TVN24 Biznes | Z kraju

"Te wakacje będą zupełnie inne niż w roku ubiegłym". Polacy tłumnie ruszyli do biur podróży

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Niewiadomski: to będą inne wakacje niż rok temu
Niewiadomski: to będą inne wakacje niż rok temuTVN24
wideo 2/10
TVN24Niewiadomski: to będą inne wakacje niż rok temu

Mamy dobrą wiadomość do przekazania. Wszystko wskazuje na to, że te wakacje będą zupełnie inne niż w roku ubiegłym. Polacy już od długiego czasu, a szczególnie teraz, gdy restrykcje w podróżowaniu są znoszone, ruszyli tłumnie do biur podróży i wykupują imprezy, również za granicą – powiedział na antenie TVN24 prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski. 

Które państwa najbardziej zachęcają turystów do odwiedzin? - To są te kraje, które mają dobrą sytuację epidemiczną i z drugiej strony – są zależne od turystyki. Mówimy tutaj o krajach basenu Morza Śródziemnego – wyjaśnił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dodał, że "stopniowo, ze zwiększającą się liczbą zaszczepionych osób, jak i ze zmniejszaniem się liczby przypadków koronawirusa, lista krajów, do których można podróżować będzie coraz większa".

Co z testami?

- Jest kilka krajów, które nie wymagają testów PCR. W niektórych przypadkach takie testy po przylocie są wykonywane albo na koszt tych krajów, albo ze znaczną zniżką. (...) W miarę rozwoju sytuacji, poprawiania się sytuacji epidemicznej będziemy mieli, podobnie jak w roku ubiegłym, do czynienia ze zmianą testu PCR, tego droższego, na antygenowy, który jest znacznie tańszy i można go szybciej wykonać – zauważył Niewiadomski.

Szef PIT dodał, że ceny testów spadają, a do tego "możliwość wykonania takiego testu jest elementem oferty organizatora turystyki i wtedy ta cena jest bardzo niska".

Szef PIT o testach za granicą
Szef PIT o testach za granicąTVN24

- Jeszcze w tym roku będziemy musieli w niektórych przypadkach, czy może w wielu przypadkach, z tego testu skorzystać. Coraz większa liczba krajów zamiast testu wprowadza możliwość wjazdu dla osób zaszczepionych i ten test nie jest wymagany. Dotyczy to również ozdrowieńców – powiedział.

Według niego te przepisy zostaną "jeszcze bardziej ujednolicone" po wprowadzeniu "certyfikatu zdrowia COVID". - To jest rozwiązanie przygotowane na szczeblu Unii Europejskiej. W ramach aplikacji, która ma być wprowadzona na rok, informacje dotyczące zaszczepienia, wyniku testu czy statusu ozdrowieńca będą w tej aplikacji przechowywane. Będzie można skorzystać bezpośrednio z aplikacji lub przed wylotem lub wyjazdem za granicę wydrukować te informacje, by usprawnić proces przekraczania granicy – stwierdził.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości