Uchodzi za lojalną wobec Morawieckiego. Kim jest nowa minister finansów

Z kraju

tvn24Teresa Czerwińska ministrem finansów

Teresa Czerwińska została we wtorek zaprzysiężona na nową szefową Ministerstwa Finansów. Zastąpiła na tym stanowisku Mateusza Morawieckiego.

Teresa Czerwińska to dotychczasowa podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Do resortu trafiła w połowie 2017 roku i zajmowała się sprawami budżetowymi.

Poparcie od Gowina

Wcześniej, od grudnia 2015 do czerwca 2017 roku, pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odpowiadała tam między innymi za opracowanie i wdrożenie nowego algorytmu podziału dotacji budżetowej dla uczelni publicznych i poprawę efektywności wydatkowania środków.

Nowa minister finansów cieszy się mocnym wsparciem wicepremiera Jarosława Gowina. "Budżet Polski w dobrych rękach: wspaniały fachowiec prof. Teresa Czerwińska opuszcza ministerstwo nauki i przechodzi do Ministerstwa Finansów. Powodzenia Teresa!" - napisał na jednym z portali społecznościowych minister nauki i szkolnictwa wyższego, w momencie kiedy Czerwińska opuszczała jego resort.

Jak podała agencja Reuters, Czerwińska jest także uważana za lojalną wobec premiera Mateusza Morawieckiego i wszystko wskazuje na to, że będzie kontynuować jego politykę gospodarczą.

Ma zresztą bogate doświadczenie w finansach. Teresa Czerwińska w przeszłości pełniła rolę eksperta w Doradczym Komitecie Naukowym przy Rzeczniku Finansowym, grupie roboczej Ministra Gospodarki (w latach 2014-2015) oraz grupie roboczej przy Europejskim Urzędzie Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) we Frankfurcie (2015-2018).

W kadencji 2015-2018 jest sekretarzem Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. Pracowała w Urzędzie Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, była powoływana do organów nadzorczych instytucji finansowych oraz jako biegły sądowy.

Tytuł profesora

Teresa Czerwińska urodziła się w Dyneburgu na Łotwie. Ma 44 lata. Jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego z dyscypliny finansów.

Nowa szefowa MF jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Zarządzania. Jest autorką i współautorką wielu publikacji naukowych, a także analiz i ekspertyz zarządzania finansami i ryzykiem instytucji finansowych (w szczególności ubezpieczeniowych) oraz społecznie odpowiedzialnego inwestowania. Jest także współautorką podręczników.

W portfelu kilka mieszkań

Teresa Czerwińska w oświadczeniu majątkowym według stanu na czerwiec 2017 roku wykazała, że jest właścicielką trzech mieszkań o powierzchni 96,5 m kw., 65 m kw. i 49,5 m kw. We wszystkich przypadkach chodzi o współwłasność małżeńską.

Nowa minister finansów zgromadziła też około 2,5 tysiąca złotych oszczędności. Posiada również ponad 2 tysiące dolarów, a także akcje spółki Arctic notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Czerwińska jest właścicielką samochodu marki Honda Civic w 2007 roku. Ponadto spłaca kilka kredytów hipotecznych w polskiej walucie i franku szwajcarskim w PKO BP. Minister ma również zaciągnięte zobowiązanie w Ikano Banku.

W okresie od 1 stycznia do 6 czerwca 2017 roku uzyskała przychody z tytułu umowy o pracę w wysokości około 56 tysięcy złotych, a także przychody z tytułu najmu - ok. 11,5 tysiąca złotych.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE TERESY CZERWIŃSKIEJ

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: