Coraz więcej ludzi traci pracę. Cięć etatów przybędzie

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP
Inflacja znowu w górę
Inflacja znowu w góręTVN24
wideo 2/4
TVN24Inflacja znowu w górę

Już 12,9 tysięcy osób straciło do lipca pracę. To ponad jedna czwarta więcej niż przed rokiem. Cięć etatów jeszcze przybędzie - donosi w środę "Rzeczpospolita". Gazeta podaje, że liczba ofert pracy maleje w skali roku. Z kolei we wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2022 roku wyniosło 6583,03 złotego brutto. Oznacza to, że miesiąc do miesiąca wysokość średniej pensji spadła o 2,9 procent.

Z obliczeń dziennika opracowanych na podstawie miesięcznych raportów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że "łącznie od początku roku do końca lipca ponad 140 pracodawców zgłosiło do urzędów pracy zwolnienia grupowe obejmujące prawie 12,7 tysiąca osób. W tym czasie pracę straciło jednak więcej osób, bo 12,9 tysiąca". Jak wskazano "tegoroczne zwolnienia, szczególnie te, które miały miejsce w pierwszym kwartale, to w dużej mierze efekt kadrowych cięć zgłoszonych jeszcze w 2021 roku".

Zmiany rynkowe: pandemia, wojna, wzrost kosztów

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że "wtedy aż do wiosny gospodarka borykała się z wymuszonymi przez pandemię lockdownami. "Duże firmy podejmowały decyzje o restrukturyzacji, w tym o wyjściu z Polski, wskutek zmian rynkowych wywołanych przez pandemię. Teraz za decyzjami o restrukturyzacji stoi wojna w Ukrainie i gwałtowny wzrost kosztów działalności przedsiębiorstw" – ocenia cytowany przez dziennik Łukasz Gajek, dyrektor w firmie doradczej Lee Hecht Harrison Polska, która specjalizuje się w usługach outplacementu, czyli wsparcia dla zwalnianych pracowników. Jak powiedział w rozmowie z gazetą, w ostatnich miesiącach, gdy firmy zaczęły oceniać wpływ wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego na swoją działalność, dwukrotnie wzrosła liczba zapytań od potencjalnych klientów, a także skala planowanych przez nich zmian kadrowych. "Rzeczpospolita" podaje, że liczba ofert pracy maleje w skali roku. Jak ocenia cytowana przez gazetę ekonomistka prof. Maria Drozdowicz-Bieć ze Szkoły Głównej Handlowej, pracodawcy na razie starają się przeczekać kryzys. "Tym bardziej że w pamięci wielu firm wciąż świeże jest nagłe odbicie na rynku pracy w 2021 roku"

Przeciętne miesięczne pensje w dół

We wtorek Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2022 roku wyniosło 6583,03 złotego brutto. Zatrudnienie w tym sektorze wzrosło o 2,4 procent w ujęciu rocznym. W lipcu 2022 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6778,63 złotego brutto. Oznacza to, że miesiąc do miesiąca wysokość średniej pensji spadła o 2,9 procent

Przeciętne wynagrodzenie - sierpień 2022GUS

Urząd wskazał, że "spadek przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto odnotowano prawie we wszystkich sekcjach PKD 2007, z czego największy w sekcji Górnictwo i wydobywanie (o 33,6 proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 9944,69 zł (miesiąc wcześniej 14975,43 zł), w sekcji Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (o 30,8 proc.) i płacą w wysokości 8241,87 zł (miesiąc wcześniej 11910,56 zł) oraz w sekcji Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 17,1 proc.), gdzie wynagrodzenia zmniejszyły się do 9138,90 zł (miesiąc wcześniej wyniosły 11020,26 zł)".

GUS podał, że zatrudnienie w sierpniu miesiąc do miesiąca spadło o 0,1 proc. wobec oczekiwanej stabilizacji zatrudnienia. "Niewielkie zmniejszenie przeciętnego zatrudnienia w sierpniu 2022 r. było wynikiem m.in. zwolnień w jednostkach, a także zakończenia umów terminowych i nieprzedłużania ich" - napisano. 

W sierpniu stopa bezrobocia wynosiła 4,9 proc. To trzeci miesiąc z rzędu z bezrobociem na rekordowo niskim poziomie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości