Miliardy złotych pomocy trafiły do firm. Nowe dane ministerstwa

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Czy gdy złożymy wniosek w czerwcu, to wystarczy dla nas środków? Odpowiada Paweł Borys
Czy gdy złożymy wniosek w czerwcu, to wystarczy dla nas środków? Odpowiada Paweł BorysTVN24
wideo 2/5
TVN24Czy gdy złożymy wniosek w czerwcu, to wystarczy dla nas środków? Odpowiada Paweł Borys

Firmy otrzymały w ramach pakietu antykryzysowego ponad 7,3 miliarda złotych - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Najwięcej środków - 2,6 miliarda złotych - przeznaczono na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Resort rozwoju dodał, że zgodnie z danymi na 11 maja, firmom udzielono już ponad 436 tys. mikropożyczek na kwotę ponad 2,1 mld zł. Z ZUS wypłacono ponadto ponad 280 tys. świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i zleceniobiorców w wysokości ponad 563 mln zł.

W ramach pakietu antykryzysowego wypłacono też ponad 364 mln zł na dofinansowania wynagrodzeń pracowników dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców z Europejskiego Funduszu Społecznego (dane na 8 maja). Z kolei koszt zwolnień ze składek ZUS od marca do maja wyniósł 1 mld 600 mln zł (dane na 8 maja).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zainteresowanie ze strony firm

Ministerstwo dodało, że do ZUS i urzędów pracy wpłynęło blisko 3,5 mln wniosków o skorzystanie z oferowanych przez pakiet antykryzysowy rozwiązań, w tym:

- ponad 23 tys. dot. dofinansowania wynagrodzeń w okresie przestoju ekonomicznego, dofinansowania wynagrodzeń w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy;

- 832 tys. – dot. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców;

- 96,5 tys. - dot. dofinansowania wynagrodzeń pracowników dla MŚP z Europejskiego Funduszu Społecznego;

- 696 tys. – dot. świadczenia postojowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą;

- blisko 134,5 tys. – dot. świadczenia postojowego dla umów cywilnoprawnych;

- 57 tys. - dot. odroczenia lub rozłożenia składek ZUS bez opłat;

- ponad 1,5 mln – dot. zwolnienia ze składek do ZUS za marzec - maj 2020 r.

"Dane te pokazują, że rozwiązania pomocowe zawarte w tarczy antykryzysowej spotkały się już z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw" - zaznaczono w komunikacie.

Zadłużenie firm - maj 2020 rokuPAP

Pakiet antykryzysowy i finansowy

Tzw. pakiet antykryzysowy, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec-maj), 50 proc. wakacje składkowe dla firm do 49 osób; świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł i uelastycznienie czasu pracy - dla firm w kłopotach. Mikroprzedsiębiorcy mogą również wnioskować o niskooprocentowaną pożyczkę do 5 tys. zł. Te pożyczki będą umarzane wraz z odsetkami, jeśli przedsiębiorca przez trzy miesiące nie zmniejszy zatrudnienia.

Równolegle funkcjonuje pakiet finansowy zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju o łącznej wartości 100 mld zł. PFR poinformował, że dotychczas przekazano 11,5 miliarda złotych dla ponad 56 tysięcy firm zatrudniających 567 tysięcy pracowników. 25 proc. wartości subwencji jest bezzwrotne pod warunkiem kontynuowania działalności w ciągu 12 miesięcy od jej udzielenia. Dodatkowe 50 proc. subwencji jest bezzwrotne w zależności od poziomu utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy.

Autor:kris

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości