Uchodzi za lojalną wobec Morawieckiego. Kim jest nowa minister finansów

Teresa Czerwińska ministrem finansów
Teresa Czerwińska ministrem finansów
tvn24
tvn24Teresa Czerwińska ministrem finansów

Teresa Czerwińska została we wtorek zaprzysiężona na nową szefową Ministerstwa Finansów. Zastąpiła na tym stanowisku Mateusza Morawieckiego.

Teresa Czerwińska to dotychczasowa podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Do resortu trafiła w połowie 2017 roku i zajmowała się sprawami budżetowymi.

Poparcie od Gowina

Wcześniej, od grudnia 2015 do czerwca 2017 roku, pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odpowiadała tam między innymi za opracowanie i wdrożenie nowego algorytmu podziału dotacji budżetowej dla uczelni publicznych i poprawę efektywności wydatkowania środków.

Nowa minister finansów cieszy się mocnym wsparciem wicepremiera Jarosława Gowina. "Budżet Polski w dobrych rękach: wspaniały fachowiec prof. Teresa Czerwińska opuszcza ministerstwo nauki i przechodzi do Ministerstwa Finansów. Powodzenia Teresa!" - napisał na jednym z portali społecznościowych minister nauki i szkolnictwa wyższego, w momencie kiedy Czerwińska opuszczała jego resort.

Jak podała agencja Reuters, Czerwińska jest także uważana za lojalną wobec premiera Mateusza Morawieckiego i wszystko wskazuje na to, że będzie kontynuować jego politykę gospodarczą.

Ma zresztą bogate doświadczenie w finansach. Teresa Czerwińska w przeszłości pełniła rolę eksperta w Doradczym Komitecie Naukowym przy Rzeczniku Finansowym, grupie roboczej Ministra Gospodarki (w latach 2014-2015) oraz grupie roboczej przy Europejskim Urzędzie Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) we Frankfurcie (2015-2018).

W kadencji 2015-2018 jest sekretarzem Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. Pracowała w Urzędzie Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, była powoływana do organów nadzorczych instytucji finansowych oraz jako biegły sądowy.

Tytuł profesora

Teresa Czerwińska urodziła się w Dyneburgu na Łotwie. Ma 44 lata. Jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego z dyscypliny finansów.

Nowa szefowa MF jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Zarządzania. Jest autorką i współautorką wielu publikacji naukowych, a także analiz i ekspertyz zarządzania finansami i ryzykiem instytucji finansowych (w szczególności ubezpieczeniowych) oraz społecznie odpowiedzialnego inwestowania. Jest także współautorką podręczników.

W portfelu kilka mieszkań

Teresa Czerwińska w oświadczeniu majątkowym według stanu na czerwiec 2017 roku wykazała, że jest właścicielką trzech mieszkań o powierzchni 96,5 m kw., 65 m kw. i 49,5 m kw. We wszystkich przypadkach chodzi o współwłasność małżeńską.

Nowa minister finansów zgromadziła też około 2,5 tysiąca złotych oszczędności. Posiada również ponad 2 tysiące dolarów, a także akcje spółki Arctic notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Czerwińska jest właścicielką samochodu marki Honda Civic w 2007 roku. Ponadto spłaca kilka kredytów hipotecznych w polskiej walucie i franku szwajcarskim w PKO BP. Minister ma również zaciągnięte zobowiązanie w Ikano Banku.

W okresie od 1 stycznia do 6 czerwca 2017 roku uzyskała przychody z tytułu umowy o pracę w wysokości około 56 tysięcy złotych, a także przychody z tytułu najmu - ok. 11,5 tysiąca złotych.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE TERESY CZERWIŃSKIEJ

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości