia oddziału banku. (...) Dodatkowo również banki ograniczają możliwość skorzystania, żeby w jednym wniosku można było wskazać od razu osiem miesięcy, a na to też zezwala ustawa - powiedział szef UOKiK.

Chróstny podkreślił, że banki nie mają podstaw do wskazywania klientom, że po skorzystaniu z wakacji kredytowych obniży się ich zdolność kredytowa. - Banki nie mają podstaw do tego, żeby sam fakt skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych powodował obniżenie zdolności kredytowej - stwierdził Chróstny.

Prezes UOKiK poinformował też, że pierwsze zarzuty wobec banków, które wprowadzają klientów w błąd, mogą być postawione w tym tygodniu.

Wakacje kredytowe

Piątek był pierwszym dniem, w którym można było składać wnioski o wprowadzone ustawą wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego.

Wakacje kredytowe wprowadziła ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Mogą z nich skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe. Przepisy weszły w życie 29 lipca. Pierwsza rata, którą można zawiesić, przypadnie w sierpniu. Ustawa przewiduje możliwość skorzystania z wakacji od kredytu na maksymalnie osiem miesięcy. Są to sierpień i wrzesień 2022 r., dwa wybrane miesiące w IV kwartale 2022 r. oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

Wakacje dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., których termin zakończenia przypada co najmniej sześć miesięcy po tej dacie. Z wakacji można skorzystać tylko dla jednego kredytu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości