Z kraju

KNF idzie do prokuratury w sprawie podmiotów pośredniczących w oferowaniu obligacji GetBack

Z kraju

[object Object]
Ziobro o śledztwie w sprawie GetBacktvn24
wideo 2/3

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez 31 podmiotów pośredniczących w oferowaniu obligacji GetBack SA i wpisał je na listę ostrzeżeń publicznych KNF - poinformował urząd w środowym komunikacie.

"Podstawą skierowania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa były ustalenia UKNF dokonane na podstawie dokumentacji łączącej pośredników z GetBack SA oraz skarg klientów podmiotów objętych zawiadomieniem" - napisano w komunikacie.

Zawiadomienie

KNF podał, że w związku z wykonywaniem w latach 2016-2018 działalności maklerskiej bez zezwolenia przez podmioty pośredniczące w oferowaniu obligacji GetBacku (21 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz osób działających w imieniu 10 podmiotów) urząd złożył do Prokuratury Regionalnej w Warszawie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na prowadzeniu przez te podmioty działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie przyjmowania i przekazywania zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych oraz oferowania instrumentów finansowych. "W ocenie UKNF działania podejmowane przez pośredników mogły wypełniać definicję zawartą w art. 72 i art. 74b ustawy o obrocie, z uwagi na zakres obowiązujących je umów a także faktyczne podejmowanie czynności oferowania obligacji klientom, przekazywanie do GetBack SA uzupełnionych formularzy zapisu oraz wystawianie na tej podstawie faktur. Rolą »pośredników« było skojarzenie klienta z GetBack SA i zadbanie o dostarczenie klientowi a następnie spółce dokumentacji (formularzy zapisu) niezbędnej do objęcia obligacji" - dodano. UKNF skierował do Prokuratury Regionalnej w Warszawie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa art. 178 ustawy o obrocie. Zgodnie z tym artykułem "kto bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia zawartego w odrębnych przepisach albo nie będąc do tego uprawnionym w inny sposób określony w ustawie, prowadzi działalność w zakresie obrotu instrumentami finansowymi, podlega grzywnie do 5 mln zł". Poniżej lista podmiotów objętych zawiadomieniem, które zostały wpisane na listę ostrzeżeń publicznych KNF:

1. A&J Inwestycje Jacek Suhak

2. "Altern" Szkudlarek Spółka Jawna

3. Artur Pawlęga, 4. Bridge

4 Janina Niedźwiedź-Gliniecka

5. BTM INVEST Wojciech Połoczański

6. Dawid Gaweł

7. Family Office Center

8. Foksal Invest

9. Andrzej Gasidło

10. Robert Gess R.P. Invest

11. Goodfinn

12. Green Trade Capital

13. Head Asset Solutions

14. Initium Maciej Chodyna,

15. Jacek Gess z siedzibą w Warszawie

16. Kamil Kulig

17. Kancelaria Twój Majątek

18. Lion's House Investments Banking, (obecnie Easy Invest)

19. Marcus Invest

20. Marek Federak

21. Merkury Finanse Maciej Szczepaniak

22. Michał Kowalik

23. Mofino

24. Sylwia Borucka-Kazmierczak Olimpus

25. Paulina Ruszkowska – Consulting

26. Pośrednictwo Finansowe Krzysztof Poniatowski

27. Usługi Finansowe Sebastian Kłonowski

28. Sebastian Wiedera Doradztwo Finansowe (obecnie Sebastian Wiedera Finanse)

29. Solutio Jarosław Jaskuła

30. TOPINVEST Renata Kaczmarek

31. Kazmierczak Dariusz Ventus.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości