TVN24 Biznes | Z kraju

Goldman Sachs o stopach procentowych. "Może dojść do mocniejszej podwyżki"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Morawiecki o dodatku osłonowym
Morawiecki o dodatku osłonowymTVN24
wideo 2/13
TVN24Morawiecki o dodatku osłonowym

W przyszłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej może podwyższyć stopy procentowe o ponad 50 punktów bazowych (czyli 0,5 punktu procentowego) z powodu rosnącej inflacji oraz słabego złotego - przewidują analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs.

Jak przekazał we wtorek Goldman Sachs (GS), w związku z wtorkową publikacją wstępnych danych dotyczących inflacji w listopadzie ekonomiści banku spodziewają się, że w grudniu inflacja będzie nadal rosła. "Możliwe, że przekroczy poziom 8 proc. rdr" - zaznaczono.

Stopy procentowe - przewidywania Goldman Sachs

Wskazano, że wtorkowy odczyt skłania też analityków Goldman Sachs do twierdzenia, że "podczas przyszłotygodniowego posiedzenia RPP może dojść do mocniejszej podwyżki stóp w porównaniu do bazowego scenariusza GS, zakładającego 50 pb".

W ocenie banku przemawiałyby za tym "rosnąca inflacja i słaby złoty". Z drugiej strony przeciwko zacieśnianiu polityki monetarnej może działać pogarszająca się sytuacja pandemiczna - dodano.

RPP może "zaskoczyć" skalą podwyżki stóp procentowych

Zdaniem głównego ekonomisty Credit Agricole Jakuba Borowskiego dane o PKB, a także podane we wtorek przez GUS dane o inflacji wskazują na wysokie prawdopodobieństwo kontynuacji cyklu podwyżek stóp procentowych na grudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Podobnie uważa Grzegorz Ogonek z Santander Bank Polska. "Odczyt może być dla RPP pretekstem, żeby w grudniu znowu zaskoczyć skalą podwyżki stóp procentowych, szczególnie, że do tej pory Rada reagowała właśnie na bieżące zaskoczenia w danych. Ponadto ostatnia projekcja inflacji wskazywała, że szczyt inflacji będzie nieco powyżej 7 proc. i to w I kwartale 2022 r., więc najnowsze dane domagają się reakcji, tym bardziej, że odczyt PKB też był mocny" - napisał w komentarzu do danych o wzroście cen.

"Problem decyzyjny Rady Polityki Pieniężnej nieco się skomplikował, jeśli chodzi o najbliższe miesiące, ale wydaje się, że ten odczyt listopadowy (Inflacji - red.) przeważy szalę i RPP podniesie stopy proc. o 75 pb w grudniu, a potem reakcje będą mniejsze w skali, po 25 pb i rzadsze" - ocenił Piotr Bartkiewicz z Banku Pekao.

Stopa referencyjna NBPPAP/Adam Ziemienowicz

Inflacja w Polsce

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał we wtorek w szacunku flash, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 7,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 1,0 proc.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy zakładający zniesienie akcyzy na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na gaz ziemny oraz maksymalną obniżkę akcyzy na paliwo.

Inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości