Pomoc de minimis ma niebagatelne znaczenie dla małych i średnich firm. To podstawowy rodzaj pomocy publicznej, przy czym nie trzeba spełnić wielu skomplikowanych warunków. Jest jednak kilka istotnych zasad przyznawania pomocy de minimis, które wyjaśniamy poniżej.
Pomoc de minimis - co to jest?
Pomoc de minimis to najprościej rzecz ujmując wsparcie publiczne. Nie musi być zgłaszany do Komisji Europejskiej. Jest w wielu programach, z których mogą skorzystać polscy przedsiębiorcy. Chodzi o to, że wsparcie o niskiej wartości dla państwa nie wpłynie na konkurencję na rynku.
Zasada ta wzięta jest z prawa rzymskiego - po łacinie norma brzmi de minimis non curat lex, czyli prawo nie troszczy się o drobiazgi.
Formy pomocy de minimis:
dofinansowania szkoleń,
dotacje na inwestycje,
umorzenia podatkowe,
umorzenia odsetek ZUS,
jednorazowa amortyzacja środka trwałego,
gwarancje kredytowe.
Pomoc de minimis - limity
Jeden przedsiębiorca w ramach pomocy de minimis może w ciągu trzech lat otrzymać od państwa wsparcie w wysokości maksymalnie 200 tys. euro brutto (ok. 840-850 tys. zł). Jednak firmy z sektora transportu drogowego towarów mają niższy limit, który wynosi 100 tys. euro (ok. 425 tys. zł). Nie dotyczy to tzw. usług zintegrowanych, w których transport drogowy to tylko jeden z elementów, jak np. w przypadku poczty czy kurierów.
Jeśli w ciągu ostatnich trzech lat limit zostanie przekroczony, firma będzie musiała oddać uzyskaną ponad limit pomoc wraz z odsetkami. Nie będzie też mogła skorzystać z innych form wsparcia.
Okres trzech lat jest ruchomy, czyli przy każdym kolejnym udzieleniu pomocy de minimis konieczne jest ustalenie nowej łącznej kwoty z trzech ostatnich lat podatkowych.
Limit otrzymanej pomocy de minimis można zweryfikować w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Kto nie może skorzystać z pomocy de minimis?
Z pomocy de minimis nie mogą skorzystać następujące grupy podatników:
firmy z sektora rybołówstwa i akwakultury,
przedsiębiorstwa produkujące podstawowe produkty rolne,
niektóre firmy z sektora przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych,
firmy kupujące pojazdy transportu drogowego, zarabiające na drogowym transporcie towarowym.
Z pomocy de minimis wykluczone są też:
podmioty gospodarcze w trudnej sytuacji,
firmy prowadzące działalność związaną z wywozem do państw trzecich lub państw członkowskich,
działalność z uwarunkowanym pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych nad tymi sprowadzanymi z zagranicy.
W 2018 roku wartość udzielonej pomocy de minimis przez polskie państwo wyniosła w sumie prawie 1,4 mln euro, czyli niecałe 5,9 mln zł. Rok wcześniej było to nieco więcej - ok. 1,6 mln euro, czyli ok. 6,7 mln zł.
Wszystkie informacje dotyczące pomocy de minimis znajdują się w rozporządzeniu Komisji Unii Europejskiej nr 1407/2013 z 18 grudnia 2013 r., które weszło w życie 1 stycznia 2014 r.
Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock