Strażak, ratownik medyczny oraz lekarz to najbardziej poważane zawody w Polsce - wynika z najnowszego rankingu SW Research. Na drugim końcu listy ponownie znaleźli się między innymi youtuberzy i influencerzy, jednak to rolnicy są tegorocznymi rekordzistami, jeśli chodzi o spadek zaufania.
Agencja SW Research po raz czwarty opublikowała wyniki badania "Ranking prestiżu zawodów i specjalności". W tym roku uwzględniono w nim 40 profesji.
"Polskie społeczeństwo kolejny rok z rzędu okazało się stabilne w swoich ocenach, zarówno jeśli chodzi o najbardziej, jak i najmniej poważane zawody. Śmiało można powiedzieć, że cała pierwsza szóstka zawodów powtórzyła tak samo dobry wynik, co w 2023 r. praktycznie zachowując swoje dotychczasowe pozycje" - oceniają autorzy raportu.
Pozycję lidera w rankingu, niezmiennie od czterech lat, zajmują strażacy z wynikiem 84 proc. Na drugim miejscu znaleźli się ratownicy medyczni (83 proc.), a podium zamykają lekarze (75,5 proc.). Jak podkreślają autorzy, o włos od wskoczenia na podium były też pielęgniarki (75,2 proc.).
Najmniej poważane zawody w Polsce
Na przeciwnym biegunie znaleźli się influencerzy (12,2 proc.), youtuberzy (12,9 proc.), oraz działacze partii politycznej (14,4 proc.) i posłowie na Sejm (19,7 proc.).
"Najbardziej spektakularny regres (-6 pozycji) dotyczy zawodu rolnika indywidualnego w średnim gospodarstwie. Jeszcze w 2021 r. przedstawiciele tego zawodu zamykali Top 10 rankingu, aby aktualnie znaleźć się na granicy trzeciej dziesiątki zestawienia" - zauważają autorzy rankingu.
W tym roku spory spadek odnotowali też trenerzy biznesu, informatycy, rekruterzy i księgowi. Jak wyjaśnia Piotr Zimolzak z SW Research, "spadek prestiżu zawodów takich jak informatycy czy księgowi może wynikać ze zmieniających się warunków rynkowych, w szczególności z postępującej automatyzacji zadań". - Z kolei kryzys w postrzeganiu profesji rolnika może być spowodowany trwającą od miesięcy falą głośnych protestów związanych z tzw. Zielonym Ładem oraz incydentami, które miały miejsce podczas tych manifestacji - dodaje.
W środkowej części rankingu umocnienie pozycji można natomiast zaobserwować u sędziów, robotników wykwalifikowanych, pracowników sprzątających, a nawet ministrów.
"Analiza awansów wskazuje na rosnącą wartość zawodów, które mogą być postrzegane jako kluczowe w kontekście praworządności i stabilności społecznej, co ilustrują przypadki sędziów oraz wzrost prestiżu przedsiębiorców w dużej firmie. W przypadku roli sędziego dodatkowym atutem mogły okazać się sygnały dotyczące możliwych reform w sądownictwie po ostatniej zmiany władzy" - ocenia SW Research.
Badanie przeprowadzono w ostatnim tygodniu kwietnia na próbie 1011 dorosłych Polaków. Do zebrania danych wykorzystano metodę CAWI, czyli wywiady on-line.
SW Research to jedna z największych agencji badań on-line w Polsce. Firma oferuje usługi analityczne i doradcze, a także rozwiązania badawcze kierowane do między innymi instytucji publicznych, organizacji non profit czy domów mediowych.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock