Rząd chce zlikwidować użytkowanie wieczyste. Powstanie nowy model odpłatności za grunt

Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o zmianach w użytkowaniu wieczystym
Mateusz Morawiecki o zmianach w użytkowaniu wieczystymTVN24
wideo 2/6
Mateusz Morawiecki o zmianach w użytkowaniu wieczystymTVN24

Rząd w środę przyjął projekt zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Regulacje przewidują umożliwienie między innymi firmom, osobom fizycznym czy spółdzielniom mieszkaniowym uzyskania na własność gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. - Eliminujemy użytkowanie wieczyste w Polsce - dodał. Teraz projektowane przepisy trafią do prac w Sejmie.

Chodzi o przyjęty w środę przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Użytkowanie wieczyste do likwidacji

- Projekt ustawy wprowadza nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Pozwoli on wyeliminować ryzyko udzielenia niedozwolonej pomocy publicznej, a przedsiębiorcom pozwoli skorzystać z możliwości rozliczenia wartości gruntu w dostępnym limicie pomocy de minimis - zaznaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

- Ustawa jest kolejnym etapem eliminacji użytkowania wieczystego z systemu prawa. W ten sposób umożliwimy przedsiębiorcom, ale też osobom fizycznym, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym - wyjaśnił Buda. Dodał, że w Polsce jest ponad 400 tys. nieruchomości znajdujących się w użytkowaniu wieczystym.

Zdaniem ministra rozwoju nowe przepisy wyeliminują "obciążenia finansowe wynikające z obowiązku ponoszenia co roku opłat rocznych za użytkowanie wieczyste oraz niepewność wynikającą z terminowego charakteru tego prawa".

- Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami to kontynuacja procesu głębokiej reformy użytkowania wieczystego wprowadzonego w okresie PRL. Po uwłaszczeniu w 2019 roku mieszkańców i spółdzielni na gruntach pod budynkami mieszkalnymi teraz czas na biznes oraz na inne grunty - podkreślił szef MRiT.

Premier o zmianach

Podczas konferencji po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że jest to kontynuacja reformy użytkowania wieczystego, która likwiduje "relikt po czasach komunistycznych". - Po uwłaszczeniu w 2019 roku mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych na gruntach pod budynkami mieszkalnymi teraz czas na przedsiębiorców. Umożliwimy przedsiębiorcom, spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym - powiedział Morawiecki.

Jak poinformował, z likwidacji użytkowania wieczystego skorzysta ok. 450 tys. podmiotów.

Wskazał, że powstanie nowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. - Nowe przepisy będą bardzo korzystne dla przedsiębiorców, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, dla wszystkich spółek prawa handlowego. Mogą z nich skorzystać np. właściciele garaży, a także mieszkańcy osiedli. Pozostawiamy też wolność wyboru obywatelom, dlatego nabycie gruntu przez jego użytkownika nie będzie obowiązkowe, będzie zależało od jego decyzji. Będą obowiązywały proste zasady nabycia gruntu. Dodatkowa specjalna bonifikata będzie przeznaczona dla podmiotów wrażliwych. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z preferencji w ramach limitu pomocy de minimis - wyliczył premier.

- W ten sposób gwarantujemy spójny, korzystny, dobry system dla przedsiębiorców, który zwiększy ich możliwości inwestycyjne - zaznaczył Morawiecki.

Nowy model odpłatności za grunt

Zgodnie z projektem nowy model odpłatności za grunt będzie dotyczył: przedsiębiorców (duże firmy, jednoosobowa działalność gospodarcza); osób fizycznych np. właścicieli garaży; spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (infrastruktura osiedlowa, pawilony handlowe); mieszkańców osiedli – np. parkingi, drogi wewnętrzne, place zabaw.

Jak wyjaśniono, zasadą nie będzie uwłaszczenie z mocy prawa, jak przy przekształceniu gruntów mieszkaniowych, "ale na wniosek - nie chcemy zmuszać do nabycia gruntu użytkownika, który nie chce płacić za własność, bo ma inne plany inwestycyjne".

Przewiduje się, że użytkownik wieczysty gruntu zabudowanego, który zrealizował cel użytkowania wieczystego powstałego przed 1 stycznia 1998 roku, "będzie mógł wystąpić z żądaniem sprzedaży". W takim wypadku organ będzie zobowiązany do zawarcia umowy. Termin złożenia takiego wniosku będzie wynosił rok od wejścia ustawy w życie.

- Zgodnie z nowymi przepisami organy publiczne nie będą już mogły odmówić sprzedaży gruntu na rzecz użytkownika, w tym przedsiębiorcy, który złoży wniosek w terminie roku od wejścia w życie ustawy - zaznaczył Waldemar Buda.

Będą wyjątki

Wyjątek dotyczy przede wszystkim gruntów niezabudowanych bądź zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe. - W takich przypadkach grunt będzie można kupić za zgodą samorządu lub starosty i wojewody pod warunkiem, że umowa trwa minimum 10 lat - zauważył minister rozwoju.

Resort zwrócił uwagę, że spod roszczenia wyłączone zostaną także grunty Skarbu Państwa powierzone Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, Agencji Mienia Wojskowego, Lasom Państwowym, parkom narodowym, Wodom Polskim, a także grunty na terenie portów i przystani morskich. "Są to grunty istotne z punktu widzenia gospodarki narodowej, niezbędne jest więc zapewnienie Skarbowi Państwa nadzoru nad sposobem ich wykorzystywania" - wskazano. Nie będzie również możliwe zawarcie umowy sprzedaży gruntu, wobec którego toczy się postępowanie o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego - dodano.

Jakie ceny wykupu?

Projektowane przepisy mają wprowadzić nowy model odpłatności za grunt: cena wykupu przy jednorazowej wpłacie ma wynieść 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste; a cena za grunt docelowo to równowartość 6 proc., 20 proc., 40 proc., 60 proc. lub więcej wartości rynkowej gruntu.

Przewiduje się też możliwość płatności w ratach przez maksimum 10 lat - wtedy cena to 25-krotność dotychczasowej opłaty rocznej, czy bonifikatę dla grup szczególnie wrażliwych społecznie np. osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. "Samorządy będą mogły przyjąć te same zasady odpłatności lub określić je samodzielnie" - zaznaczono. Natomiast dla przedsiębiorców zaproponowano preferencje w ramach limitu pomocy de minimis.

Odnosząc się do korzyści z nowych przepisów, ministerstwo rozwoju wskazało m.in. na "spójny i sprawiedliwy mechanizm płatności za grunt", stabilność prawa i bezpieczeństwo inwestowania, motywację dla przedsiębiorców do inwestowania na gruntach, które staną się ich własnością.

Nowe przepisy mają być też impulsem inwestycyjnym dla jednostek samorządu terytorialnego – spowodują większy jednorazowy wpływ do budżetu. MRiT wskazało też na "oszczędność pieniędzy i poczucie bezpieczeństwa - brak opłat rocznych za użytkowanie wieczyste i podwyżek z tym związanych oraz nieograniczone w czasie prawo, jakim jest własność".

Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Autorka/Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Konektus Photo/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wprowadza cyfryzację granic i systemu imigracyjnego, aby zwiększyć bezpieczeństwo i poprawić komfort obsługi dla podróżnych. Od kwietnia 2025 roku wszyscy podróżni, od których nie wymagana jest wiza, aby móc podróżować do Zjednoczonego Królestwa, będą musieli posiadać Elektroniczną Autoryzację Podróży. 

Nowe zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii

Nowe zasady podróżowania do Wielkiej Brytanii

Źródło:
tvn24.pl

Z ubezpieczeń szkolnych korzysta około 80 procent polskich uczniów - wynika z szacunków branży. Polisy grupowe są tańsze, ale też niższe są odszkodowania, dlatego niektórzy rodzice wolą poszukać indywidualnej ochrony. Czy ubezpieczenie szkolne jest obowiązkowe? Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie polisy? I czy można ubezpieczyć się podwójnie - i w szkole, i samodzielnie?

"Na jutro przynosimy pieniądze". Branża: popularność jest duża

"Na jutro przynosimy pieniądze". Branża: popularność jest duża

Źródło:
tvn24.pl

"W interesie publicznym składam petycję w celu ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia dniem ustawowo wolnym od pracy" - czytamy w piśmie skierowanym do Senatu. Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", powołując się na wyjaśnienia Miłosza Motyki, wiceministra klimatu i rzecznika PSL, Polskie Stronnictwo Ludowe "przeanalizuje petycję i nie wyklucza, że będzie rozmawiał na jej temat z innymi koalicjantami". - Jestem otwarty na tego typu dyskusję - odpowiada poseł Lewicy Tomasz Trela.

Nowy dzień wolny od pracy? Jest apel

Nowy dzień wolny od pracy? Jest apel

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Koszt pogrzebu w 2024 roku z kremacją wahał się w przedziale 11,3-13,3 tysiąca złotych, a bez kremacji 12,1-14,3 tysiąca złotych - wynika z opracowania przygotowanego przez resort rodziny i pracy na potrzeby prac nad ustawą zwiększającą wielkość zasiłku pogrzebowego.

Tyle kosztuje pogrzeb w Polsce. Co z podwyżką zasiłku?

Tyle kosztuje pogrzeb w Polsce. Co z podwyżką zasiłku?

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał do tej pory prawie 4,3 miliona świadczeń na wyprawki szkolne w ramach programu Dobry start - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Wnioski o przyznanie świadczenia można składać do 30 listopada.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. Trzeba złożyć wniosek

Dodatkowe pieniądze z ZUS. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Ponad 5,5 miliona pracowników w Polsce może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję (AI) w najbliższych 5-10 latach - wskazał założyciel Personnel Service, Krzysztof Inglot, komentując najnowsze badania firmy. Jednocześnie tylko 3 procent Polaków ma obawy, że AI zabierze im pracę.

Tylko 40 procent pracowników może spać spokojnie

Tylko 40 procent pracowników może spać spokojnie

Źródło:
PAP

Ponad 100 tysięcy ton ropy naftowej wynoszą zasoby wydobywalne złoża Rzeczyca odkrytego przez Orlen w województwie lubuskim - poinformowała w środę spółka. W pobliżu tego odkrycia spółka zidentyfikowała kolejne struktury, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego kompleksu jest szacowana na ponad 500 tysięcy ton ropy.

Odkryto "duże złoże" ropy naftowej w Polsce

Odkryto "duże złoże" ropy naftowej w Polsce

Źródło:
PAP

Banco Santander sprzedał ponad 5 procent akcji Santander Bank Polska po 463 złotych za akcję, znacznie poniżej ceny z wtorkowego zamknięcia sesji na giełdzie (503 złote). W reakcji na tę informację w środę kurs Santandera na warszawskiej giełdzie mocno spada.

Kurs akcji wielkiego banku ostro w dół

Kurs akcji wielkiego banku ostro w dół

Źródło:
PAP

Rynki azjatyckie zachwiały się, a kontrakty terminowe na amerykańskie akcje spadły - podał Reuters, wskazując przy tym, że jest to reakcja rynków na debatę wiceprezydentki Kamali Harris i byłego prezydenta Donalda Trumpa. Na europejskich giełdach główne wskaźniki są na plusach. 

Rynki reagują na debatę Harris-Trump

Rynki reagują na debatę Harris-Trump

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvn24.pl

We wtorek Sony oficjalnie zaprezentowało Playstation 5 Pro, czyli znacznie wydajniejszą, ale też droższą odsłonę piątej wersji konsoli. W przypadku nowego sprzętu zaskoczeniem może być wysoka cena, ale także brak napędu optycznego, który trzeba będzie dokupić oddzielnie.

Nowa konsola zaprezentowana. Są kontrowersje

Nowa konsola zaprezentowana. Są kontrowersje

Źródło:
BBC

Kierownictwo Campbell Soup Company planuje zmienić nazwę firmy na "The Campbell's Company". Zniknie więc z niej "zupa", która, sprzedawana w puszkach, stanowiła niegdyś główne źródło przychodów tego 155-letniego przedsiębiorstwa. Produkt był inspiracją dla jednego z najbardziej kultowych dzieł mistrza pop-artu, amerykańskiego artysty Andy'ego Warhola.

Zainspirowała jedno z najbardziej znanych dzieł XX wieku. Teraz kultowa marka zmienia nazwę

Zainspirowała jedno z najbardziej znanych dzieł XX wieku. Teraz kultowa marka zmienia nazwę

Źródło:
CNN, BBC

Żadnego kandydata nie wyłoniono w naborze na stanowisko Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) - wynika z dokumentu opublikowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

Nie wyłoniono żadnego kandydata na prezesa URE

Nie wyłoniono żadnego kandydata na prezesa URE

Źródło:
PAP

Zarówno na poziomie federalnym, jak i w niektórych prowincjach w Kanadzie istnieją rozwiązania dotyczące pustostanów lub "niewystarczająco używanych” nieruchomości. W Vancouver podatek od pustostanów obowiązuje od siedmiu lat, a liczba niezamieszkałych nieruchomości spadła o ponad połowę.

Tak zadziałał podatek od pustostanów

Tak zadziałał podatek od pustostanów

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto i Eurojackpot padły dwie wysokie wygrane. Do szczęśliwców trafi odpowiednio 7,5 i 2 miliony złotych. Totalizator Sportowy podał, gdzie zawarto szczęśliwe zakłady.

Duże wygrane w Lotto i Eurojackpot. Wiemy, gdzie padły

Duże wygrane w Lotto i Eurojackpot. Wiemy, gdzie padły

Źródło:
tvn24.pl

Castorama wstrzymała sprzedaż parawanów nawannowych Arkell i poprosiła klientów o zwrot - dowiadujemy się z komunikatów na stronie sieci oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Duża sieć prosi klientów o zwrot produktu

Duża sieć prosi klientów o zwrot produktu

Źródło:
tvn24.pl

To jest przestępstwo? Wiele lat temu pożyczyłem od niego dziewięć tysięcy, zgłosiłem to do Urzędu Skarbowego - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 były minister aktywów państwowych Jacek Sasin, odnosząc się do swojej znajomości z szefem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosławem Piesiewiczem. Deklarował, że jego osobiste relacje nie miały żadnego wpływu na powołanie Piesiewicza na to stanowisko.

Bliskie relacje Sasina z Piesiewiczem. "To jest przestępstwo?"

Bliskie relacje Sasina z Piesiewiczem. "To jest przestępstwo?"

Źródło:
TVN24

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu klatkowego. Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj z chowu klatkowego. Jest ostrzeżenie     

Salmonella w partii jaj z chowu klatkowego. Jest ostrzeżenie     

Źródło:
PAP

34 złote, czyli o 2 złote więcej niż do tej pory, muszą od środy płacić kierowcy aut osobowych za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady A2 pomiędzy Koniem a Nowym Tomyślem (woj. wielkopolskie). To druga w tym roku podwyżka wprowadzona przez spółkę Autostrada Wielkopolska (AWSA).

Od środy drożej za przejazd autostradą. Są nowe stawki

Od środy drożej za przejazd autostradą. Są nowe stawki

Źródło:
PAP

Południowokoreański wiceminister spraw zagranicznych Kim Hi Sang rozmawiał z wiceministrem rozwoju i technologii Jackiem Tomczakiem o tym, jak wzmocnić współpracę gospodarczą z Polską. Omawiano różne sektory, w tym w przemysł obronny - wskazała agencja Yonhap.

Seul omawia z Warszawą sposoby wzmocnienia współpracy. W tym w zbrojeniówce

Seul omawia z Warszawą sposoby wzmocnienia współpracy. W tym w zbrojeniówce

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu klatkowego. Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj z chowu klatkowego. Jest ostrzeżenie     

Salmonella w partii jaj z chowu klatkowego. Jest ostrzeżenie     

Źródło:
PAP

W planach jest zaangażowanie do programu kredytowego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - przekazał minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Dodał, że pieniędzy na mieszkalnictwo w przyszłym roku może być "bardzo dużo".

Minister: chcemy zaangażować środki z KPO do programu kredytowego

Minister: chcemy zaangażować środki z KPO do programu kredytowego

Źródło:
PAP