Premier: cyberbezpieczeństwo to najważniejsze wyzwanie

Z kraju

Premier Beata Szydło o cyberbezpieczeństwieTVN24 BiS
wideo 2/6

Sprawy cyberbezpieczeństwa są w tej chwili dla współczesnego świata najważniejszymi wyzwaniami - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło w Krakowie podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec. Szefowa polskiego rządu zapowiedziała powołanie departamentu do spraw cyberprzestrzeni. - Jego szefem będzie minister Paweł Szefernaker - wskazała premier Szydło.

- To jest kwestia gospodarki, bezpieczeństwa, to jest kwestia stabilizacji, ale też myślę, że pokoju - podkreśliła premier. Jak dodała, kwestie cyberbezpieczeństwa wpisują się nie tylko w najważniejsze wyzwania współczesnego świata, ale też zaczynają być coraz bardziej dostrzegane jako priorytetowe zadania dla wszystkich rządów.

Nowe zagrożenia

Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że cyberbezpieczeństwo staje się znaczącym elementem funkcjonowania państwa.

- Coraz więcej rządów dostrzega problem cyberbezpieczeństwa jako priorytetowy. Zaczynamy o tym nie tylko mówić, ale też wdrażać takie rozwiązania, które mają uczynić świat bezpieczniejszym - mówiła premier Szydło. Dodała, że cyberbezpieczeństwo "staje się znaczącym elementem funkcjonowania państwa". - Cyberprzestrzeń jest dziś jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów aktywności człowieka. Pomaga w pracy, daje rozrywkę, ułatwia komunikację, usprawnia działalność bankową, biznesową czy handlową. Usprawnia działalność państwa - wymieniała szefowa rządu. Beata Szydło zwróciła uwagę, że "każdego dnia pojawiają się w tym obszarze nowe zagrożenia, ale i możliwości, którym trzeba sprostać". - Polski rząd kładzie szczególny nacisk na to, aby Polacy czuli się i byli w swoim kraju bezpieczni. Aby im je zapewnić, podjęliśmy szereg inicjatyw w zakresie obronności, bezpieczeństwa wewnętrznego, a także poprzez rozwój polskiej gospodarki, programy społeczne, co daje obywatelom poczucie stabilizacji - przekonywała.

Nowy departament

Szefowa rządu podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC mówiła, że dążenie do zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa jest priorytetem przede wszystkim trzech ministerstw: Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji. - Podjęłam decyzję, iż powołam departament, komórkę taką, która w tej chwili właśnie powstaje w wielu urzędach premierów Unii Europejskiej, której zadaniem będzie analizowanie i monitorowanie i bycie takim zapleczem eksperckim dla mnie osobiście - poinformowała premier. Dodała, że "pracą tej komórki w Kancelarii Premiera Rady Ministrów będzie kierował (...) minister Paweł Szefernaker". Dodała, że "chcąc sprostać wyzwaniom współczesności i chcąc mieć nowoczesny urząd premiera (..) również i ja muszę mieć zaplecze eksperckie u siebie w kancelarii". - Pozwoli mi nie tylko koordynować prace w naszym rządzie, ale być cały czas na bieżąco w tych zmieniających się bardzo szybko informacjach dotyczących cyberprzestrzeni - tłumaczyła Szydło.

Zobacz całe wystąpienie premier Beaty Szydło:

Przemówienie premier Beaty Szydło podczas Cybersec Forum 2017TVN24 BiS

Autor: mb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Raporty: