Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych? Glapiński o warunkach

Źródło:
TVN24 Biznes
Prof. Glapiński o podwyższaniu stóp procentowych: w sytuacji, kiedy maleje inflacja byłoby nieodpowiedzialne
Prof. Glapiński o podwyższaniu stóp procentowych: w sytuacji, kiedy maleje inflacja byłoby nieodpowiedzialneTVN24
wideo 2/9
Prof. Glapiński o podwyższaniu stóp procentowych: w sytuacji, kiedy maleje inflacja byłoby nieodpowiedzialneTVN24

Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie od 8 września 2022 roku. - Uzasadnienia tego są oczywiste. Inflacja zdecydowanie spada, nie ma tutaj żadnych zahamowań i wahań - powiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Szef banku centralnego przyznał, że liczy na to, iż "być może we wrześniu inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego, poniżej 10 procent". Glapiński mówił też, jakie warunki muszą wystąpić, żeby doszło do pierwszej obniżki stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej podczas czerwcowego posiedzenia utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Decyzję poznaliśmy we wtorek. To dziewiąte posiedzenie z rzędu, kiedy RPP nie zmieniła stóp procentowych. Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 proc.

Inflacja w Polsce

- Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Uzasadnienia tego są oczywiste. Nikt się nie spodziewał zresztą innej decyzji z obserwatorów rynkowych, analityków zagranicznych - mówił podczas środowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

PAP/Maciej Zieliński

- Inflacja zdecydowanie spada, nie ma tutaj żadnych zahamowań i wahań. Obniżyła się do 13 procent z bardzo wysokiego poziomu. To jest najniższy poziom inflacji od roku, czyli jest się z czego cieszyć. Daleko nam do realizacji celu, ale jest się z czego cieszyć - podkreślił Glapiński. Jak przypominał w lutym br. inflacja przekraczała 18 proc., licząc rok do roku.

Szef banku centralnego wskazywał, że "realizowany jest rozwój wydarzeń, który przewidzieliśmy w naszej projekcji (marcowej - red.)". - Inflacja zdecydowanie spada i oby tak było dalej - dodał. Adam Glapiński zwracał przy tym uwagę, że w maju "po raz pierwszy od bardzo dawna" w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny utrzymały się na tym samym poziomie.

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w maju wzrost cen towarów i usług (wskaźnik CPI) wynosił w ujęciu rocznym 13 proc., podczas gdy w kwietniu było to 14,7 proc. Konsensus rynkowy, czyli mediana prognoz analityków, zakładała wzrost cen w minionym miesiącu o 13,2 proc. Ostateczne dane o inflacji w maju poznamy 15 czerwca. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.

PAP/Maciej Zieliński

Z kolei inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, w kwietniu br. wyniosła 12,2 proc. rok do roku. - Tak jak przewidywaliśmy dezinflacja, spadek inflacji, w Polsce obejmuje coraz szersze spektrum dóbr. Wyraźnie spada już nie tylko dynamika cen energii, czy żywności, ale również po raz pierwszy tak wyraźnie - na co długo czekaliśmy - inflacja bazowa - zwracał uwagę Glapiński.

- W nadchodzących miesiącach i kwartałach szybki proces spadku inflacji, w tym bazowej, będzie kontynuowany - zapowiedział prezes NBP. - Liczę na to, że być może we wrześniu inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego, poniżej 10 procent, co już będzie symbolicznym przekroczenie bariery - mówił Glapiński.

Co dalej ze stopami procentowymi?

Przewodniczący RPP podkreślał, że bank centralny nie rezygnuje z walki z inflacją.

- To jest nasze główne zadanie, żeby w średnim okresie zejść do celu 2,5 +/- 1, i cel ten konsekwentnie realizujemy. Wbrew temu, co się czasem mówi, podjęliśmy walkę z inflacją, także poprzez wzrost stóp procentowych, bardzo wcześnie. (...) w naszym świecie, Europy Środkowo-Wschodniej tylko Czechy i Węgry podniosły wcześniej, ale i tak miały wyższą inflację wtedy i mają wyższą inflację teraz - mówił Adam Glapiński.

Nawiązywał przy tym do poziomu stopy referencyjnej - 6,75 proc.

- Nie jest prawdą, że zatrzymanie się na poziomie 6,75 (procent), (...), oznacza rezygnację walki z inflacją. (...) Stopy procentowe działają w długim okresie, przez wiele kwartałów. To utrzymanie przez nas 6,75, łącznie z wczorajszą decyzją, to działa dalej, przez następne kwartały cały czas będzie działać tylko na tym poziomie - tłumaczył prezes NBP.

- Jakieś nieodpowiedzialne forsowanie dalszych podwyżek w sytuacji, kiedy maleje inflacja byłoby nieodpowiedzialne, prowadziłoby do zawirowań gospodarczych, do pogłębienia recesji - ocenił Glapiński, doprecyzowując później, że chodzi o "radykalne" podwyżki stóp.

Glapiński: formalnie nie zakończyliśmy cyklu podwyżek

Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się w dniach 5-6 lipca. W sierpniu zaplanowano posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne. - Formalnie nie zakończyliśmy cyklu podwyżek. Pozostawiamy sobie furtkę, gdyby zaszły niespodziewane, niekorzystne zjawiska w kształtowaniu inflacji, jesteśmy gotowi podnieść stopy. Widzę po dyskusji w Radzie, że Rada się nie zawaha. Po prostu zostawiamy takie stanowisko, że możemy podnieść, możemy obniżyć - tłumaczył prezes NBP w odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Glapiński mówił o dwóch scenariuszach. - Jeżeli chodzi o podniesienie, to by była reakcja na jakiś szok, który by nastąpił, a świat jest niespokojny. Wewnątrz kraju nie ma takiego czynnika, ale świat jest niespokojny, więc możemy wtedy podnosić stopy - wyjaśniał.

- Natomiast, jeżeli inflacja będzie z projekcją spadała tak szybko w dół, jeżeli zejdzie poniżej poziomu 10 procent, to wtedy Rada pochyli się nad dokumentami przygotowanymi przez bankowy staff analityczny, jak będzie wyglądać sytuacja w następnych kwartałach. Jeśli będzie pewne, że w następnych kwartałach inflacja także będzie zdecydowanie spadać, to pojawia się możliwość obniżki (stóp procentowych) - wskazywał szef banku centralnego.

Adam Glapiński zapewniał, że "Rada działa racjonalnie, ale wtedy, kiedy po pierwsze, ta inflacja jest już niższa, poniżej 10 (procent), i jeżeli jest pewność, że przez następne kwartały będzie spadać". - To wtedy obniżka jak najbardziej jest możliwa. Kiedy to będzie? Nie wiem, ale osobiście mam nadzieję, że we wrześniu (inflacja) zejdzie poniżej 10 procent - powtórzył.

- Jeżeli nie zejdzie poniżej, to ja nie oddaję za to życia, po prostu mam taką nadzieję, bo jest przedział prawdopodobieństwa, który to umożliwia. Może tak, może nie, ale tak myślę, że jakby było 9 (procent rok do roku), to nie byłbym zaskoczony - dodał prezes NBP.

PAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

W piątek rano urzędnicy portu na zachodnim wybrzeżu USA opowiedzieli CNN o zaskakującym widoku: w ciągu ostatnich 12 godzin z Chin nie wypłynął ani jeden statek towarowy z towarami do dwóch głównych portów na zachodnim wybrzeżu. To się nie zdarzyło od czasu pandemii.

Pustki w portach. Czegoś takiego nie było od czasów pandemii

Pustki w portach. Czegoś takiego nie było od czasów pandemii

Źródło:
CNN

W Genewie rozpoczął się drugi dzień rozmów pomiędzy wysokimi rangą urzędnikami z Chin i USA w sprawie ceł i wojny handlowej - podaje Reuters. Donald Trump ogłosił w sobotę, że podczas pierwszego dnia rozmów delegacji Stanów Zjednoczonych i Chin w Genewie osiągnięto "totalny reset" i wielkie postępy . 

Drugi dzień rozmów w Genewie. Pierwszy miał przynieść "całkowity reset"

Drugi dzień rozmów w Genewie. Pierwszy miał przynieść "całkowity reset"

Źródło:
Reuters, PAP

Naciągacze i przestępcy pod przykrywką oferowanego wsparcia wykorzystują seniorów, zawierając z nimi niekorzystne umowy. Problem narósł zwłaszcza w ostatnich latach - oceniła w rozmowie z Polską Agencją Prasową ministra do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

"Wykorzystują seniorów pod przykrywką wsparcia". Ministra o narastającym problemie

"Wykorzystują seniorów pod przykrywką wsparcia". Ministra o narastającym problemie

Źródło:
PAP

Google zgodziło się zapłacić 1,375 miliarda dolarów w ramach wstępnej ugody zawartej ze stanem Teksas w związku z zarzutami o naruszenie prywatności danych użytkowników - poinformował w piątek prokurator generalny Teksasu Ken Paxton.

"W Teksasie Big Tech nie stoi ponad prawem". Google musi zapłacić miliardową karę

"W Teksasie Big Tech nie stoi ponad prawem". Google musi zapłacić miliardową karę

Źródło:
Reuters

Elizabeth Holmes przebywa w więzieniu za oszukiwanie inwestorów za pośrednictwem swojej firmy Theranos. Obiecywała rewolucję w badaniach krwi, ale z obietnic nic nie wyszło i odsiaduje 11-letni wyrok. W międzyczasie Billy Evans jej partner zakłada własną firmę i składa podobne obietnice.

Ona siedzi w więzieniu za medyczne obietnice. Teraz jej partner składa podobne

Ona siedzi w więzieniu za medyczne obietnice. Teraz jej partner składa podobne

Źródło:
"New York Times"

W kwietniu 2025 roku do Polski przywieziono 87 612 używanych pojazdów o masie do 3,5 tony. Jak podaje IBRM Samar stanowi to wzrost o 1,1 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Średni wiek importowanych samochodów wynosi obecnie 12,04 lat. Ponad połowa z nich pochodzi z Niemiec, jednak zauważalny jest wzrost zainteresowania samochodami z USA i Kanady.

Polacy sprowadzają wiekowe auta. Jeden kierunek rośnie w siłę

Polacy sprowadzają wiekowe auta. Jeden kierunek rośnie w siłę

Źródło:
PAP

Podczas pierwszego dnia rozmów delegacji Stanów Zjednoczonych i Chin w Genewie osiągnięto "totalny reset" i "wielkie postępy" - ogłosił w sobotę prezydent USA Donald Trump. Rozmowy mają być kontynuowane w niedzielę.

"Totalny reset wynegocjowany". Trump o "bardzo dobrym spotkaniu" z Chinami

"Totalny reset wynegocjowany". Trump o "bardzo dobrym spotkaniu" z Chinami

Źródło:
PAP

Sir Elton John, Coldplay, Sir Paul McCartney, Robbie Williams, Dua Lipa, Florence Welch i Sir Ian McKellen - wszystkich łączy to, że są brytyjskimi artystami. Mają także jeden wspólny cel - obrona swoich praw przed kradzieżą swoich utworów przez sztuczną inteligencję. Łącznie ponad 400 osób podpisało się pod apelem do brytyjskiego premiera o zaktualizowanie przepisów dotyczące praw autorskich.

Co mają ze sobą wspólnego Dua Lipa i Elton John? Obawiają się tego samego

Co mają ze sobą wspólnego Dua Lipa i Elton John? Obawiają się tego samego

Źródło:
BBC

Jak oświadczyła prezydentka Claudia Sheinbaum, Meksyk pozywa Google za ignorowanie wielokrotnych próśb, by nie zmieniać nazwy Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską dla użytkowników z USA.

Meksyk pozywa Google'a za zmianę nazwy na "Zatoka Amerykańska"

Meksyk pozywa Google'a za zmianę nazwy na "Zatoka Amerykańska"

Źródło:
BBC, PAP

Polska XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 milionów koron, czyli około 7 milionów złotych. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

Rekordowa cena za złotą monetę Zygmunta III Wazy

Rekordowa cena za złotą monetę Zygmunta III Wazy

Źródło:
PAP

Nvidia, czołowa amerykańska spółka w dziedzinie AI (sztucznej inteligencji) planuje wypuścić zubożałą wersję swojego chipu H20 dla Chin w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Ma być to następstwo amerykańskich ograniczeń eksportowych dotyczących oryginalnego modelu.

Eksport chipów do Chin. Tak amerykański gigant chce obejść ograniczenia

Eksport chipów do Chin. Tak amerykański gigant chce obejść ograniczenia

Źródło:
Reuters

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 10 maja 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Aż 32 procent polskich firm doświadczyło w zeszłym roku incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Były to między innymi: utrata lub uszkodzenie danych, wyciek poufnych informacji czy przerwy w dostępności usług. Z badania Eurostatu wynika, że w zestawieniu liczby zdarzeń w Unii Europejskiej wyżej była tylko Finlandia z wynikiem 42 procent.

Polskie firmy atakowane niemal najczęściej w Europie

Polskie firmy atakowane niemal najczęściej w Europie

Źródło:
PAP

8 złotych na dzień dobry, a potem jest już tylko drożej - takie są stawki za parkowanie w centrum Szczecina. Podwyżki opłat za parkowanie szykują się też w innych miastach. Sprawą zajął się reporter programu "Polska i Świat", Łukasz Wieczorek.

W tych miejscach parkowanie ma być droższe. Opłaty nawet w weekendy

W tych miejscach parkowanie ma być droższe. Opłaty nawet w weekendy

Źródło:
TVN24

- W moim przekonaniu będzie kolejne cięcie stóp procentowych - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak ocenił, poziom stopy referencyjnej może w tym roku spaść do poziomu 4,5 procent.

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

"To może być dobry moment na solidny krok w kierunku obniżenia stóp"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cudzoziemcach. Nowela wdraża unijną dyrektywę o warunkach wjazdu i pobytu cudzoziemców, którzy chcą pracować w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji.

Niebieska karta Unii Europejskiej. Znowelizowane przepisy

Niebieska karta Unii Europejskiej. Znowelizowane przepisy

Źródło:
PAP

W piątek na Węgrzech wszedł w życie zakaz importu bydła, trzody chlewnej oraz mięsa wołowego i wieprzowego z Polski. Wprowadzone rozporządzeniem premiera Viktora Orbana embargo jest odwetem za zakaz sprowadzania tych produktów z Węgier nałożony w związku z panującą w tym kraju epidemią pryszczycy.

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Orban zakazał importu mięsa z Polski

Źródło:
PAP

Rachunki za prąd mają być prostsze. Zmianę przepisów w tej sprawie zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Będą zmiany w rachunkach za prąd

Źródło:
PAP

TVN24, TVN i TVN24 BiS, stacje telewizyjne z grupy TVN Warner Bros. Discovery, w kluczowych chwilach ogłaszania wyboru nowego papieża zgromadziły łącznie największą widownię - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement.

Wybór papieża najchętniej ze stacjami TVN WBD. Dziękujemy!

Wybór papieża najchętniej ze stacjami TVN WBD. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została kumulacja. Do gracza z Niemiec trafi 120 milionów euro. Oto liczby, które padły 9 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Ogromna wygrana

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Ogromna wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Pracodawcy będą mieli obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę proponowanego wynagrodzenia - zakłada nowelizacja Kodeksu pracy, którą w piątek uchwalił Sejm. Zmiany mają przyczynić się między innymi do zniwelowania nierówności płacowych między kobietami a mężczyznami.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Nowy obowiązek dla pracodawców. Rewolucyjna zmiana

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski i Bank Pocztowy - te instytucje finansowe zapowiedziały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą wystąpić utrudnienia w korzystaniu z aplikacji mobilnej i wykonywaniu transakcji internetowych.

Utrudnienia w trzech bankach. "Zaplanowane operacje zrób wcześniej"

Utrudnienia w trzech bankach. "Zaplanowane operacje zrób wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych. Podwyżka ma wejść w życie w 2026 roku. Nowela trafi teraz do Senatu.

Zasiłek pogrzebowy w górę

Zasiłek pogrzebowy w górę

Źródło:
PAP

Adam Leszkiewicz, były prezes Grupy Azoty, jest nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej - przekazała PGZ w komunikacie. Obejmie obowiązki 12 maja.

Nowy prezes polskiego giganta

Nowy prezes polskiego giganta

Źródło:
PAP

Popularność diet pudełkowych w Polsce ciągle rośnie. Osoby korzystające z tej usługi chwalą sobie wygodę tego rozwiązania. - Wreszcie mogę regularnie i zdrowo jeść - mówi nam Pola. Ale eksperci ostrzegają, że to nie do końca idealne rozwiązanie dla osób, które chcą o siebie zadbać. W ubiegłorocznym badaniu jakości zakwestionowano 80 procent oferowanych w "pudełkach" produktów.

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Dla jednych "wybawienie", dla drugich "góra śmieci"

Źródło:
TVN24+

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych stanowiła dostosowanie do obecnej sytuacji, ale nie oznacza automatycznie początku cyklu obniżek - poinformował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Według szefa banku centralnego, jest wątpliwe, aby Rada Polityki Pieniężnej za miesiąc zaryzykowała następną zmianę stóp procentowych. 

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Glapiński: o czerwcu nikt nie wspominał

Źródło:
PAP