"To jest kalka rosyjskich klauzul w umowach gazowych. Mniejszościowy akcjonariusz może blokować wszystko"

Źródło:
TVN24 Biznes
Woźniak o umowie Orlenu z Saudi Aramco
Woźniak o umowie Orlenu z Saudi AramcoTVN24
wideo 2/6
Woźniak o umowie Orlenu z Saudi AramcoTVN24

Umowa została zawarta pod dyktando Saudi Aramco. Oddaliśmy pole we wszystkich możliwych sferach - w ten sposób Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG, skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 informacje dotyczące możliwych zapisów umowy między Orlenem a Saudi Aramco w sprawie sprzedaży Lotosu. Były prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz powiedział, że nie może zrozumieć, dlaczego zdecydowano się na parcelację i likwidację firmy, która jest kurą znoszącą złote jaja.

- Weto oznacza codzienną kontrolę nad każdym możliwym aspektem działalności spółki. To znaczy, że można zatrzymać każdą inwestycję - komentował Woźniak, pytany w TVN24 o dwa kontrowersyjne rozwiązania, które znalazły się w upublicznionych przez dziennikarzy "Czarno na białym" fragmentach projektu umowy między Orlenem a Saudi Aramco w sprawie sprzedaży części aktywów Lotosu. Chodzi o zapis dotyczący prawa sprzeciwu inwestora oraz możliwość nałożenia na Orlen kary w wysokości 500 mln dolarów w sytuacji naruszenia umowy dotyczącej dostaw ropy od Saudyjczyków.

Były minister gospodarki o umowie z Saudi Aramco

Były prezes PGNiG mówił w TVN24, że nie pewności, że zapisy przedstawione w materiale dziennikarzy TVN24 znalazły się w końcowej umowie podpisanej przez Orlen i Saudi Aramco. - Dobra taktyka dezorientacyjna polega na tym, że takich wersji umowy się pisze 20. I rozsyła się we wszystkich możliwych kierunkach. A tylko jedna jest wiążąca - stwierdził.

O przedstawionych w materiale "Czarno na białym" zapisach z projektu umowy Woźniak powiedział: - To jest kalka rosyjskich klauzul w umowach gazowych. Mniejszościowy albo równoważny akcjonariusz praktycznie jest w stanie blokować wszystko - podkreślił.

Dodał też: - Inne zapisy, które mi pokazano (dziennikarze "CnB" - red.), świadczą o tym, że umowa została zawarta pod dyktando kupującego (Saudi Aramco - red.). Co oznacza, że oddaliśmy pole we wszystkich możliwych sferach, w jakich to było negocjowane.

TVN24

Były prezes Lotosu o sprzedaży części udziałów w rafinerii

- Pan (Daniel) Obajtek (prezes Orlenu - red.), nie wiem z jakich powodów, ale ma wyobrażenie jakiegoś szefa niesamowicie dużej korporacji. Być może próbuje dorównać prezesowi Aramco, jeżeli mówi: nic nie znacząca Rafineria Gdańska, mała. To można porównać do okresu roku 2000, jak rozpocząłem pracę w Rafinerii Gdańskiej, tak można się było wypowiadać. Dzisiaj Lotos jest firmą znaczącą, na pewno na polskim rynku - stwierdził były prezes Lotosu Paweł Olechnowicz.

Dodał, że Lotos powstał by "utrzymać prawidłową konkurencję" z Orlenem na polskim rynku, by klienci mieli "bezpieczną cenę paliwa". Zdaniem gościa TVN24 "ten układ był dobrze zbudowany".

- Nie mogę zrozumieć, dlaczego zdecydowano się na parcelację i likwidację Lotosu. Marki, która na rynku jest warta ponad 2 miliardy złotych. Jak można likwidować firmę, która jest kurą znoszącą złote jaja - pytał retorycznie były prezes Lotosu.

Olechnowicz poddawał w wątpliwość także ekonomiczne uzasadnienie sprzedaży udziałów w Lotosie za ustaloną z Saudyjczykami cenę.

- Po zainwestowaniu 10 miliardów złotych przez państwo (…) (Lotos) zbiera owoce tych inwestycji długoterminowych. Za pierwsze półrocze tego roku ponad 4 miliardy złotych zysku netto. Sprzedawana jest rafineria – 30 procent udziałów, w której Saudi Aramco ma zagwarantowane, że po jego stronie będzie sprzedaż 50 procent, więc 50 procent zysku. To można policzyć, że to jest 2 miliardy złotych za pierwsze półrocze. A Saudi Aramco płaci 1,15 miliarda złotych za tą część rafineryjną. Dodatkowo Saudi Aramco ma prawo weta - mówił.

Oglądaj całość piątkowych "Faktów po Faktach" w TVN24 GO:

"W takich dealach nie ma pomyłek"

Piotr Woźniak zwrócił uwagę, że nie trzeba było sprzedawać Lotosu, żeby ropę importować z innych kierunków niż Rosja, którym to argumentem posługuje się szefostwo Orlenu. – Nie, nie trzeba było. (…) Po to, żeby zawierać transakcje, nie trzeba się pozbywać majątku - odparł.

Dodał też: - Podawano trzy główne powody, dlaczego do tej transakcji doszło. (…) Pierwszy - zwiększenie kontroli kapitałowej Skarbu Państwa w kapitale zakładowym. (…) Drugi to większa kapitalizacja firmy, co da przewagę w negocjacjach. Po co, komu negocjacje, skoro w umowie jest, że Saudi Aramco ma sprzedawać, a Orlen kupować zawrotne ilości ropy naftowej.

Woźniak podkreślał, że "w takich dealach nie ma pomyłek". - Tu się nikt nie może pomylić. To jest gorsza robota niż saperska. Nie ma pomyłek w takich dealach. Jest wyłącznie świadome działanie - powiedział.

- To, co zostało dokonane, będzie trudno odwrócić. Skutki będą naprawdę bolesne dla polskiej gospodarki, na pewno dla sektora paliwowego – stwierdził Olechnowicz.

Według byłego prezesa Lotosu "Orlen naprawdę niewiele z tego bierze, a jeżeli chodzi o zarządzanie rafinerią, to właściwie poddaje się zarządzaniu Saudi Aramco".

"Zakładnicy umowy". Reportaż "Czarno na białym"

Dziennikarze programu "Czarno na białym" dotarli do projektu umowy między Orlenem i Saudi Aramco - światowym gigantem paliwowym, który z końcem listopada stał się właścicielem 1/3 Rafinerii Gdańskiej. Wynika z niego, że po fuzji Orlenu i Lotosu Polska może utracić kontrolę nad rafinerią.

Nie wiadomo, czy zapisy projektu znalazły się w finalnej umowie, ale wiele na to wskazuje, między innymi dokument z Komisji Europejskiej, która dała zgodę na fuzję, oraz to, że Orlen, w odpowiedzi na szczegółowe pytania reporterów "Czarno na białym", nie zaprzeczył tym zapisom. W tej sytuacji, biorąc pod uwagę interes publiczny, jakim jest bezpieczeństwo energetyczne państwa, dziennikarze zdecydowali się ujawnić, co zostało wpisane do projektu umowy tej strategicznej dla Polski transakcji i raz jeszcze publicznie pytają zarówno Orlen, jak i nadzorujące go Ministerstwo Aktywów Państwowych, co znalazło się w ostatecznej wersji umowy.

Orlen po publikacji reportażu, w czwartek wieczorem 15 grudnia, wydał oświadczenie, w którym nie podważył przedstawionych w materiale kwestii dotyczących zapisów projektu umowy.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: lotos.pl

Pozostałe wiadomości

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do sakramentu. Odpowiedź brzmi "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość takich ofert rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - powiedział w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP