Szałamacha: Widać pozytywne efekty walki z oszustami podatkowymi

Z kraju

Szałamacha: widać pozytywne efekty walki z oszustami podatkowymi

Ze wstępnych danych MF wynika, że deficyt budżetu państwa po sierpniu 2016 r. nie przekroczył 30 proc. planu na cały rok, czyli wyniósł poniżej 15 mld zł; widać już pozytywne efekty klauzuli, która ma przeciwdziałać unikaniu opodatkowania - podał we wtorek szef MF Paweł Szałamacha.

- Od szeregu miesięcy mamy pozytywny trend, jeśli chodzi o dochody podatkowe osiągane przez MF, ten trend umocnił się także w sierpniu - powiedział minister na briefingu prasowym. Przypomniał, że w połowie lipca weszła w życie klauzula obejścia prawa, która ma przeciwdziałać unikaniu opodatkowania.

- Ona przyniosła już pozytywny efekt, chociażby z podatku CIT. W stosunku do założonego harmonogramu za sierpień dochody były większe o 248 mln zł, o prawie ćwierć mld, i wyniosły niemalże 2 mld zł - mówił.

Spore dochody

Z kolei dochody budżetowe ogółem po ośmiu miesiącach tego roku wyniosły 214 mld zł. Szałamacha zaznaczył, że dane dotyczące wydatków jeszcze wpływają do ministerstwa. Pytany o możliwość przeniesienia części wydatków planowanych na 2017 rok na ten rok, minister powiedział: - To jedna z rozważanych opcji.

Takiej dziury budżetowej nie było od lat. Rząd PiS planuje nawet 60 miliardów deficytu w 2017 roku:

Autor: PMB / Źródło: PAP