Deflacja realnie wpływa na portfele Polaków. Szczurek: jest wyzwaniem dla budżetu

Z kraju

shutterstock.comDeflacja w tym roku jest wyzwaniem dla budżetu

Deficyt sektora finansów publicznych w 2014 r. był bliższy 3,6 proc. PKB niż 3,3 proc. PKB - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek. Przyznał, że deflacja w tym roku jest wyzwaniem dla budżetu.

- Sądzę, że ta ostateczna liczba będzie bliższa 3,6 proc. PKB niż 3,3 proc. PKB - powiedział Szczurek pytany o wielkość zeszłorocznego deficytu sektora finansów publicznych.

Inflacja będzie niższa

Odniósł się także do ostatnich danych GUS o inflacji, która w lutym br. wyniosła -1,6 proc. Powiedział, że średnioroczna inflacja w 2015 r. będzie niższa od przewidzianej w ustawie budżetowej na ten rok. - To oznacza, że wpływy z VAT w niektórych kategoriach towarów w pierwszych dwóch miesiącach br., np. jeśli chodzi o paliwa, będą niższe - powiedział Szczurek.

Podkreślił, że trzeba pamiętać też o tym, że deflacja ma wpływ na realne dochody Polaków, zwiększa zdolność do oszczędzania oraz oznacza nieco wyższą konsumpcję. - Z pewnością deflacja, mniejszy wzrost cen jest wyzwaniem dla budżetu - ocenił Szczurek.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com