Decyzja posłów w sprawie ustawy wiatrakowej

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
"Nie zdziwiłbym się, gdyby trzeba było robić kolejną nowelizację". Komentarz Bartłomieja Derskiego do ustawy wiatrakowej
"Nie zdziwiłbym się, gdyby trzeba było robić kolejną nowelizację". Komentarz Bartłomieja Derskiego do ustawy wiatrakowejTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiS"Nie zdziwiłbym się, gdyby trzeba było robić kolejną nowelizację". Komentarz Bartłomieja Derskiego do ustawy wiatrakowej

Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej został przegłosowany podczas środowego posiedzenia Sejmu. Teraz dokument będzie przedmiotem prac w Senacie. Z noweli wynika, że minimalna odległość wiatraka od zabudowań ma wynosić 700 metrów.

Za uchwalaniem noweli ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw głosowało 214 posłów, 27 było przeciw, 209 wstrzymało się od głosu.

Nowela ustawy wiatrakowej uchwalona przez Sejm

Ustawa przewiduje, że nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Podstawą dla określania odległości minimalnej - pomiędzy 10-krotnością maksymalnej wysokości turbiny (reguła 10H), a 700 m dla budynków mieszkalnych - będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) wykonywanej w ramach MPZP. W SOOŚ analizuje się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców. Władze gminy nie będą mogły odstąpić od wykonania SOOŚ dla projektu MPZP, który uwzględnia elektrownię wiatrową.

Ustawa wprowadza też minimalne odległości turbin wiatrowych od linii przesyłowych energii elektrycznej. Jednocześnie całkowicie znosi zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych.

KPO i 37 kamieni milowych

Nowa ustawa zachowuje zasadę 10H w przypadku parków narodowych, a w przypadku rezerwatów przyrody - limit 500 m. W przypadku innych form ochrony przyrody odległość ma wynikać z decyzji środowiskowej dla konkretnej instalacji. Utrzymuje zakaz budowy wiatraków na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000.

Dodatkowo nowa legislacja przewiduje, że inwestor zaoferuje co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej mieszkańcom gminy, którzy korzystaliby z energii elektrycznej na zasadzie prosumenta wirtualnego. Każdy mieszkaniec tej gminy będzie mógł objąć udział nie większy niż 2 kW i odbierać energię elektryczną w cenie wynikającej z kalkulacji maksymalnego kosztu budowy.

Zmiana ustawy jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby spełnić wymogi wynikające z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności i dostać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.

700 metrów od wiatraka - potencjalne skutki poprawki

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, informował wcześniej, że przyjęcie poprawki o zmianie odległości minimalnej od wiatraków z 500 na 700 metrów "to dalsze blokowanie energetyki wiatrowej na lądzie". - Tylko szeroko konsultowane i zaakceptowane przez stronę rządową i samorządową 500 metrów gwarantowało nowe megawaty wiatru już w ciągu 2 lat, a w kolejnych latach nawet do 22 GW - tłumaczył

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Z analizy firmy Urban Consulting wynikało, że przyjmując poprawkę zmieniającą odległość minimalną wiatraka od zabudowań 500 na 700 metrów, politycy zdecydują o wyrzuceniu do kosza 84 proc. z obowiązujących planów miejscowych.

"W czterech województwach do kosza trafią wszystkie przygotowane plany – to mazowieckie, kujawsko-pomorskie, śląskie i małopolskie. To potwierdza, że procedowane zmiany tylko fikcyjnie mają na celu odblokowanie energetyki wiatrowej na lądzie. Ta ustawa bez 500 metrów to bubel prawny, a wyniki analizy tylko potwierdzają szkodliwa jest zaproponowana poprawka" - napisało PSEW w informacji dla mediów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości